fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

День вишиванки в Україні: історія та важливі факти

Щорічно у третій четвер травня в Україні відзначають День вишиванки. У 2025 році День вишиванки – 15 травня. Це свято, присвячене національному вбранню – вишиванці, яка є символом національної єдності та культурної спадщини України.
День вишиванки в Україні було запроваджено у 2006 році. Тоді студентка історичного факультету Чернівецького національного університету Леся Воронюк виступила ініціаторкою свята.
Тоді акція отримала назву “Всесвітній день вишиванки”, і її підтримали студенти та викладачі ВНЗ. Відтоді традиція відзначати День вишиванки поширилася по всій Україні та навіть за її межами.
За словами істориків та археологів певні елементи вишиванки існували ще на одязі скіфів. Вони проживали на території сучасної України до нашої ери. За часів Київської Русі також носили вишитий одяг, а згадки про особливе вбрання русинів можна знайти в записах багатьох мандрівників.
Історію виникнення особливої української вишивки пов’язують із Трипільською культурою епохи пізнього неоліту.
В XIX столітті настав переламний момент в історії вишивки. Саме тоді з’являються професійні вишивальниці. У них замовляли вишиванки для всіє родини. Відтепер не треба було самим оздоблювати вбрання, адже все робили майстрині. Популяризацією вишиванки серед української інтелігенції займався Іван Франко. Саме він був першим, хто сміливо поєднував вишиту сорочку з діловим піджаком.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post День вишиванки в Україні: історія та важливі факти appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією