Безпілотники стали одним із game-changer у повномасштабній російсько-українській війні. Про це пише у статті «Безпілотників настільки багато, що ми просто не вивозимо без РЕБів». Чому Україна програє Росії в технологічній гонці» видання «Українська правда».
За інформацією джерел УП у Генштабі ЗСУ, лише впродовж останніх трьох місяців російських дронів на найгарячіших ділянках фронту стало щонайменше вдвічі більше. Протидіяти навалі ворожих БПЛА допомагають засоби радіоелектронної боротьби, які здатні виявляти і “придушувати” повітряні цілі. Без такого захисту українські військові стають мішенню для російських ударів.
Наразі РЕБів критично не вистачає на фронті.
Системи радіоелектронної боротьби здатні глушити зв’язок противника, розвідувати потенційні цілі та передавати їхні координати військовим «у полі», збивати з курсу і «приземляти» безпілотники, а також протидіяти ракетним ударам у тилу.
РЕБи можуть бути різними за розміром, формою і радіусом дії – від маленьких пристроїв, які бійці встановлюють в окопах або навіть носять із собою, до великих радарних комплексів.
Найвідомішими великими комплексами радіоелектронної боротьби українського виробництва є «Буковель» та «Нота». Їх почали створювати ще в 2014 році. Ці системи показали свою ефективність у перші роки російсько-української війни, коли основною загрозою на фронті були російські БПЛА-розвідники, наприклад, «Орлан».
«Із 2017 року у росіян на фронті з’явилися дрони DJI Phantom, потім DJI Mavic. Їхня поява над полем бою призводила до того, що українські виробники великих станцій РЕБ робили модулі, які протидіяли цим загрозам. На той момент цього вистачало», – зазначає в коментарі УП керівник напряму РЕБ/РЕР платформи розвитку військових технологій в Україні Brave1 Олег Донець.
Після початку повномасштабного російського вторгнення інтенсивність використання на фронті безпілотників різних типів зросла в рази, зокрема масово застосовуються FPV.
Наявні системи радіоелектронної боротьби перестали з ними справлятися. Виникла гостра потреба у виробництві компактних засобів, які захищають від ворожих дронів бійців і військову техніку. Фактично за два роки великої війни українські засоби РЕБ еволюціонували від габаритних систем до «кишенькових» пристроїв.
На фронті з’явилися та одразу стали популярними системи РЕБ із ближнім радіусом дії, які зазвичай називають «окопними» або портативними (радіус їхньої дії – в середньому до 3 кілометрів).
Військовослужбовець батальйону ударних безпілотників «Ахіллес» 92-ої ОШБр з позивним «Фотон» розповідає УП, що влітку 2023-го після появи на передньому краї таких засобів радіоелектронної боротьби ворожі дрони стали значно рідше досягати своїх цілей.
Він зазначає, що торік під час звільнення Андріївки та Кліщіївки на Донеччині РЕБи відіграли дуже важливу роль.
«Спочатку ці населені пункти було важко зайняти, бо ворожі дрони постійно «розбирали» наші штурмові групи. А коли з’явилися портативні засоби РЕБ, ми отримали тактичну перевагу в штурмових діях, бо змогли захиститися», – додає боєць.
Однак великі системи радіоелектронної боротьби теж не втратили актуальність. Потреба в них так само надзвичайно велика.
«Окопні» засоби РЕБ – це ситуативне рішення проблеми. Ми маємо створювати великі системи, які гарантуватимуть безпечне перебування військових на лінії фронту, прикриваючи їх позаду, наприклад, із другої – третьої лінії оборони», – розповідає УП Анатолій Храпчинський, заступник генерального директора компанії з виробництва засобів радіоелектронної боротьби Piranha Tech.
Одне з головних досягнень України у сфері радіоелектронної боротьби – загальнонаціональна система «Покрова». Вона з’явилася після початку повномасштабного російського вторгнення і наразі про неї відомо небагато. Але співрозмовники УП у військовому керівництві запевняють, що ця система працює дуже ефективно.
Причин дефіциту українських засобів радіоелектронної боротьби, як стаціонарних, так і «окопних», на фронті чимало. Найголовніша полягає в тому, що виробництво систем РЕБ в Україні активізувалося тільки після початку повномасштабного російського вторгнення.
Натомість РФ багато років інвестувала в розвиток своєї радіоелектронної боротьби. Російські стаціонарні засоби РЕБ вважаються одними з найпотужніших у світі.
Директорка Центру підтримки аеророзвідки Марія Берлінськавважає, що в Україні досі немає системної державної політики щодо виробництва РЕБів. Держава поводиться, як пасивний покупець, а мала би навпаки всіляко підтримувати виробників – укладати довгострокові контракти, допомагати ввозити з-за кордону комплектуючі, бронювати інженерів.
Портативні РЕБи потрібні в кожен окоп, на кожну автівку, для кожної групи військовослужбовців, яка виконує бойові завдання. Тобто йдеться про сотні тисяч засобів по всій лінії фронту.
Зараз засобами радіоелектронної боротьби військовослужбовців забезпечують здебільшого волонтери. Або бійці самі їх купують у виробників.
За словами Марії Берлінської, нинішній рівень виробництва засобів РЕБ не задовольняє потреби фронту й на 5%.
«Росіяни зараз майже не працюють по наших позиціях артою. Вони цілодобово полюють на нас FPV-дронами. Цих бл*дських безпілотників настільки багато, що ми просто не вивозимо без РЕБів, а їх у нас лише два на батальйон», – ділиться з УП на умовах анонімності боєць, який воює на Куп’янському напрямку.
«І якщо раніше росіяни шкодували дрони зі “скидами” й витрачали їх тільки на велику техніку або групи людей, то зараз кожен військовий – це мішень, за якою вони спостерігають, поки не знищать», – додає він.
Засоби радіоелектронної боротьби необхідно постійно модернізувати. Це шалена технологічна гонка, яка вимагає швидких відповідей на розробки противника. Якщо зупинишся – програєш, резюмує автор публікації.
Раніше стало відомо, що у листопаді минулого року Петро Порошенко профінансував виробництво нових систем радіоелектронної боротьби, які будуть знешкоджувати російські безпілотники. Як повідомив п’ятий Президент, дослідження і розробки цієї техніки велись давно, і нова система вже показала свою ефективність у фронтових умовах.
Нову систему РЕБ назвали на честь кримської гори «Ай-Петрі СВ». Це сучасний мобільний засіб кіберзахисту, який дає змогу нейтралізувати ворожі безпілотники типу Орлан, Зала, Ланцет. Є позитивні результати і з керованими авіабомбами (КАБами). РЕБ – це те, що сьогодні чекають у кожному підрозділі, каже п’ятий Президент.
«Перші інвестиції в розробку були зроблені більш як пів року тому. І оце ви бачите перший результат», – зазначає Петро Порошенко.
«Це не тільки й не стільки РЕБ. Це вже кібербезпека, яка має унікальні властивості, розроблені фахівцями нашої команди – програмістами, інженерами. Сьогодні нічого подібного немає ні в Збройних Силах України, ні у противника. Але ми налагодили вже серійне виробництво. Ми за цей дуже короткий термін пройшли усі види випробувань Генерального штабу і поставили його на озброєння. Офіційно він був прийнятий», – сказав Порошенко.
«Моя мета, щоб вся лінія фронту була прикрита унікальними комплексами РЕБ, радіолокаційних станцій, комплексами Антидрон, які дозволять захистити воїнів від російської навали», – пояснює Порошенко.
Перші комплекси вже прикривають артилерійські бригади на Сході, і результати — дуже обнадійливі. «Підходимо до цього системно, стратегічно. Команда робить все можливе, щоб прискорити, зробити масштабування виробництва, зробити додаткове інвестування. Щоб ми цього року виконали цю оборонну і виробничу програму», – пояснює Порошенко.
Петро Порошенко вже передав військовим більше десятка систем РЕБ “Ай-Петрі”. За його словами, один комплекс здатен прикрити до 20 км лінії фронту від російських безпілотників.
Також Фонд Порошенка з волонтерами ГО «Справа громад» купили комплектуючі для виробництва 1000 детекторів дронів «Цукорок» – прилади сигналізують військовим про наближення ворожих БПЛА і користуються величезним попитом на фронті. Партію «Цукорків» Петро Порошенко вже передав в артилерійські бригади, щоб екіпаж кожної установки мав такий детектор.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Засобів РЕБ критично не вистачає на фронті – «УП» appeared first on Прямий.
Схожі новини
Українці побили рекорд з дарування авто
Україна отримає новий пакет допомоги від Австралії
Як правильно оформити заповіт на неповнолітнього