fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Корона і тризуб: як і чому Британія допомагає Україні протидіяти російській агресії

Після російсько-української війни Британія послідовно засуджувала агресивну політику Кремля. Політична, фінансова і збройна підтримка Лондоном України щороку стає все сильнішою, а риторика британських лідерів щодо РФ останнім часом стала відверто жорсткою і загрозливою. Так, англійський прем’єр-міністр Борис Джонсон неодноразово попереджав Росію про тяжкі наслідки для її економіки у разі вторгнення в Україну. Водночас Лондон співпрацює з Києвом у розбудові українського військового флоту, між країнами продовжується обмін розвідувальною інформацією.
Чому Британія допомагає Україні боротися з російською агресією й чи може наша держава стати одним з основних союзників Сполученого Королівства у Східній Європі – з’ясовував PRM.UA.
Лондон і Москва: боротьба між двома світоглядами пролягає через Україну

Після виходу Британії зі складу Європейського Союзу перед Лондоном постала задача збереження свого впливу на геополітичній арені. Протягом століть Британія перебувала в авангарді держав першого світу, та й досі залишається однією з найпотужніших економік світу. Однак якщо у недалекому минулому британська імперія була самостійним лідером, то 1973 року Сполучене Королівство перетворилось на одну з держав Євросоюзу й змушене було рахуватись з іншими членами цього об’єднання. З іншого боку, членство в ЄС було вигідно як Лондону, так й іншим європейським країнам, всі отримували свої політичні та економічні дивіденди.

Велика Британія виділить мільярд фунтів стерлінгів на підтримку України – Зеленський

Після брекзиту, який відбувся під лозунгами повернення самостійності у внутрішній та зовнішній політиці, перед Лондоном постала задача збереження свого авторитету на геополітичній авансцені. Саме збереження впливу на глобальні процеси є однією з головних задач Британії. Про це свідчить нова стратегія безпеки, зовнішньої та оборонної політики, яка була оприлюднена весною цього року.
Так, у документі стверджується, що міжнародна ситуація стає небезпечнішою, а конкуренція у світі – гострішою. Тому, на думку британських фахівців, протягом наступного десятиліття чотири всеосяжні тенденції матимуть особливе значення для Великобританії та вплинуть на міжнародний порядок:
1. Геополітичні та геоекономічні зміни. Такі, наприклад, як зростаюча міць Китаю на міжнародній арені, посилення значення Індо-Тихоокеанського регіону в питаннях глобального процвітання і безпеки, а також поява нових ринків і загальносвітове зростання середнього класу.
2. Гібридні війни. Посилення конкуренції між державами і недержавними суб’єктами, що виявляється в зростаючому суперництві на міжнародній арені, формування геополітичних і економічних блоків, які чинять негативний вплив на безпеку, економіку і соціальні інститути Британії.
3. Стрімке зростання інформаційних технологій, що змінює традиційні підходи в економіці, політиці та суспільному житті.
4. Транснаціональні виклики. Зміна клімату, глобальні загрози в сфері охорони здоров’я, незаконний оборот грошових коштів, організована злочинність і тероризм.
Особливо важливим для України є те, що Британія офіційно визначила Росію як свою найгострішу і найактуальнішу проблему.
У військовій стратегії зазначається, що найближчі дев’ять років РФ продовжить бути головним джерелом загрози для Великої Британії.

Велика Британія пообіцяла допомагати Україні у боротьбі з російською агресією

На цьому тлі основою колективної безпеки в Євроатлантичному регіоні залишиться НАТО – разом з партнерами по Альянсу Британія відбиватиме ядерні, традиційні та гібридні загрози безпеці, “особливо ті, що йдуть від Росії”. Відповідь Заходу буде поєднувати військові, дипломатичні та розвідувальні засоби.
Наголошується, що Сполучене Королівство стурбоване не лише посиленням військового потенціалу РФ, а й інформаційними операціями Москви. Також Росію звинуватили в діях, які сприяють ослабленню міжнародного правопорядку і погіршують ситуацію у сфері безпеки.
На відміну від США, які першим стратегічним ворогом визначили Китай, для Лондону напруження відносин з Піднебесною стоїть на другому місці. Втім, зростання глобального впливу Пекіну непокоїть Британію так само як і весь Захід в цілому.
Так, зміцнення міжнародного становища КНР британські експерти називають серйозним геополітичним фактором сучасного світу, що несе “великі наслідки” не тільки для цінностей та інтересів Британії, але і для структури і форми всього міжнародного порядку.
У зв’язку з цим британська влада збирається інвестувати в розширення можливостей протистояння Китаю, щоб підготуватися до викликів, що йдуть від цієї країни.

Британія підтвердила статус стратегічного партнера України – міністри оборони зробили спільну заяву

Отже, стратегічні цілі Британії визначають і жорстку риторику Лондона щодо Росії та її агресивної політики. Збереження геополітичного впливу Королівства поєдналося з протидією кремлівському режиму.
Крім того, звільнений від бюрократизму Євросоюзу й необхідності колективного прийняття рішень Лондон отримав змогу відкрито говорити про застосування військової сили як інструменту політичного впливу. На відміну від Німеччини або Франції на Даунінґ-стріт прямо кажуть про ймовірний збройний конфлікт з Росією.
Для України це вкрай вигідно, адже від початку війни з Росією в нас є потужний союзник, із яким нам є “проти кого дружити”. Таким чином, геополітичні та геостратегічні задачі Британії наразі тісно пов’язані з Україною, яка зі зброєю в руках захищається від російських окупантів.
Готовність Лондона до жорсткого протистояння з Кремлем, відсутність страху перед Путіним є наслідком бажання Сполученого Королівства залишатись серед ключових гравців на світовій політичній арені. Майданчиком для демонстрації можливостей Британії стала Східна Європа, яку намагається дестабілізувати Путін.

У Британії попередили про ризик раптової війни з Росією

Так, окрім всебічної підтримки України, британці активно співпрацюють з Польщею та країнами Балтії, допомагають зміцнити кордон і протидіяти міграційній кризі, яку розпочала Білорусь (ймовірно, не без вказівки Кремля). Таким чином, наш регіон розглядається Лондоном як одне з основних місць британської активності та участі у захисті демократії.
З іншого боку, Королівству потрібні союзники, на яких Лондон міг би розраховувати у довгостроковій перспективі й таким чином закріпити свої міжнародні позиції. Для України це є хорошою можливістю як у зовнішній політиці, так і з економічної точки зору. Мати союзника, армія якого воювала не менше за американську й готова до жорсткого протистояння з ворогом – це серйозний стримувальний фактор для Кремля.
До того ж Лондон неодноразово заявляв про готовність інвестувати в Україну, зокрема в її оборонну сферу. Доказом серйозності цих намірів стала угода про розбудову українських ВМС, яка включає будівництво ракетних катерів, допомогу в зведенні військово-морських баз в Україні тощо.

Джонсон попередив про жорсткі санкції “Великої сімки” проти Росії за вторгнення в Україну

Таким чином, Британія розглядає нашу державу як потенційного партнера, з яким у перспективі можна збудувати міцні та взаємовигідні відносини. З боку України варто було б докладати всіх зусиль для поглиблення двостороннього діалогу, посилювати військове та економічне співробітництво, узгоджувати дипломатичні позиції не лише щодо Росії, але й східноєвропейських країн. Розгляньмо деякі аспекти британської допомоги Україні та її позиції щодо російської агресії.
Боже, бережи королеву: як Британія допомагає Україні протидіяти кремлівським окупантам

Важливим етапом співробітництва України і Британії стало підписання влітку 2021 року меморандуму про співпрацю у військово-морській сфері. Йшлося, зокрема, про проєкти побудови ракетних катерів, передачу тральщиків та будівництво нових баз для Військово-Морських Сил України.
Через деякий час стало відомо про намір Лондона передати Києву кілька британських суден. Так, у серпні цього року Британія заявила про передачу Україні двох протимінних кораблі класу Sandown – “Ремзі” (Ramsey) та “Блайт” (Blyth).  Після повної їх ревізії, ремонту, модернізації, додаткового оснащення та відповідної підготовки особового складу ВМС ЗСУ кораблі передадуть українським військовим.

Знову поскаржився на Україну: Путін провів розмову з прем’єр-міністром Великої Британії Джонсоном

“Кораблі протимінного захисту класу Sandown пройшли довгий шлях завдовжки 175 тисяч миль протягом 21 року “Ремзі” та 185 тисяч миль за 20 років “Блайт”, підтримуючи операції на Близькому Сході, навколо Великої Британії чи виконуючи обов’язки НАТО у водах Північної Європи і Середземного моря”, – зазначили у Королівському військово-морському флоті Британії.
У відомстві додали, що обидва судна, після того, як на них будуть завершені подальші роботи,  передадуть ВМС України.
Восени посол України у Великій Британії Вадим Пристайко повідомив, що Лондон передасть Україні ракетне озброєння і військові кораблі. Надалі українські верфі отримають технології з їх будівництва.
“Чотири напрямки, які посилять здатність нашого військового флоту, будуть реалізовані й найближчим часом буде оголошено про це. Я переконаний, що найближчим часом буде придбано два вже діючих корабля, вони відразу підуть до складу ВМС, буде розпочато роботу з будівництва двох військово-морських портів, буде розпочато будівництво кораблів меншого класу в Україні та Великій Британії”, – сказав Пристайко.

Британія може передати Україні ракети Brimstone Sea Spear

За його словами, перший військовий корабель для України побудують у Великій Британії, а потім технології передадуть українським корабельням. Перші кораблі, які британці передадуть Україні – це тральники, які допоможуть захистити узбережжя від мінної загрози.
“І нарешті, що дуже важливо, ми отримаємо ракетну зброю, яка допоможе реально підсилити можливості на морі”, – сказав Пристайко.
Згодом з’явилась інформація, що під ракетною зброєю могла йти мова про нову ракету Brimstone Sea Spear, що розробляється британською компанією MBDA UK. Вона може бути поставлена в Україну для забезпечення потреб Збройних сил України. Про це повідомили в Департаменті військово-технічної політики, розвитку озброєння та військової техніки Міністерства оборони України.
“Британською компанією MBDA UK розробляється нова ракета Brimstone Sea Spear, яка в майбутньому може бути поставлена в Україну для забезпечення потреб Збройних сил України”, – йшлося у повідомленні.
Водночас продовжувалась співпраця сухопутних військ України та Британії. Так в рамках стратегічних навчань “Об’єднані зусилля-2021” військові двох держав відпрацювали контрнаступальні дії. За легендою, літаки Су-24М скинули бомби на ворожий командно-спостережний пункт, щоб порушити управління військами. Після цього командир багатонаціональної тактичної групи ухвалив рішення охопити противника з флангів за допомогою танкового підрозділу.

Україна отримає від Британії ракетну зброю і військові кораблі – посол Пристайко

“Далі українські морпіхи на БТР-80 й британські стрільці на бронемашинах “Козак-2М” прорвали передній край оборони противника й продовжили рух в глибину його бойових порядків. Водночас тактична ланка вертольотів завдала удар некерованими авіаційними ракетами по морському десанту противника, який ішов на допомогу основним силам”, –  зазначили у Генштабі ЗСУ.
В листопаді у військово-морських Силах ЗСУ розпочався відбір кандидатів серед військовослужбовців і військовозобов’язаних запасу для проходження служби за контрактом на протимінних кораблях типу Sandown. Судна планують передати Україні зі складу Королівського Військово-морського флоту Великої Британії.
Того ж місяця Росія почала концентрацію військ біля українських кордонів. Британія одразу відреагувала на це жорсткими заявами. Так, очільник штабу оборони Великої Британії генерал Нік Картер заявив, що наразі відносини між Росією та рештою світу викликають більшу тривогу, ніж у період холодної війни.

Велика Британія передасть Україні бойові кораблі

“Ми живемо в набагато конкурентнішому світі, ніж були навіть 10 або 15 років тому”, – підкреслив Нік Картер.
За його словами сьогодні характер конкуренції між країнами і великими державами веде до посилення напруженості.
“Багатьох традиційних дипломатичних інструментів та механізмів, з якими ми з вами виросли під час холодної війни, більше немає. Зараз настав період, коли світ більш багатополярний”, – додав Картер.
Паралельно у британських ЗМІ з’явилась інформація про готовність Лондона перекинути близько 600 своїх військовослужбовців до України, якщо Кремль наважиться на повномасштабне вторгнення.
“Від 400 до 600 військовослужбовців готові. Їхнє спорядження запаковано, вони готові летіти до України, де їм треба буде або приземлитися, або висадитися з парашутами. Вони підготовлені до обох варіантів”, – пише видання Mirror з посиланням на власні джерела. Зазначається, що військовим у групі сказали, що їм, можливо, доведеться почати місію у дуже короткий термін.
Військовослужбовці сил спецпризначення SAS та парашутного полку попереджені, що можуть бути відправлені до України найближчим часом. Підготовка почалася після того, як британське міноборони та розвідка МІ-6 повідомили уряду про очевидну та реальну небезпеку для України та країн Заходу.

Українсько-британський підрозділ “знищив” ворожий десант

На відеозаписах, які мають британські військові, видно, як російські танки, бронетехніка та війська скупчуються поблизу кордону України. Тому було створено групу британських сил, що складаються з членів підрозділів SAS, спеціального розвідувального полку, медиків, інженерів, зв’язківців та до 400 десантників з 16 десантно-штурмової бригади.
Також представники оборонних відомств України і Британії підтвердили стратегічне партнерство між двома країнами. 16 листопада держсекретар з питань оборони Великої Британії Бен Воллес відвідав Київ та зустрівся з очільником Міноборони України Олексієм Резніковим. Ця зустріч стала “черговим етапом двосторонньої співпраці задля підвищення обороноздатності України та розвитку взаємосумісності”.
“Наші уряди не мають бажання бути ворожими або прагнути будь-яким чином стратегічно оточити чи підірвати Російську Федерацію. Ми стурбовані нарощуванням військ та активністю Росії біля кордонів України.
Національний суверенітет і територіальна цілісність України беззаперечні. Велика Британія стоїть пліч-о-пліч з народом України та продовжуватиме свою непорушну відданість справі його підтримки. Ми непохитні в цій підтримці й разом ми залишаємося пильними та об’єднаними у захисті наших спільних цінностей і свобод”, – йдеться у заяві Міноборони України.
Військова допомога Британії підкріплюється й дипломатичними зусиллями. Так, прем’єр-міністр Борис Джонсон 8 грудня заявив, що Лондон продовжить  використовувати  всі наявні в її розпорядженні економічні та дипломатичні інструменти, щоб запобігти будь-якій агресії Росії проти України.

Європа має обрати між російським газом та захистом України – Джонсон

“Прем’єр-міністр заявив, що Велика Британія продовжить використовувати всі наявні у її розпорядженні економічні та дипломатичні інструменти для запобігання будь-якій російській агресії проти України”, – йдеться у повідомленні британського уряду.
Наступного ж дня президент України Володимир Зеленський повідомив, що Велика Британія додатково виділить один мільярд фунтів стерлінгів на підтримку України.
“Чудові новини з Лондона: Велика Британія додатково виділить один мільярд фунтів стерлінгів на підтримку України. Це нові інвестиції, торгівля, безпека. За підсумками моїх переговорів з Борисом Джонсоном торік розмір загальної британської підтримки збільшиться до 3,5 млрд фунтів”, – йдеться у повідомленні.
Після онлайн-саміту президента США Джо Байдена та його російського колеги Володимира Путіна відбулась телефонна розмова між господарем Кремля і британським прем’єром Борисом Джонсоном. Під час бесіди він запевнив Путіна, що Лондон не поступиться Україною і буде всебічно її підтримувати.
Так, Джонсон висловив глибоке занепокоєння Сполученого Королівства нарощуванням російських збройних сил на кордоні з Україною. Він знову наголосив на важливості роботи дипломатичних каналів для деескалації напруженості та пошуку мирних рішень у довгостроковій перспективі.

Українець став найкращим студентом академії сухопутних військ у Великій Британії

Прем’єр-міністр відзначив прихильність Великої Британії до територіальної цілісності та суверенітету України та попередив, що будь-які дестабілізуючі дії Росії стануть стратегічною помилкою, яка матиме значні наслідки.
Очільник британського Кабінету також визнав важливість діалогу з міжнародної та регіональної безпеки. Стосовно врегулювання ситуації на Донбасі, Джонсон заявив про необхідність для всіх сторін дотримуватися Мінських домовленостей.
Джонсон також пригрозив Росії жорсткими санкціями у разі повномасштабної військової агресії проти України.
“Я сказав президенту Путіну в понеділок про те, з чим, на мою думку, всі в G7 та поза нею погоджуються: що якщо Росія розпочне вторгнення на суверенну територію України… тоді буде надзвичайно жорсткий пакет економічних санкцій запроваджений нашими союзниками, Великою Британією та друзями в усьому світі”, – заявив Джонсон.

Велика Британія відправить військових на кордон з Білоруссю

За його словами, Велика Британія й надалі надаватиме допомогу Україні, а також сприятиме нарощуванню сил НАТО на периферії.
Таким чином, Сполучене Королівство чітко дає зрозуміти, що бачить в Україні потенційного союзника, який може допомогти Лондону зберегти свій вплив на міжнародній арені. Водночас Київ може отримати не лише тимчасового військового партнера, із яким нас об’єднує спільний ворог і демократичні цінності. Якщо ми скористаємось шансом та зможемо розширити україно-британське співробітництво, наша країна матиме потужного союзника, який може надати реальну підтримку в складний час.
Нагадаємо, міністр оборони об’єднаного королівства Бен Воллес заявив, що Велика Британія зацікавлена в тому, щоб ділитися військовими технологіями та досвідом і бути партнером України.
Крім того, Воллес повідомляв, що у чорноморський регіон будуть направлені кораблі Королівського військово-морського флоту Великої Британії у рамках навчань з українським Військово-морським флотом.
Нагадаємо, Британія передала Україні дослідницький корабель “Джеймс Кларк Росс” для проведення антарктичних місій.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
 
The post Корона і тризуб: як і чому Британія допомагає Україні протидіяти російській агресії appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією