Водохресний вечір або ж Голодна кутя чи Голодний вечір — це свято, яке відзначають у переддень хрещення Ісуса Христа у річці Йордан. За новоюліанським календарем українці відзначатимуть його 5 січня.
Вважалося, що у цей день зима демонструє усю свою силу й міць, а тому били справжні морози. А коли низькі температури супроводжував ще й холодний пронизливий вітер, люди вірили, що це — злий дух, який гнівається, що його виганяють з води.
На Водохрещенський вечір люди ходили до храму, аби помолитися. У церквах часто освячували воду. За давніми повір’ями, вода, набрана й освячена у переддень Водохреща, наділена цілющими властивостями.
5 січня заведено дотримуватися суворого одноденного посту. Він полягає не лише у забороні вживати деякі продукти, а й у визначені певного часу для трапези. Та все ж до столу заборонялося подавати м’ясо, молочні продукти та яйця.
Нерідко піст тривав до першої зірки, а тоді родина сходилася до столу. Спершу господар оселі окроплював свяченою водою всіх присутніх, щоб не хворіли. Згодом подавали до столу страви. Усі вони мали бути пісними. А головною — була “голодна” кутя. Також ставили пісні вареники та обов’язково узвар.
Коли родина повечеряла, всі ложки клали в одну тарілку, а на неї — хлібину. Це ритуальне дійство символізувало достаток та постійну наявність хліба.
Цього ж дня із хати виносили різдвяного дідуха, який символізував дідівський дух. Його забирали у стодолу, там мололи разом з іншим зерном. Перемішували — і згодом садили в ґрунт. Таким чином вірили, що додавши зернята із дідуха, господарі матимуть хороший врожай.
Водохресний вечір майже закривав цикл зимових свят. А тому в цей день після завершення вечері було заведено проганяти кутю. За давнім звичаєм її розстрілювали з рушниць або проганяли за допомогою ритуального шуму.
А діти, повечерявши, вибігали у двір і били палицями у причілок дому з вигуками: “Іди, кутя, із покуття, а узвар — на базар. А, паляниці, лишайтеся на полиці”.
Водохресний вечір був багатий на вірування. А тому українці дотримувалися заборон. Вважалося, що не можна лаятися, ображати, прибирати в будинку, заборонялося змішували просту й освячену воду. Також напередодні Водохреща не брали й не давали в борг.
Існували народні прикмети. Якщо 5 січня сніг випав рано вранці – буде хороший урожай ранньої гречки, опівдні — середньої гречки, а ввечері – пізньої, також хороший урожай віщували яскраві зорі. А якщо безхмарне небо — буде багато гороху.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Водохресний вечір: коли святкувати appeared first on Прямий.
Схожі новини
Яких змін на ринку житла чекати у 2025-му
Вчителям готові платити по тисячу доларів в Україні
З 1 січня зросла у ціні доставка газу