fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Ратифікація Угоди із США: заява “Європейської Солідарності”

“Європейська Солідарність” завжди займала послідовну і професійну позицію щодо розбудови стратегічного партнерства зі США як складової збереження української державності й майбутньої Перемоги та миру. Ми залишаємося єдиними, хто захищає субʼєктність Верховної Ради й демократичний розвиток України. Депутати “ЄС” наполягали на зустрічі з Урядом для обговорення Угоди про інвестиційний фонд. Важко уявити собі будь-якого конгресмена США, який голосував би будь-який закон, не вивчивши його текст.
Так само важко уявити собі будь-якого американського чи європейського урядовця, який би відмовився від зустрічі з опозиційною фракцією. Це можливо тільки в Україні часів Зеленського, який заборонив урядовцям зустрічатися з фракцією “ЄС”. Сьогодні ми отримали листа від уряду з відмовою від дискусії. Можливо, переговорна команда боїться професійної й фахової розмови, можливо, запитань про позасудові санкції проти лідера опозиції, неможливі в демократичній країні.
“Європейська Солідарність” – єдина з парламентських фракцій, якій уряд відмовив у зустрічі для роз’яснення позицій і обставин підписання угод щодо використання українських корисних копалин.
Відповідно до Конституції України, Верховна Рада України є законодавчим представницьким органом; народні депутати представляють Український народ, тож зухвале порушення урядовцями своїх обов’язків щодо звітування перед парламентом – це зневага до мільйонів українських виборців.
“Європейська Солідарність” послідовно виступає за розвиток стратегічного партнерства і союзних відносин зі Сполученими Штатами Америки. Не ставить ці відносини у залежність від політичної кон’юнктури чи гонитви за мінливими рейтингами глядацького схвалення. Ми виходимо з того, що стратегічний союз має базуватися на взаємовигідних відносинах, довірі й дотриманні Конституції й законів.
Обов’язком виконавчої влади є звітувати перед суспільством і парламентом за свої дії, а самі дії повинні чинитися виключно у межах і в спосіб, визначені Конституцією України. Відтак ми публічно ставимо перед владою питання, на які вона відмовилась відповідати у рамках підзвітності Верховній Раді України.
Ми вимагаємо чіткої публічної відповіді на ці питання, і здійснюватимемо контроль діяльності влади у названих сферах з використанням усіх наявних конституційних засобів.

Чому Президент України й Прем’єр-міністр України самоусунулися від процесу підготовки, підписання і представлення угоди у Верховній Раді України?

Відповідно до п.3 ст.106 Конституції України, Президент України “представляє державу в міжнародних відносинах, здійснює керівництво зовнішньополітичною діяльністю держави, веде переговори та укладає міжнародні договори України”.
28 лютого цього року Президент України намагався безпосередньо взяти участь в обговоренні й підписанні угоди щодо корисних копалин – але після зірваних переговорів у Овальному кабінеті Білого дому самоусунувся від цього процесу.
А тим часом предметом угоди є використання території та природних ресурсів України, що відповідно до пп. ґ п.2 статті 3 Закону України “Про міжнародні договори України” означає, що вона має укладатися від імені України, Президентом України. Він же мав би представити проєкт рішення про надання згоди на ратифікацію цієї угоди в парламенті.
2. Яким чином ця угода визначає терміни закінчення війни й встановлення миру?
Ідея щодо спільного використання природних ресурсів України є п.4 Плану Перемоги, представленого Президентом України у Верховній Раді України 16 жовтня 2024 року. Як з’ясувалося пізніше, цей План також був представлений на той час кандидатам на посаду президента США. Чому з усього Плану Перемоги залишився лише пункт про використання українських природних ресурсів? Де ж Перемога – чи принаймні шлях до неї?
3. Яким чином буде забезпечено парламентський нагляд і контроль за реалізацією угоди?
Як будуть забезпечені ключові положення угоди, зокрема щодо оцінки вартості можливої американської допомоги, здійснення платежів, управління діяльністю фонду, здійсненням ним інвестування (за якими пріоритетами, як забезпечуватиметься пріоритет фінансування ЗСУ) тощо.
4. Як забезпечується відповідність угод Конституції України, зокрема ст.13 та щодо стратегічного курсу на європейську та євроатлантичну інтеграцію?
Чому попередньо не отримано позицію Конституційного Суду України, яка зняла б усі сумніви щодо конституційності угод, в тому числі трактування всіх аспектів власності (не лише володіння, але й користування та розпорядження) щодо надр?
Як співвідноситься з законодавством України й принципом рівності умов для ведення бізнесу зафіксована в угоді про створення інвестиційного фонду норма про те, що американська сторона не буде сплачувати податки до бюджету України за продаж продукції чи ліцензії, в також матиме пріоритетні преференції щодо експорту та торгівлі продукцією від видобутку надр?
5. Як на ратифікацію виноситься угода, яка містить прямі посилання на інші угоди, тексти яких ще не оприлюднено. Зокрема, в угоді 26 разів згадується угода про обмежене партнерство, текст якої не надходив до ВР і не був наданий народним депутатам. Пропонуємо вилучити згадку про цю угоду з тексту Угоди про створення інвестиційного фонду як таку, якої ще не існує.
Як буде забезпечено дію угоди про створення інвестиційного фонду, згода на обовʼязковість якої надається без урахування змісту домовленостей, на які вона прямо посилається?
6. На яких підставах було підписано «угоду про нерозголошення інформації» щодо не комерційних, а міжурядових домовленостей, на зміст яких містяться прямі посилання в угоді, яка виноситься на ратифікацію?
7. Як буде забезпечене «місце угоди як «частини гарантій безпеки» України, що обіцяв Президент України Володимир Зеленський, якщо в Угоді про інвестиційний фонд жодним чином не загадано безпекові гарантії щодо України?
Як буде забезпечено звʼязок і взаємозалежність цієї угоди, зокрема, з Кримською декларацією США щодо невизнання російської “анексії” Криму від 2018 року та Двосторонньою безпековою угодою між Україною та США від 13 червня 2024 року?

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post Ратифікація Угоди із США: заява “Європейської Солідарності” appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією