Джерело: Facebook-сторінка автора
На владних пабліках широко цитується свіже дослідження КМІС (Київський міжнародний інститут соціології) щодо сприйняття українцями курсу країни. Мовляв, ура, 50% думають, що країна іде шляхом демократії!
От тільки це шкідливе самозаспокоєння. Дослідження показує загрозливі тенденції, які очевидні, якщо читати далі заголовку.
По-перше, не набагато менше українців вважає, що країна іде шляхом авторитаризму – 41%. І влада переслідуваннями опозиції, військових, громад, утисками свободи слова тощо дає українцям усі підстави так думати.
По-друге, сприйняття демократії/авторитаризму має вкрай негативну динаміку. Іще нещодавно, вказує КМІС, у демократичності України була переконана абсолютна більшість українців. Тепер це не так. А демократія для нашого суспільства належить до абсолютних цінностей: бачити країну саме демократичною бажають 90% опитаних.
По-третє, і нинішнє дослідження КМІС, і інші дослідження різних центрів показують, що українці чітко бачать підстави для загрозливих змін. Нагадаємо, понад 65% сприймають “санкції” проти Порошенка як боротьбу проти опозиції чи відволікання уваги від ситуації на фронті. Серед ознак авторитаризму опитані називають обмеження свободи слова, концентрацію влади в руках Президента і його оточення, корупцію…
Тому що можуть: Банкова взялася переставляти стільці в уряді
До речі, інші опитування показують, що корупцію вважають найгіршою проблемою близько 60% громадян – співставно з війною (а за деякими опитуваннями – сприймають гірше, ніж війну).
При цьому понад 60% вважають, що владу можна і треба критикувати – але конструктивно, з пропозиціями альтернатив.
У цьому криється розуміння українцями небезпеки диктатури. Бо диктатура закриває рота. І оточення диктатора може творити все, що забажає – без врахування думки суспільства. Мало того, як при цьому розвивається “крадівництво”. Це також означає, що безконтрольні рішення стають неефективними.
В умовах війни це – смертельна небезпека.
Тож, замість хвалитись вихопленою з контексту цифрою, владі час задуматись. Її диктаторські замашки люди бачать – і не схвалюють їх.
Це мало би бути ще одним сигналом для зміни політики. Для формування Уряду національного порятунку з професіоналів, які прагнутимуть досягти результату, а не задовольнити офіс-менеджерів.
“Хліба і видовищ” від Банкової: чи варто очікувати виборів в Україні
Але влада зайнята. Зараз треба відмазати Чернишова. Потім – зібрати голоси на “100% уряд Єрмака”. А люди – хай “марафон” дивляться і телеграм читають. Там їм пояснять, чому наш лідер найвеличніший.
От тільки віри цьому ймуть дедалі менше.
Нагадаємо, за даними Київського міжнародного інституту соціології, переважна більшість українців негативно сприйняли санкції проти Порошенка, вважаючи їх боротьбою з опозицією та спробою відволікти увагу від ситуації на фронті. 35% опитаних вважають це спробою відволікти увагу від складної ситуації на фронті, а 29% – спробою нейтралізувати опозицію напередодні переговорів з Росією та ймовірних виборів. За даними опитування, на 4% зменшилась частка тих, хто вважає санкції спробою покарати винних — зараз таких лише 34%.
Напередодні Петро Порошенко у соцмережах привітав українців із Днем Конституції й наголосив, що війна не виправдовує порушення Основного закону з авторитарною метою. Він зазначив, що хоч воєнний стан передбачає певні обмеження прав та свобод. Але не до такого ступеню, як це сталося в Україні, де є перевищення усіх раціональних потреб, необхідних для оборони. П’ятий президент зазначив, що йому здається, що Конституцію скасували взагалі. Адже влада вважає себе абсолютною та не бачить для себе жодних обмежень.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
• Матеріали, що публікуються в розділі “ДУМКИ”, відображають думку автора публікації, який несе повну відповідальність за вірогідність інформації.
• Редакція prm.ua може не поділяти думки, викладені в авторському матеріалі.
• Власник вебсторінки в розділі “ДУМКИ” є автор публікації.
The post Загрозливі ознаки диктатури: що каже соціологія appeared first on Прямий.
Схожі новини
Посла Угорщини викликали до МЗС України через “недружні заяви Будапешта”
Німеччина планує придбати у США дві системи Patriot для України
Плата представників США ухвалила “великий і прекрасний” законопроєкт Трампа