Князь Володимир Великий по праву вважається одним з найвидатніших правителів Київської Русі. За часів його князювання були проведені кардинальні реформи у всіх сферах життя держави, він зміг не лише побудувати сильну монархію, а й нарешті поставити крапку в “цивілізаційному виборі” країни, впровадивши християнство.
За часів правління Володимира було здійснено низку реформ у всіх сферах життя Київської Русі. Основні зусилля він зосередив на розбудові держави, формування якої загалом було завершено. Зміцнив центральну владу і продовжував політику збирання східнослов’янських земель навколо Києва. За традиціями своїх попередників брав подать з усіх, хто визнавав його зверхність, а тих, хто чинив спротив, підкоряв мечем. Ходив із дружиною на білих хорватів, волинян (дулібів), ятвягів, волзьких булгар, в’ятичів, радимичів, печенігів.
Володимир розумів, що кордони своєї землі, яка вже охоплювала величезні території, слід уміло боронити. Задля цього він розбудовував складну і розгалужену систему валів, яка згодом одержала назву “змієві вали”, почав зводити укріплені міста, зміцнювати на кордонах спостережні пункти. До війська замість варягів брав своїх воїнів, які були більше мотивовані захищати рідну землю.
У зовнішній політиці князь Володимир докладав чимало зусиль для зміцнення міжнародного авторитету своєї держави. Він встановив дипломатичні відносини з Польщею, Чехією, Священною Римською імперією, Швецією, Норвегією. Активізував стосунки з Візантією, створюючи протидію її зусиллям перетворити Київську Русь на залежну державу. Започаткував так звану “шлюбну дипломатію” руських князів. Він сам укладав шлюби з іноземними принцесами й одружував своїх дітей з представниками королівських династій європейських країн.
Вперше за часів Київської держави почалося карбування монети – “златники” та “срібники”, на яких викарбовувалось зображення князя. Ця реформа сприяла економічному піднесенню країни.
Володимир спромігся на деякі зміни й у судовій системі – його діяльність в цій сфері була спрямована на розмежування єпископських та міських судів.
Але найбільший вплив на розвиток країни мала релігійна реформа Великого князя. Розуміючи, що держава, яка сповідує язичництво, не сприймається на Європейській арені серйозно, він вирішив об’єднати все населення під знаменами однієї віри.
Володимир в 988 році прийняв хрещення. Нова релігія стала обов’язковою для всього населення. На місцях старовинних язичницьких капищ почали будувати християнські церкви.
Після хрещення Русі правитель взявся за перетворення у сфері освіти – в державі почали створювати школи, перша при Десятинній церкві в Києві, до Київської держави почали приїжджати грецькі монахи та науковці, які сприяли подальшому розвитку науки.
Князь Володимир помер 15 липня 1015 року й був похований поруч з дружиною Анною в побудованій ним Десятинній церкві. Київська Русь за часи Володимира Великого вперше за всю історію держави стала на один рівень з розвиненими Європейськими країнами. Завдяки прийняттю християнства, країну перестали вважати спільнотою язичницьких племен, а шлюб із представником княжої родини став почесним для будь-якого європейського двору.
Прийшовши на трон у часи, коли Київська Русь була роздерта міжусобицями, після 35 років правління він залишив по собі могутню державу, з якою рахувалися як Візантія, так і Європа.
Через величезний вклад в поширення християнства, Великий князь був канонізований, його вшановують у католицькій і православній церкві як святого рівноапостольного.
І хоч постать Володимира Святославовича не всі сприймають однозначно, згадуючи його блудне життя, братовбивство та кровопролитне запровадження нової релігії, у народі залишилася про нього згадка як про Володимира Ясне Сонечко.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Розбудував Київ і охрестив Русь: ким був Князь Володимир appeared first on Прямий.
Схожі новини
День Хрещення Київської Русі: як українці відзначають важливе свято
Хрещення Русі – України: як князь Володимир релігію вибирав
День Української Державності 2024: листівки та привітання у віршах