fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

“Мовний патруль” як інструмент витіснення з комфортного автопілоту та рагульства

Джерело: Facebook-сторінка автора
Міська влада Івано-Франківська вирішила створити “мовну інспекцію” – нову громадську ініціативу, про яку заявив міський голова Руслан Марцінків. Причиною такого рішення стало те, що “на вулицях побільшало російської мови”.
Я не буду критикувати чи підтримувати Марцінківа з його ідеєю мовної інспекції (або, як вже звикли називати цю ідею, з “мовним патрулем”). Скажу лиш, що як я цього року був у Франківську, то мені, людині напівросійськомовній, було достатньо некомфортне примусове, так би мовити, занурення в безальтернативно україномовне середовище.
Так що визнаю: ці правила створені саме для таких, як я. І саме для того, щоб випхати нас зі звичної зони комфорту, коли не розмірковуєш про мову власних реплік. В сенсі, часто кажеш російською, не замислюючись.
А в таких умовах доведеться замислюватись. Бо “автопілот” стане некомфортним – як мінімум приверне увагу “інспекції”.
Це вже не раз апробовано. Коли хтось дуже голосно розмовляє в ресторані. Коли хтось абияк паркує автівку. Коли хтось палить будь-де. Якщо суспільство це ігнорує – то подібне рагульство поширюється і стає нормою. Бо ми не у Великій Британії чи Нідерландах мешкаємо, щоб для формування навичок вистачало формального закону. В нас на щось може вплинути тільки активна позиція небайдужих. Бо закони здебільшого можна повернути в будь-який бік.

Порошенко у річницю ухвалення закону про державну мову застеріг владу від ревізії мовного законодавства

Знаєте, коли мені людина вперше зауважила, що їй заважає моє паління, це викликало навіть агресію – що за диктат?! Аналогічне зауваження вдруге, втретє, вп’яте сприйняв вже нормально – дійсно, якось незручно створювати проблеми людям, варто припинити чи вийти. І поступово це навіть спонукало мене палити менше, майже геть кинути.
Був я в цій ситуації і з протилежного боку: пам’ятаю реакцію на моє зауваження щодо голосних матюків на весь кінотеатр. Оскільки до моїх зауважень долучились і інші, компанія почала говорити тихіше і фільтрувати лексикон.
Тобто, це доведений факт: небайдужість суспільства міняє громадський простір, а не формальні закони. Якби громада реагувала постійно, масово і на кожен випадок неприйнятної поведінки, то ми однозначно давно мешкали би в набагато культурнішому, безпечнішому і комфортнішому для всіх середовищі.
Тож просто ставтесь до ініціативи мовної інспекції як до умисного виштовхування з “комфортного автопілоту” – просто цим разом йдеться не про автопілот “кинути недопалок, де стояв”, а про автопілот “говорити російською, не замислюючись”. Інспекції утримуватимуть нас (так, примусом публічного несхвалення, але що робити, якщо по-іншому на нас не впливає?) поза звичною бульбашкою автопілоту.
І в результаті примусу до суспільно-прийнятної поведінки люди розмовлятимуть українською (бо несхвально), не палитимуть поряд з іншими (бо зроблять зауваження), не смітитимуть (бо засудять і змусять прибрати) і не паркуватимуться по тротуарах і газонах.

Українська версія воєнної демократії офіційно перетворюється на диктатуру

Нагадаємо, міський голова Руслан Марцінків 10 вересня розповів, що в Івано-Франківську планують запровадити нову громадську ініціативу – мовних інспекторів. За його словами, перед цим він провів зустріч із мовним омбудсменом Тарасом Кременем, з яким обговорив проведення соціальної реклами та інших заходів щодо популяризації української мови в Україні, зокрема в Івано-Франківську.
Згодом Марцінків уточнив, що в Івано-Франківську вже 74 людини подали заявки на те, щоб стати мовними інспекторами в місті. Загалом влада очікує щонайменше сотню людей на цю посаду. Міський голова запевнив, що інспектори працюватимуть у межах законодавства і штрафувати порушників не будуть. Натомість ці люди вестимуть роз’яснювальну роботу “в межах доброго спілкування”.
Водночас на сайті Кабміну зареєстрували петицію про створення Мовної поліції, яка забезпечуватиме функціонування української мови. У ініціативі також запропонували звільнити з посади Уповноваженого із захисту державної мови Тараса Кременя. Відомо, що авторкою петиції стала Вероніка Ольшанська. Саму петицію створили 28 серпня для того, щоб “українська мова була належно захищена і підтримана в публічному просторі”.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post “Мовний патруль” як інструмент витіснення з комфортного автопілоту та рагульства appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією