Джерело: Facebook-сторінка автора
Схоже, ми живемо в епоху засадничої кризи ліберальних демократій. Перетворення відповідальних громадян на утриманців та рантьє підважило самі основи республіканізму.
А свобода можлива лише там, де існують вільні громадяни, готові щоденно боронити “одвічні вольності та права”. Бо жодна конституція, жодні закони, жодні міжнародні союзи не можуть врятували свободу, якщо вона вмирає у серцях людей.
Світ в цілому і кожна держава зокрема стоять на великому роздоріжжі: свобода та відповідальність чи покора та патерналізм. Ми вже бачимо, що сучасні електоральні монархії успішно конкурують із республіками у стані занепаду. Ба більше, потяг за сильним лідером, якому потрібно просто довіритися – і він вирішить усі проблеми, тільки зростає. Не даремно Трамп то натякає на третій термін в Білому домі, то говорить, що хотів би бути Папою Римським.
Метаморфози Зеленського: чи зможе Україна перетворитись на “європейський Ізраїль”
Самий час перечитати твори Карла Шмідта про занепад парламентаризму та уособлення нації у харизматичному лідері-суверені. І судячи з того, як не щоразу збоїть система стримувань та противаг у Америці, та різкого зростання популярності ультраправих (які ще вчора були на політичному маргінесі) в Європі, ми ризикуємо повернутись у 1930-ті, коли ліберальна демократія була винятком, а не правилом.
Альтернативою сучасному патрімоніалізму (коли “держава – це я”) може стати лише повернення до витоків республіканізму. Держави вільних та відповідальних громадян, які обʼєднуються задля захисту своїх “одвічних прав і вольностей”, а не шукають “дах” в особі суверена. Це держава побудована знизу вверх, а не навпаки. Це делегування влади, а не її (божествена) проєкція згори долу.
Нова природа війни змінила сутність основ глобальної безпеки: український досвід і майбутній світовий порядок
Але щоб повернутися до витоків республіканізму потрібно переосмислити саму ідею громадянства, як привілей, який потрібно заслужити, а не дар за фактом народження на певній території чи від певних батьків. Громадянин – це насамперед співвласник держави. Який привʼязаний до неї майном та обовʼязком її захищати. Причому не тільки від зовнішніх ворогів, а й від будь-яких спроб захопити її зсередини, тобто узурпувати владу.
Тільки ResPublica Україна спроможна успішно протистояти московській орді. Як грецькі поліси успішно протистояли (і врешті-решт перемогли) перську навалу у V столітті до Христа. Тому Україна або перетвориться на справжню республіку, або вчергове зникне з політичної мапи світу.
Бо маленькі “електоральні монархії” просто приречені програти великим “електоральним монархіям”. Виграти в них може тільки вільна країна вільних громадян, які бʼються за свою власність та інші “одвічні права і вольності”.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
• Матеріали, що публікуються в розділі “ДУМКИ”, відображають думку автора публікації, який несе повну відповідальність за вірогідність інформації.
• Редакція prm.ua може не поділяти думки, викладені в авторському матеріалі.
• Власник вебсторінки в розділі “ДУМКИ” є автор публікації.
The post ResPublica Україна: світ повертається у 1930 роки appeared first on Прямий.
Схожі новини
На фронті від початку доби відбулося 93 бойових зіткнення
Фіцо підтвердив свій візит до Москви і звинуватив Зеленського у неповазі до Росії
“Більше не може працювати”: в Україні розповіли про наслідки атаки на російський завод “Стрєла”