fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Між віяловими й плановими відключеннями: у що Україні стане “президентське” вугілля

Запаси вугілля на електростанціях тануть на очах. Усі українські ТЕС сьогодні за добу споживають більше вугілля, ніж на них встигають підвозити. Навіть президент уперше за три місяці вугільної кризи, записав відео про проблеми з електрикою. Він визнав, – криза є, але запевнив, що відключень не буде, і пообіцяв аж сім суден, повних вугілля, які от-от мають прийти в українські порти.

425 тисяч тонн – це запаси вугілля станом на 11 листопада. Станом на 19 число запаси уже – 350 тисяч тонн. І це новий антирекорд. Вугілля, яке анонсував Володимир Зеленський, як своє досягнення, – насправді везла в Україну компанія ДТЕК, Ріната Ахметова. “Ми веземо”, – сказав президент, але до державних структур це вугілля жодного стосунку не має. Та й до станцій Ахметова цей ресурс досі не доїхав, ось так зараз виглядає вугільний склад Криворізької ТЕС, рідної для Зеленського.

Понад половина енергоблоків державних ТЕС не працюють через брак вугілля

На одній із станцій ДТЕК склад  майже порожній. Так само й на Зміївській ТЕС у Харківський області. Це найбільша теплоелектростанція в Україні, встановлена потужність – понад два гігавати. Вона – державна, входить до складу “Центренерго”, і працює сьогодні заледве на десять відсотків. Склад теж майже порожній, але сюди якраз підігнали цілий склад вугілля і розвантажують.
Працюють прямо з коліс – із залізниці паливо майже одразу іде на енергоблоки. І це вугілля прибуло не морем, як обіцяв президент. На вагонах відмітки РЖД – Російської залізниці. Місцеві мешканці переконані, що це українське вугілля з окупованого Донбасу.
По документах, це вугілля не з України, і навіть не з Росії. А із Казахстану. 30 жовтня його відправили зі станції Шубарколь – через Челябінськ привезли до Білорусі, а звідти уже – під Харків. Везли – росіяни, вагони – теж їхні, тому на вагонах і стоять марки російської залізниці. Один состав – багато чи ні? Цей поїзд привіз приблизно сімсот тонн вугілля. А Зміївська ТЕС зараз навіть на мінімальній потужності витрачає майже три тисячі тон вугілля за добу.

“Зелена” енергокриза: чи повернеться Україна до залежності від російського газу й вугілля 

Та і з казахським вугіллям уже почалися проблеми, – як стверджував голова парламентського комітету з енергетики, Андрій Герус, Росія заблокувала постачання палива із Казахстану в Україну.
У Казахстані пізніше пояснили, що ніхто нічого не блокував, просто росіяни ввели обмеження через перевантаженість своєї залізниці. Ну, ніби для нас має значення, з політичних причин Україна не може отримати замовлене вугілля, чи з технічних.
І всі ці контракти, які укладаються зараз – це вже гасіння пожежі. Тому що вугілля треба було закуповувати заздалегідь, ще з літа. В цьому немає нічого складного, і саме так працювала українська енергетика десятки років. Що ж сталося цього року? Чому план по накопиченню вугілля так і не вдалося виконати? Як стверджує Олексій Оржель, який працював міністром енергетики у перший рік Зеленського, нинішня криза з сталася тому, що міністерство штучно обмежувало закупівлі саме тоді, коли їх і треба було робити, – кілька місяців тому.

Після приходу до влади Зеленського Україна почала купувати вугілля з “Л/ДНР” через Білорусь, фактично фінансуючи терористів – інтерв’ю Віталія Кропачова

Та для всіх українців головне питання – в іншому. Чи будуть віялові відключення, як у дев’яностих? Саме віялових – імовірно не буде. Віялові – це по суті аварійні відключення, коли цілі сектори доводиться терміново виводити з енергосистеми через нестачу електрики. А от чи будуть відключення взагалі, – імовірно, так. Просто тепер вони будуть плановими. Обмеження на споживання доведеться вводити саме для того, щоб не доводити до віялових відключень. Бо вугілля досі немає, і чергове відео від Президента не може цього змінити.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
 
The post Між віяловими й плановими відключеннями: у що Україні стане “президентське” вугілля appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією