Команда Дональда Трампа повідомила європейським чиновникам, що майбутній президент США вимагатиме від держав-членів НАТО збільшити витрати на оборону до 5 відсотків ВВП, але планує продовжити надавати військову допомогу Україні.
Про це повідомляє Financial Times.
За словами людей, знайомих з перебігом переговорів, найближчі помічники обраного президента США із зовнішньої політики поділилися його намірами під час обговорень із високопоставленими європейськими чиновниками цього місяця, оскільки він посилює свою політику щодо Європи та вторгнення Росії в Україну.
Під час своєї передвиборчої кампанії у Білому домі Трамп пообіцяв припинити допомогу Україні, змусити Київ негайно розпочати мирні переговори та залишити союзників по НАТО без захисту, якщо вони не витрачатимуть достатньо коштів на оборону, що налякає європейські столиці.
Припинення війни і гарантії безпеки: що саме і навіщо має відстоювати Україна
Три джерела видання, які обізнані з ходом переговорів із західними політиками, повідомили виданню, що Трамп тепер має намір продовжити військові поставки США в Україну після своєї інавгурації.
Проте, за словами трьох інших джерел, поінформованих про переговори із західними офіційними особами, Трамп тепер має намір продовжити військові поставки США до Києва після своєї інавгурації, що підтримає союзників, глибоко стурбованих своєю здатністю підтримувати та захищати Україну без підтримки Вашингтона.
У той же час, Трамп повинен вимагати від НАТО більш ніж удвічі збільшити цільовий показник витрат у 2 відсотки (якому нині відповідають лише 23 із 32 членів альянсу) до 5 відсотків, повідомили два джерела, обізнані про переговори.
Одна людина сказала, що, на його думку, Трамп погодиться на 3,5 відсотка, і що він планує явно пов’язати вищі витрати на оборону та пропозицію вигідніших умов торгівлі зі США. “Очевидно, що ми говоримо про 3 відсотки або більше для Гаазького саміту (червневого саміту НАТО – ред)”, – сказав інший європейський чиновник, поінформований про задуми Трампа.
Союзники НАТО вже обговорюють можливість підвищення цільового показника до 3 відсотків на зустрічі лідерів у червні, але багато столиць стурбовані складними фіскальними рішеннями, які будуть потрібні для цього.
Завершення війни в Україні: з’явились чотири можливі сценарії
За даними Управління з управління та бюджету Білого дому, у 2024 році США витратять на оборону близько 3,1 відсотка ВВП. В останній рік першого президентства Трампа у 2020 році витрати Пентагону становили 3,4 відсотка.
Ключові європейські союзники з НАТО, включаючи Францію, Німеччину, Великобританію, Італію та Польщу, зустрілися в Брюсселі з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте та президентом України Володимиром Зеленським, щоб обговорити, як континент адаптуватиме оборонну політику у відповідь на повернення Трампа.
Канцлер Німеччини Олаф Шольц окремо розмовляв телефоном із Трампом у четвер під час саміту лідерів ЄС. Пізніше Шольц сказав журналістам, що він «цілком упевнений, що США та Європа продовжать свою підтримку України». Високопоставлені британські співробітники служби безпеки на початку цього місяця вирушили до Вашингтона, щоб оцінити плани обраного президента.
Вони додали, що хоча Трамп, як і раніше, вважає, що Україна за жодних обставин не має стати членом НАТО, і хоче негайно покласти край конфлікту, обраний президент вважає, що постачання зброї Києву після припинення вогню забезпечать досягнення “миру за допомогою сили”.
Після 24-годинних зустрічей із лідерами НАТО та ЄС у Брюсселі цього тижня Зеленський заявив у четвер, що європейські обіцянки захищати Україну будуть “недостатні” без участі США.
Нагадаємо, Джуліан Барнс у статті для The New York Times написав, що бачить імовірним завершення війни в Україні у 2025 році, адже і в Україні, і в Росії закінчуються війська, й обидві країни намагаються призвати більше молоді на фронт. Ця реальність, на його думку, означає, що 2025 рік буде роком переговорів.
Своєю чергою, в етері “Прямого” дипломат Олег Шамшур висловив думку, що у новообраного президента США Дональда Трампа поки що немає чіткого плану закінчення війни. Тому до 20 січня Україні важливо зупинити просування військ РФ і перехопити стратегічну ініціативу для подальших переговорів з кремлівським диктатором Володимиром Путіним на прийнятних умовах.
Раніше Трамп заявляв, що Володимир Зеленський висловив готовність до укладення миру, тоді як російський диктатор Володимир Путін фактично зазнав поразки у війні. У відповідь на це Володимир Зеленський заявив, що Путіна можна зупинити тільки силою, і Україна розраховує на підтримку Сполучених Штатів й інших партнерів. Натомість Трамп не виключив, що після його інавгурації військова допомога США Україні скоротиться.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Чи допомагатимуть США Україні: в оточенні Трампа дали відповідь appeared first on Прямий.
Схожі новини
“Нова пошта” долучилася до програми “Армія+”
Скільки наразі платять українським біженцям у Німеччині
Санкції проти Сирії: ЄС підготував варіанти зняття