fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Хрещення Русі – України: як князь Володимир релігію вибирав

В понеділок, 15 липня, Україна відзначає День хрещення Київської Русі на честь заснування в країні християнства князем Володимиром Великим.
Офіційно свято називається — День Хрещення Київської Русі-України — це важливе державне та релігійне свято, приурочене до однієї з найзначніших подій в історії України та всієї Східної Європи — хрещенню київського князя Володимира Святославича та його народу 988 року.
Історія свята
День хрещення Київської Русі-України. Свято було встановлене у 2008 році за указом третього Президента України Віктора Ющенка і відзначалося щорічно 28 липня.
Заведено вважати, що князь Володимир прийняв хрещення і повернувся до Києва саме 28 липня. Дату ж хрещення точно встановити не вдалося. Ймовірно, це сталося 14 серпня 988 року, як ільшість вчених, але є ї інші версії.
Але в 2024 році дата свята вперше зміниться, оскільки православна церква України та Укреїнська греко-католицька церква ухвалили перехід на новий календар. День хрещення Київської Русі-України перенесли з 28 на 15 липня.
Як хрестили Київську Русь
Князь Володимир Святославович спочатку язичником, але з часом прийшов до висновку, що багатобожжям вичерпало себе. Оскільки християнство на той час прийняла Візантія — наймогутніша на континенті, та багато інших сусідніх держав, Володимир вирішив, що християнство на Русі сприяло б зміцненню зв’язків з європейськими країнами.
У “Повісті временних літ” сказано, що до хрещення князь провів “випробування вір”, заслухавши посланців від ісламу, іудаїзму та християнства, яке й припало йому до вподоби.
Хрещення Русі розпочалося з Києва, де мешканців міста масово охрестили там, де річка Почайна впадає у Дніпро. Згодом православ’я прийняли інші міста Русі, але не всі жителі відмовилися від язичництва добровільно.
На Русі спалахували бунти, а разом з хрещенням багато років викорінювали язичницькі звичаї й знищували культові споруди. Ба більше: багато традицій язичництва збереглися донині та переплелися з християнськими.
Як пояснив історик і релігієзнавець Ігор Козловський, Русь прийняла хрещення під впливом Візантії, адже потребувала підтримки імперії.
“Християнство допомогло налагодити відносини з Європою й об’єднати племена Русі. А ми знаємо, що вже в християнстві вже зникає ідея етносів, а головне — це вибір вже не етнічний, а конфесійний. І тому рішення приймати християнство як об’єднавчу силу – було у Володимира свідоме”, – додав фахівець.
Козловський зауважив: це був непростий процес.
“І довгий час ми знаємо, що величезні території не були християнізовані. Території сучасної північної Росії стали релігійними тільки через 100-150 років після початку християнізації”, – підсумував історик.

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.

The post Хрещення Русі – України: як князь Володимир релігію вибирав appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією