Незабаром в Україні може змінитись процес призову жінок на військову службу, адже 3 грудня Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №12076, яким вносяться зміни у закон “Про військовий обов’язок і військову службу”. Цей документ передбачає зміни у проходженні базової загальновійськової підготовки для жінок та їх постановки на військовий облік.
Згідно з законопроєктом, жінки, що придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і мають бажання пройти базову військову підготовку (БЗВП), спочатку мають стати на військовий облік призовників. Після цього вони повинні подати заяву, щоб їх направили для проходження базової військової служби.
Після проходження базової військової підготовки звільнені з військової служби жінки беруться на військовий облік військовозобов’язаних.
На відміну від чоловіків, для жінок проходження медогляду перед БЗВП є не обов’язковим.
“Почати з тилових посад”: Безугла закликала мобілізувати українських жінок
Окрім цього, згідно із новим законом, жінки, що придатні до військової служби за станом здоров’я та віком і закінчили заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої або вищої освіти та здобули медичну або фармацевтичну спеціальність, підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.
Яких медичних спеціальностей торкається військовий облік
Перелік спеціальностей або професій, після одержання яких жінки мають стати на військовий облік:
• фізична терапія, ерготерапія, медична та психологічна реабілітація, громадське здоров’я, фізична реабілітація, промислова фармація, санітарія і експертиза;
• стоматологія, медицина, медсестринство, фармація, технології медичної діагностики та лікування;
• біомедична інженерія, біотехнології та біоінженерія;
• професіонали в галузі наук про життя та медичних наук, а також медицини (крім медичних сестер);
• професіонали в галузі лікувальної справи, стоматології, наукові співробітники (стоматологія), стоматологи, фармації, провізори;
• професіонали медико-профілактичної справи, наукові співробітники;
• інші професіонали в галузі медицини (крім сестринської справи та акушерства);
• допоміжний персонал у галузі сучасної медицини, фізіотерапії, фармації (крім медичних сестер), медичні асистенти, дантисти-асистенти, фізіотерапевти та масажисти, фармацевти, інші асистенти професіоналів у галузі сучасної медицини (крім медичних сестер);
• професіонали патології, токсикології, фармакології, фізіології та епідеміології;
• патологи, токсикологи, фармакологи, фізіологи та епідеміологи, наукові співробітники (лікувальна справа), лікарі, фахівці в галузі медико-профілактичної справи, професійні медичні сестри та акушерки, професіонали в галузі сестринської справи та акушерства;
• медичні сестри та акушерки, гігієністи, окулісти та оптики, медичні сестри та акушерки, що асистують професіоналам, помічники професіоналів-акушерів;
• оператори медичного устаткування, робітники, що обслуговують устаткування з виробництва фармацевтичних продуктів та косметичних засобів, керівники підрозділів в охороні здоров’я.
За яких умов в Україні мобілізують жінок: відповідь Залужного
Жінки, що мають спеціальність чи професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, що затвердило Міністерство оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних за їхнім бажанням.
Примусова мобілізація жінок, згідно з можливими змінами до закону про військову службу, не передбачена.
Які обов’язки жінок на військовому обліку
Адвокатка юридичної фірми “Ілляшев та Партнери” Валерія Гудій розповіла NV, які обов’язки мають жінки облікових спеціальностей після постановки на військовий облік та чи підлягають вони мобілізації.
Так, жінки мають виконувати військовий обов’язок на рівних засадах із чоловіками (за винятком випадків, передбачених законодавством з питань охорони материнства та дитинства, а також заборони дискримінації за ознакою статі), що включає:
• прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов на військову службу;
• проходження військової служби;
• проходження служби у військовому резерві;
• виконання військового обов’язку в запасі;
• дотримання правил військового обліку.
Мобілізація жінок в Україні: які категорії повинні оновити дані у ТЦК
Водночас медикині та фармацевтки після постановки на військовий облік мають такі обов’язки:
• проходити підготовку до військової служби, військову службу і виконувати військовий обов’язок у запасі;
• виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством;
• прибувати за викликом відповідного територіального центру комплектування для оформлення військово-облікових документів (посвідчень про приписку до призовних дільниць, військових квитків, тимчасових посвідчень військовозобов’язаних), приписки, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов’язаних;
• проходити медичний огляд та лікування в лікувально-профілактичних закладах згідно з рішеннями комісії з питань приписки, призовної комісії або військово-лікарської комісії відповідного ТЦК;
• вчасно повідомляти інформацію про себе (сімейний стан, стан здоров’я), адреси місця проживання, освіти, місця роботи та посади.
Жінок, які перебувають на військовому обліку, можуть призвати на військову службу чи залучити для виконання робіт із забезпечення держави у воєнний час лише у добровільному порядку.
Так, закон №3633-IX передбачає, що жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу чи залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час лише в добровільному порядку. У мирний час жінки можуть бути прийняті на військову службу та службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом). Базову військову службу, яку запроваджує новий закон, жінки можуть також проходити добровільно.
Дівчат треба готувати змалечку: радниця командувача Сухопутних військ про мобілізацію жінок
Крім того, пункт 87 постанови № 560 КМУ містить таку норму: “Жінки, які перебувають на військовому обліку, призиваються на військову службу під час мобілізації, на особливий період у добровільному порядку на підставі власноруч написаної заяви на ім’я керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, керівника відповідного підрозділу розвідувальних органів, керівника Центрального управління або регіонального органу СБУ за формою згідно з додатком 13”.
“Фактично, взяття жінок на військовий облік військовозобов’язаних здійснюється після визначення їх придатності до військової служби, внесення персональних даних до Єдиного державного реєстру з подальшим оформленням військово-облікового документа”, ― наголосила Валерія Гудій.
Нагадаємо, Генеральний штаб ЗСУ не надавав жодних пропозицій та ініціатив щодо мобілізації жінок до лав Збройних сил України.
Наприкінці вересня державний секретар Міністерства оборони Людмила Дараган повідомила, що загальна чисельність жінок у Збройних силах України становить 68 тисяч, 48000 з них — чинні військовослужбовиці, а безпосередньо в зоні бойових дій перебуває близько 5 000.
До слова, у серпні повідомлялося, що до лав Збройних сил долучилися 18 ув’язнених жінок, яких амністували.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post В Україні введуть нові правила військового обліку жінок: що зміниться і кого це стосується appeared first on Прямий.
Схожі новини
В Україні з січня всі субсидії зазнали змін
Банкір з України фінансував війну рф проти України
Яка нинішня ситуація на валютному ринку України