Сьогодні, 24 серпня, в Україні відзначається День Незалежності, з нагоди свята “Прямий” розповість історію та значення цього дня.
Історія свята
Перше згадування Дня Незалежності відбулось ще за часів холодної війни, яка почалась у 1946 році, особливо після вбивства Степана Бандери 15 жовтня 1959, українська діаспора на Заході спонсорувала святкові заходи до події “День незалежності України”, що відзначався закордонними українцями 22 січня — в річницю Акта Злуки.
Українська громадськість лобіювала участь на таких заходах урядових представників різних рівнів та видання мерами прокламацій про позначення 22 січня “Днем незалежності України” на теренах місцевих громад. На сторінках найстарішої у світі україномовної газети “Свобода” можна знайти багато подібних повідомлень, зокрема, з Нью-Йорка, Міннеаполіса, Джерсі-Сіті, Олбані та Торонто.
Відомо, що зал засідань Верховної Ради УРСР під час ухвалення Декларації про державний суверенітет України
17 березня 1991 року проводився єдиний в історії СРСР Всесоюзний референдум про збереження СРСР. Одночасно з цим референдумом в Україні за наполяганням Народного Руху України за перебудову, було проведене республіканське консультативне опитування: “чи згодні ви, щоби Україна була у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України”. Схвально на нього відповіло понад 80 % опитаних.
Наслідком ідеологічної боротьби Народного Руху України за перебудову стало те, що референдумом і опитуванням в Україні були легітимізовані щонайменше дві зовсім різні форми союзної держави та зроблений крок до незалежності — зобов’язання республіканській владі розробити й ухвалити Декларацію про державний суверенітет України.
16 липня 1990 року Верховною Радою УРСР прийнята Декларація продержавний суверенітет України — документ про проголошення державного суверенітету України. Одночасно того ж 16 липня 1990 року, Верховна Рада Української РСР ухвалила постанову “Про День проголошення незалежності України”.
“Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Декларації про державний суверенітет України 16 липня 1990 року. Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки постановляє: вважати день 16 липня Днем проголошення незалежності України та щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України”, – сказано було в документі.
Наступного 1991 року 18 червня було внесено відповідні зміни до статті 73 Кодексу законів про працю Української РСР, унаслідок чого у переліку святкових днів з’явився запис: “16 липня — День незалежності України”.
Оскільки 24 серпня 1991 року Верховна Рада Української РСР ухвалила Акт проголошення незалежності України, який 1 грудня 1991 року підтвердив народ на Всеукраїнському референдумі, виникла потреба змінити дату святкування Дня незалежності України.
20 лютого 1992 року Верховна Рада України ухвалила постанову “Про День незалежності України”.
“Зважаючи на волю українського народу та його одвічне прагнення до незалежності, підтверджуючи історичну вагомість прийняття Акта проголошення незалежності України 24 серпня 1991 року. Верховна Рада України постановляє: 1. Вважати день 24 серпня Днем незалежності України і щорічно відзначати його як державне загальнонародне свято України. 2. Постанову Верховної Ради Української РСР “Про День проголошення незалежності України» від 16 липня 1990 року вважати такою, що втратила чинність”, – сказано в документі.
5 червня 1992 року Верховна Рада України постановила у частині першій статті 73 Кодексу законів про працю України слова “16 липня — День незалежності України” замінити словами “24 серпня — День незалежності України”.
Тому від 1992 року День незалежності України щороку відзначається 24 серпня.
Значення свята
Варто наголосити, що День Незалежності є нагадуванням світові про право України на самовизначення та незалежність. Україна має багатовіковий досвід боротьби за свою свободу, і 24 серпня є нагадуванням про цінність свободи та волі для усього народу.
День Незалежності стає часом для вшанування пам’яті загиблих під час повномасштабної війни та вираження підтримки їхнім родинам та близьким. Цей день показує бійцям, що їхні зусилля важливі та не залишаються непоміченими. А підвищення духовного патріотизму та моралі військовослужбовців та цивільного населення спонукають їх вірити у перемогу та й надалі відстоювати свою гідність та національну ідентичність.
Жагу до незалежності українців підтверджує і те, що Україна була однією з перших республік, яка проголосила незалежність від Радянського Союзу.
Постання суверенної України відіграло вирішальну роль у розпаді СРСР, остаточному руйнуванні комуністичної тоталітарної системи. Це стало початком відліку нового етапу розвитку демократичної сучасної Української держави.
Сьогодні незалежність України – запорука вільного розвитку держав і народів Європи й головна перешкода для російського імперіалізму, який намагається політично, економічно та духовно поглинути Україну.
Нині в умовах агресії з боку Росії ми продовжуємо боротьбу за власну свободу та незалежність. Тож попереду – велика робота. Українська громада має об’єднати зусилля для подальшої розбудови держави, розвитку громадянського суспільства та консолідації нації, відстоювання територіальної цілісності держави.
Цікавим є й те, що вранці 23 серпня 1991 року був підготовлений Акт проголошення незалежності України, який був написаний у звичайних шкільних зошитах Леонтієм Сандуляком та Левком Лук’яненком.
Також варто нагадати, що Польща стала першою країною у світі, яка визнала незалежність України.
Під час повномасштабної війни весь світ визнав відданість і мужність українського народу, а Україна сьогодні відома усьому світу. Український прапор вивішують на балконах, носять люди та прикріплюють до автомобілів на знак підтримки українського народу.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post День Незалежності України: історія та значення свята appeared first on Прямий.
Схожі новини
Порівняли вартість борщу в Україні та Польщі: де дешевше
НБУ встановив офіційний курс долара на 24-26 серпня
В Україні “летять у космос” ціни на помідори