fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Тотальна бюрократизація замість “цифровізації”: що не так з новими правилами ввезення гумдопомоги

Джерело: Telegram-канал автора
Уважно ознайомилася з відповіддю на петицію, наданою Мінсоцполітики щодо відтермінування внесення змін до порядку ввезення гуманітарної допомоги.
Мінсоцполітики стверджує, що нову постанову із порядком ввезення гумдопомоги (Постанову КМУ від 5 вересня 2023 р. №953) було розроблено виключно на основі звіту відповідної ТСК Верховної Ради (схваленого Постановою ВР від 21 вересня 2023 р. № 3395).
Читаємо звіт.
Так, наприклад, у звіті зазначено, що нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України, прийняті 2022 року, що регламентують порядок ввезення, зберігання та розподілу гуманітарної допомоги, суперечать Закону України «Про гуманітарну допомогу», а в окремих випадках – фактично скасовують дію норм цього Закону.

20 кіл пекла: нові правила отримання гуманітарної допомоги в Україні

Комісією встановлено, що Мінсоцполітики розроблено проєкт постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану».
За наслідками своєї роботи ТСК рекомендувала, зокрема, таке:
– привести всі нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України у сфері забезпечення гуманітарної допомоги в Україні в умовах воєнного стану у відповідність із Законом України «Про гуманітарну допомогу»;
– привести до вимог сьогодення Закон України «Про гуманітарну допомогу» шляхом прийняття законопроєкту 9111 (прийнятий у першому читанні 29.06.2023 р.)
– Мінсоцполітики, Мінцифри, Мінекономіки розглянути можливість запровадження системи контролю за ввезенням, зберіганням та розподілом гуманітарної допомоги, зокрема шляхом запровадження маркування товарів.
Ще у відповіді на петицію Мінсоцполітики говорить про цифровізацію процесів надходження та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, зокрема в автоматизованій системі реєстрації гуманітарної допомоги.
Що конкретно закладається Мінсоцполітики в термін «цифровізація процесів», яка, за логікою, повинна запроваджуватись саме з 1 грудня 2023 року, зрозуміти складно.
Якщо ведення окремих реєстрів в електронному вигляді, то ці елементи запроваджувались ще до війни.
Якщо подання документів в електронному вигляді митниці, то це теж не новина.
Як на мене, то вся оголошена «цифровізація процесів» від Мінсоцполітики зводиться до кількох додаткових реєстрів, що подаються в електронному вигляді.

Нові правила ввезення гуманітарної допомоги: як волонтеру не накласти на себе руки

Але тут постає інше питання гуманітарної допомоги в реальному розумінні (порівняно з мирним часом):
– незрівнянно більшої кількості (обсягів);
– набагато більш широкої номенклатури (переліку товарів);
– набагато більше способів та умов збору та формування вантажів;
– незрівнянно більше кількості та структури (переліку) донорів та реципієнтів;
– незрівнянно більшої критичної важливості гуманітарної допомоги у воєнний час для цивільних людей та бійців на фронті, і дуже часто – життя українців;
– незрівнянно більшого критичного значення терміновості доставки гуманітарної допомоги;
– незрівнянно більшого критичного значення будь-яких затримок в доставці.
Якщо відверто, то чергова недолуга спроба Мінсоцполітики «цифоровізувати процес» усієї без винятку гуманітарної допомоги, а об’єктивно кажучи – максимально тотально бюрократизувати цей процес в умовах війни за шаблонами мирного часу, з посиланням на наявні зловживання, можна образно порівняти з ампутацією всієї руки замість лікування одного пальця.
У відповіді на петицію Мінсоцполітики вказує, що декларативний принцип визнання товарів гуманітарною допомогою зберігається.
Так, принцип-то декларативний з точки зору способу і форми.
Але по суті перелік інформації щодо товарів гуманітарної допомоги мало чим відрізняється від повноцінного декларування ще до ввезення товарів на митну територію України.
І тепер уже без можливості коригування цієї інформації в процесі отримання, транспортування, зберігання гуманітарної допомоги до ввезення в Україну.
За результатами комплексного опрацювання запропонованого Мінсоцполітики порядку можна зробити висновок, що, очевидно, будуть висуватися вимоги щодо внесення детальної інформації про кожну партію гуманітарної допомоги, яку планується ввозити на митну територію України.
І при цьому внесення будь-якої неточної або неповної інформації може стати підставою для скасування статусу отримувача гуманітарної допомоги.
[related_post id=”1013119″АНАЛІТИКА
Яскравий приклад того, як шаблони мирного часу для гуманітарної допомоги намагаються застосувати у період війни.
А ще, щоб пояснити урядовцям деякі деталі, приклад одного з волонтерів.
Благодійний фонд їде забирати авто для військової частини.
Як правило, волонтери довантажують авто різним потрібним товаром, заїжджаючи на хаби та в інші місця, де завчасно підготовлено таку гуманітарну допомогу.
За новим порядком зробити це буде неможливо.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Тотальна бюрократизація замість “цифровізації”: що не так з новими правилами ввезення гумдопомоги appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією