![](https://fstpool.com/wp-content/uploads/2022/08/parad2014-2.jpg)
Сьогодні, 24 серпня, один з найвидатніших свят нашої країни – День Незалежності України. Цього року відзначається 31 рік нашої свободи. Усі ці роки наша держава бореться за свою свободу та незалежність, стикаючись з великими перешкодами, проте долає їм мужньо та з високо піднятою головою.
Дата 24 серпня була обрана, опираючись на день, коли було схвалено Акт проголошення Незалежності України. Проте історія Дня Незалежності має глибоке коріння, що відносить нас у далекі часи, коли українська нація ще перебувала під окупацією радянського режиму.
Історія започаткування свята
В часи холодної війни, особливо після вбивства Степана Бандери 15 жовтня 1959 року, українська діаспора на Заході спонсорувала святкові заходи до події “День незалежності України”, що відзначався закордонними українцями 22 січня — в річницю Акта Злуки. Українська громадськість лобіювала участь на таких заходах урядових представників різних рівнів та видання мерами прокламацій про позначення 22 січня “Днем незалежності України” на теренах місцевих громад.
Після розпаду Радянського Союзу республіки, що були в його складі, почали проголошувати свою незалежність. Така доля торкнулася і України, тому 16 липня 1990 року Верховна Рада РРФСР прийняла Декларацію про державний суверенітет України. Цього ж дня парламент ухвалив рішення, що День Незалежності України відзначатиметься 16 липня.
17 березня 1991 року було проведено референдум і республіканське опитування на тему того, чи згодні громадяни країни, щоб Україна була у складі Союзу Суверенних Республік на підставі Декларації про державний суверенітет України. Позитивно відповіли 80% опитаних.
Через місяць після цього стався “Серпневий путч” – подія, який відомий жителям нашої країни, як спроба позбавити влади Михайла Горбачова і повернути колишній державний лад. Внаслідок цих подій 24 серпня 1991 року був прийнятий “Акт проголошення незалежності України”. Влада порахувала цю дію необхідною на тлі державного перевороту в СРСР.
1 грудня 1991 року відбувся референдум, де українці підтримали проголошення незалежності. А 20 лютого 1992 року Верховна Рада перенесла святкування Дня Незалежності з 16 липня на 24 серпня.
Відзначання свята в роки незалежності України
В 1994 році в Україні відбувся перший військовий парад на день Незалежності.
Центральною вулицею Києва Хрещатиком пройшли лише військовослужбовці без військової техніки. В інших містах України пройшли святкові концерти, виставки й масові гуляння та салюти.
Наступним став військовий парад 1998 року за президентства Леоніда Кучми. Вперше було видано пам’ятні нагрудні знаки для військовослужбовців ЗСУ — учасників параду.
Майданом Незалежності у Києві пройшли не тільки підрозділи ЗСУ та інших формувань, а й вперше було залучено легку наземну військову техніку.
За часів каденції Віктора Януковича у 2010-2013 роках, вперше в історії України влада скасувала військовий парад у більшості міст, з нагоди 20-річчя Дня незалежності України, що аргументувались заощадженням коштів. Такі дії тодішньої влади викликали незгоду суспільства і спонукали до організації альтернативних заходів.
Наступний парад відбувся вже після перемоги Революції Гідності 2014 року вже за президентства Петра Порошенка.
Тоді терміново відремонтували центр міста, який постраждав під час вуличних боїв у лютому 2014 року.
Всього в параді взяли участь понад 2,5 тисячі військових і 11 оркестрів : військовослужбовці збройних сил, Національна гвардія, прикордонники, курсанти військових училищ, інститутів, університетів і ліцеїв та барабанщиці.
Крім того, Хрещатиком проїхало 145 одиниць бойової техніки. В тому числі один позашляховик M1097A2 HUMVEE, бронетранспортери БТР-80, БТР-ЗЕ1, БТР-70 і БТР-4Е, одна бронемашина KRAZ Spartan, 9 бронемашин KRAZ Cougar, броньована медична машина БММ-4С і так далі. Потім рушили реактивні системи залпового вогню “Бастіон-01” та “Бастіон-02” і найбільш потужні РСЗВ — “Смерч”, комплекси зенітно-повітряної оборони “Оса”, “Точка-У”. Замкнули колону ЗРК С-300.
Фото: Facebook
Фото: Facebook
Зазначимо, що у 2014 році влітку всі йшли на війну, захищати Україну від російської агресії на сході, тому було важливо підтримати наших захисників, саме тому влада порахувала цю дію необхідною дл я суспільства та воїнів на сході.
Також, парад супроводжувався виконанням пісні “Пливе кача по Тисині”.
Ця українська тужлива народна пісня стала широковідома після її виконання під час реквієму за загиблими учасниками Революції гідності та згодом була включена до протоколу параду ЗСУ до Дня Незалежності.
Композиція прозвучала у січні 2014-го, на похороні загиблого білоруса Михаїла Жизневського. Його друзі знали, що пісня “Гей, пливе кача” є його улюбленою і тому ввімкнули її під час прощання з ним. Через сильне смислове й емоційне навантаження цієї пісні її продовжили співати в пам’ять за загиблими, трохи з часом вона стала неофіційним гімном, який співали в пам’ять за загиблими активістами Євромайдану, Небесної сотні, та іншими загиблими під час війни на сході України.
У 2016 році на 25-річчя Незалежності України Хрещатиком проїхало понад 200 одиниць військової техніки – танки і БТРи, які, за традицією, після параду були знову відправлені в зону АТО. Хрещатиком також прокрокувала Литовсько-польсько-українська бригада. Хвилина мовчання супроводжувалась виконанням пісні “Пливе кача”.
В урочистих заходах до Дня Незалежності взяв участь президент Польщі Анджей Дуда.
Головним нововведенням військового параду 2016 став “Марш нескорених” – Хрещатиком пройшли близькі та родичі загиблих героїв, а також ветерани, військові капелани та волонтери. В руках вони тримали портрети, прапори та нагороди.
Фото: Facebook
Фото: Facebook
Цього року п’ятий президент України Петро Порошенко урочисто нагодив та вручив звання Героя України Валерію Чибінєєву з позивним “Каракурт”.
Валерій Чибінеєв рано втратив батьків, разом із братом виховувався у Бердянській санаторній загальноосвітній школі-інтернаті. Валерій після закінчення дев’ятого класу вступив до Запорізького військового ліцею “Захисник”, згодом – до Одеської академії сухопутних військ. У 2010 році у званні лейтенанта увійшов до лав 79-ї окремої десантно-штурмової бригади.
У 2019 році захисник втратив на російсько-українській війні брата. Командир відділення десантно-штурмового взводу 79-ї десантно-штурмової бригади Роман Чибінєєв отримав смертельне поранення в результаті обстрілу з боку бойовиків
З початку російсько-української війни став на захист Батьківщини. Зокрема, брав участь у визволені Красного Лиману Донецької області, обороняв Донецький аеропорт, воював біля Авдіївки.
2016 року Валерій Чибінєєв отримав звання Героя України й орден “Золота Зірка”.
Фото: Facebook
На превеликий жаль, у боях за Гостомель Валерій загинув, захищаючи свободу та життя українців.
“Він боровся як герой і помер як герой. Йому було 34 роки. Від імені всіх бердянців висловлюємо співчуття сім’ї та близьким Валерія. Ми вдячні йому за те, що прославив наше місто та захищав нашу Україну та всіх нас. Вічна слава Герою!” – написали в облраді рідного міста Валерія Бердянську.
У 2018 році на параді до Дня Незалежності “Марш нової армії” взяли участь представники Збройних сил, Нацгвардії, Держприкордонслужби, Служби безпеки України, інших відомств, а також понад 20 військових оркестрів. Загалом Хрещатиком пройшли 4500 осіб.
Уперше участь у параді військ взяли жінки-військовослужбовці, а також і військові капелани. У дійстві взяли участь близько 250 одиниць техніки (включаючи нову самохідну гаубицю “Богдана” і ПТРК “Джавелін”). Крім того, по Хрещатику пройшлися військові з 18 країн світу, включаючи 15 країн-учасниць НАТО – всього 300 осіб.
Крім того, вперше на параді військовослужбовці використовували вітання “Слава Україні! Героям слава!” замість традиційних радянських звернень.
Вперше за дев’ять років участь у параді взяла військова авіація. Широкому загалу було презентовано новий український літак Ан-178.
Також, п’ятий президент України Петро Порошенко урочисто нагодив Ігоря Гордійчука з позивним “Сумрак”, який є героєм боїв за Савур-Могилу. Він отримав нагороду Герой України.
Фото: Вікіпедія
Нагадаємо, полковник Ігор Гордійчук очолював загін спецпідрозділу під час виконання завдань в тилу противника. Упродовж 12 днів безперервних боїв на Савур-Могилі Ігор Гордійчук героїчно утримував позицію, попри поранення і контузію.
У вітальному слові Петро Порошенко зазначив: “Дуже дякую вам від імені усього українського народу за ті подвиги, які ви зробили для захисту незалежності нашої держави. Ви людина, про яку найбільше говорять і міністр оборони, і начальник генерального штабу. Дякую за вашу мужність і відвагу, яку ви продемонстрували захищаючи Україну”.
У 2019 та у 2020 роках святкового параду до Дня Незалежності не проводилось.
Зазначимо, що урочисті святкування не проводились через політику “примирення” з Росією, яку обрав новий президент України Володимир Зеленський.
Натомість відбулась так звана “Хода гідності”, в якій взяли участь представники різних військ, ветерани АТО, медики, вчителі, спортсмени, дипломати, волонтери та діти.
У минулому, 2021 – му році, наша країна відзначала ювілей своєї незалежності – 30 років, який відзначили з розмахом.
На Хрещатику пройшло 5000 військових, новітній український танк “Оплот-2М”, а також повітряний парад – одночасна участь авіації Повітряних сил Сухопутних військ, ВМС, ДПСУ, Нацгвардії, Нацполіції, ДСНС, ДП “Антонов” і держав-партнерів. Над Хрещатиком пролетів та найбільш важковозний літак у світі — Ан-225 “Мрія”.
День Незалежності за часів війни
У поточному 2022 році Україна відзначає 31 День Незалежності, проте святкувати в цьому році ніхто не збирається, тому що в країні йде війна, яку розпочала Російська Федерація.
Уряд затвердив план заходів з відзначення 31-ї річниці незалежності України. Попри повномасштабну війну, на державному рівні відзначатимуть це свято.
Цьогоріч День Незалежності України має для всіх українців особливе значення. У нас триває війна і окупанти скаженіють від своєї безпорадності. Українці ж продовжують гідно протистояти нелюдам й вражати світ своєю незламністю, силою та емпатією до тих, хто поруч. Саме зараз ми переживаємо історичний момент, наша нація гартується у боротьбі. Ми назавжди запам’ятаємо те, хто нам друг, а хто ворог. Щиро вірю, що зовсім скоро ми гучно святкуватимемо нашу перемогу.
Олександр Ткаченко Міністр культури та інформаційної політики
В день 24 серпня монумент “Батьківщина-мати” у Києві та інші знакові місця підсвітять кольорами Державного прапора України, а у Національному заповіднику Софія Київська священники всіх церков молитимуться за Україну.
На столичному Хрещатику відбудеться виставка знищеної російської військової техніки.
Пройде також низка інших акцій та флешмобів, спрямованих на єднання та підтримку українців.
Під час офіційних заходів хвилиною мовчання вшановуватимуть всіх загиблих у війні проти російських окупантів.
Також, служба безпеки закликає українців бути пильними і дотримуватися безпекових рекомендацій найближчими святковими днями.
“Під час важливих для українців свят – Дня Державного прапора і Дня Незалежності – кожен із нас повинен з особливою увагою поставитися до громадської та власної безпеки. Адже за шість місяців повноцінної війни ворог продемонстрував свою цинічну політику щодо мирного населення. Майже щодня з боку РФ відбуваються запуски ракет, удари по цивільній і житловій інфраструктурі, що спричиняють загибель людей, руйнування та пожежі. Від них потерпають міста і села в будь-якому куточку України”, – йдеться в повідомленні.
У СБУ зазначили, що ворога особливо зачіпає незламність українських захисників та нашпатріотизм. Тож, зважаючи на тяжіння росіян до символізму, провокацій можна очікувати і в найближчі святкові дні.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post День Незалежності України 2022: історія свята та народу, який щодня бореться за свою свободу appeared first on Прямий.
Схожі новини
Скандальна відома компанія “Кінокіт” заробила на “Єдиному телемарафоні” понад третину мільярда гривень
Скільки українців отримати “тисячу Зеленського”
Суддя незадоволений маленькою пенсією