Сьогодні, 4 липня, відзначається вже 248 День незалежності США – державне свято Сполучених Штатів Америки, яке часто так і називається: “Четверте липня” і воно є федеральним вихідним днем.
Свято встановлене на честь Декларації незалежності США від Об’єднаного Королівства Великої Британії, підписаної 4 липня 1776 року.
США впродовж усієї історії незалежної України є дуже надійним союзником. Сполучені Штати Америки встановили дипломатичні стосунки з Україною у 1991 році, після набуття країною незалежності від Радянського Союзу.
Сполучені Штати Америки надають великого значення успішному становленню України як сучасної демократичної держави з процвітаючою ринковою економікою. Політика США зосереджена на тому, аби Україна відбулася та зміцнилася як демократична країна, що процвітає та у безпеці, більше інтегровна до європейських та євроатлантичних структур.
З 1991 року до початку двохтисячних років відносили налагоджувались поступово та не дууже стрімко, однак починаючи з 2003 за ініціативи тоді ще сенатора Барака Обами, українсько-американські відносини почали розвиватися більш стрімко та досягли свого піка у 2009 році, коли до України з візитами завітами багато високопосадовців з Вашингтону.
У 2010 році, після приходу до влади в України проросійської команди президента Віктора Януковича українсько-американські стосунки позначилися похолоданням. Криза у відносинах поглибилася після арешту колишнього прем’єра Юлії Тимошенко та представників її колишнього уряду.
22 вересня 2012 року Сенат США схвалив резолюцію № 466 по Україні, в якій засуджував дії адміністрації президента Віктора Януковича, спрямовані на політично мотивоване ув’язнення колишнього прем’єра Юлії Тимошенко. Сенат США закликав адміністрацію Януковича негайно звільнити Тимошенко й інших політичних ув’язнених.
У 2013 році уряд і Конгрес США виступили з критикою репресивних дій адміністрації президента Віктора Януковича, спрямованих на придушення громадського руху за Євроінтеграцію України восени-взимку 2013 року. Сенат США і Державний департамент США засудили застосування насильства проти мирних демонстрантів у Києві 30 листопада, 1 грудня та 11 грудня 2013 року.
Після перемоги Революції гідності, США надали революційному уряду України всебічну допомогу. Колишнього президента Януковича було занесено у санкційні списки. 18 грудня 2014 року президент Барак Обама підписав “Закон про підтримку свободи України”.
7 листопада 2015 року неподалік Конгресу США у Вашингтоні відбулася церемонія відкриття Меморіалу жертвам українського Голодомору. Конгресмени Сандер Левін і Марсі Каптур та дружина президента України Марина Порошенко взяли участь в урочистостях. З нагоди відкриття пам’ятника у приміщенні Вашингтонського центрального вокзалу відкрилась виставка, присвячена Голодомору в Україні.
У 2022 році, коли Росія розпочала широкомасштабне вторгнення та територію України, США одними з перших засудили окупаційні дії Кремля та виказали підтримку Києву.
Також за понад два роки війни США дуже сильно допомогли України у відбитті російської навали, як відправляючи військову, гуманітарну та економічну допомогу, так і у сприянні вирішенню ряду питань пов’язаних з Україною серед інших країн.
Допомога Україні від США
Економічна допомога
За даними міністерства фінансів України, обсяг бюджетної допомоги Сполучених Штатів Америки з початку повномасштабного російського вторгнення становить близько 23 мільярдів доларів.
“З 24 лютого 2022 року загальний обсяг бюджетної допомоги Сполучених Штатів сягає близько 23 млрд доларів США. Залучені кошти стали вагомим внеском у стабільність фінансової системи нашої країни. Наразі пріоритетом є забезпечення Збройних сил необхідними ресурсами для успішного протистояння агресору, водночас надаючи громадянам України першочергові соціальні та гуманітарні послуги. Збереження допомоги від США є критично важливим”, — сказав міністр фінансів Сергій Марченко.
Він зазначив, що у 2024 році близько половини видатків спрямовуються на сектор безпеки та оборони.
“Зважаючи на зростаючу потребу у фінансуванні оборони, що здійснюється виключно коштом внутрішніх ресурсів, залучення зовнішнього фінансування на соціальні та гуманітарні бюджетних видатків є вирішальним. Потреба у 2024 році становить 37,2 млрд доларів США, із яких вже залучено 10,2 млрд доларів США”, – додав Марченко.
Військова допомога
Станом на травень 2024 року, Міністерство оборони США заявило, що загальна допомога Україні у військовій сфері від початку повномасштабного вторгнення РФ становить понад 50 мільярдів доларів.
“Сполучені Штати виділили понад 51,3 мільярда доларів на допомогу Україні у сфері безпеки від початку роботи адміністрації Байдена, у тому числі понад 50,6 мільярда доларів після неспровокованого та жорстокого вторгнення Росії 24 лютого 2022 року”, – сказано в повідомленні.
Варто наголосити, що Пентагон розкрив докладний перелік озброєнь, боєприпасів та інших видів допомоги, які отримала Україна від Сполучених Штатів.
Зокрема, серед засобів протиповітряної оборони в Україну були передані:
одна батарея Patriot,
12 зенітно-ракетних систем NASAMS,
системи HAWK,
ракети AIM-7, RIM-7,
AIM-9M.
понад 2 тисячі зенітних ракет Stinger,
системи ППО Avenger та VAMPIRE,
21 РЛС повітряного стеження,
інше обладнання й техніка.
Серед вогневих засобів Україні були надані:
понад 40 систем HIMARS,
пускові установки для бомб малого діаметра наземного базування,
майже дві сотні 155-мм гаубиць,
понад 3 мільйони снарядів для них,
понад 7 тисяч високоточних артснарядів цього калібру
понад 50 тисяч снарядів дистанційного мінування RAAM.
понад 70 гаубиць105-мм калібру та 0,8 мільйона снарядів до них.
пів мільйона снарядів інших калібрів, у тому числі 203 мм, 152 мм, 130 мм,
60 тисяч ракет для систем “ГРАД”.
сотні тисяч мінометних снарядів.
У переліку наданих бронетанкових систем і транспортерів зазначені, зокрема:
31 танк Abrams,
45 танків Т-72Б,
понад 300 БМР Bradley,
189 БТР Stryker,
понад 400 БТР M113,
250 броньованих машин M1117.
більше тисячі машин із захистом від мін і засідок MRAP,
понад 3 тисяч транспортерів HMMWV,
понад 200 легких тактичних автомобілів,
300 БМП,
80 вантажівок,
144 причепи для перевезення важкої техніки,
сотні буксирувальників, командно-штабних машин, мостових систем та іншої техніки.
У розділі літальних апаратів та БПЛА, перелічені:
20 гелікоптерів Мі-17,
безпілотні авіаційні системи Switchblade,
БПЛА Phoenix Ghost,
CyberLux K8,
Altius-600 UAS,
Jump-20 UAS,
Hornet,
Puma,
Scan Eagle,
Penguin,
два радари для БЛА,
протирадіолокаційні ракети HARMs,
високоточні авіабоєприпаси,
понад 6 тисяч авіаракет Zuni,
понад 20 тисяч авіаракет Hydra-70 та інші боєприпаси.
Окремо наводиться перелік протитанкової та стрілецької зброї:
понад 10 тисяч ПТРК Javelin,
понад 90 тисяч інших протитанкових систем і боєприпасів,
близько 9 тисяч ракет TOW,
40 тисяч гранатометів і одиниць стрілецької зброї тощо.
Серед морського обладнання США передали в Україну:
дві системи берегової оборони “Гарпун”,
протикорабельні ракети,
понад 70 прибережних та річкових патрульних катерів,
безпілотні кораблі берегової оборони,
обладнання для безпеки портів.
У розділі “інші можливості”, щоб були надані Україні, зазначені:
протипіхотні боєприпаси M18A1 Claymore,
вибухівка C-4,
підривні боєприпаси,
обладнання для встановлення перешкод,
понад 100 тисяч комплектів бронежилетів і шоломів,
системи захищеного в’язку та допоміжне обладнання,
системи супутникового зв’язку SATCOM,
засоби РЕБ,
забезпечили послуги комерційної супутникової зйомки,
прилади нічного бачення,
системи спостереження,
тепловізори,
оптика та далекоміри,
обладнання для знешкодження вибухонебезпечних предметів,
засоби захисту від зброї масового ураження,
медичне приладдя,
польове обладнання,
генератори,
запасні частини та інші техніка й технічне обслуговування.
“Сполучені Штати також продовжують працювати зі своїми союзниками й партнерами, щоби забезпечити Україні додаткові можливості для самооборони”,- наголосили у Пентагоні.
Як відомо, Міністр оборони США Ллойд Остін заявив, що Штати незабаром оголосять про надання Україні додаткової військової допомоги на суму 2,3 мільярда доларів, яка міститиме протитанкову зброю, перехоплювачі та боєприпаси для систем ППО Patriot та інших систем протиповітряної оборони.
Раніше, державний секретар США Ентоні Блінкен анонсував, що напередодні липневого саміту НАТО у Вашингтоні Україна почує нові оголошення щодо протиповітряної оборони.
До слова, прем’єр-міністр Денис Шмигаль заявив, що США та вісім країн Євросоюзу нададуть Україні три системи протиповітряної оборони Patriot і ракети до них.
Нагадаємо, Сполучені Штати можуть постачити Україні до восьми батарей для ЗРК Patriot, які зараз містяться в Ізраїлі.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post День незалежності США: як Штати допомагають Україні у війні з Росією appeared first on Прямий.
Схожі новини
Кількість загиблих цивільних від атак РФ у травні була найбільшою за рік – ООН
Сили оборони за добу знищили ще 1200 росіян
Росіяни протягом минулої доби завдали майже 400 ударів по Запорізькій області