fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

«Показник роботи АМКУ – це рівень конкуренції на ринках, а не штрафи» – експерт

Фото - Hromadske Ua

За три роки Рахункова палата виявила порушень і недоліків у відносинах між державним і місцевими бюджетами на загальну суму 11,8 млрд гривень.

«За 2018-2020 роки Рахункова палата провела 21 аудит у сфері взаємовідносин Державного бюджету України з місцевими бюджетами. За їх результатами виявили порушень і упущень на загальну суму 11,8 млрд гривень», – зазначили в Рахунковій палаті.

Під час аудитів досліджувалися різні питання, пов’язані з місцевими бюджетами.

Так, під час аудиту ефективності використання коштів, виділених Міністерству з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб на заходи з реінтеграції тимчасово окупованих територій, аудитори перевірили 16 об’єктів в 4 областях: Дніпропетровській, Запорізькій, Миколаївській та Харківській. Кошторисна вартість проєктів склала понад 2,6 млн доларів США.

«Аудит показав, що було використано 30 млн грн, або лише 52% запланованого обсягу коштів. При цьому з 10 проєктів тільки 3 були на завершальному етапі, 5 – виконані частково, а 2 – взагалі реалізовані менш ніж на 15%», – зазначили у відомстві.

Інший приклад – аудит ефективності використання коштів державного бюджету, виділених Національній службі здоров’я на первинну медичну допомогу. Об’єктами цього аудиту були 23 установи, що надають первинну медичну допомогу в 5 областях і столиці.

На цю тему говорили в ефірі телеканалу «Перший Діловий» із держуповноваженою АМКУ у 2016 -19 роках Агією Загребельською.

«Оці величезні суми, про які звітує Рахункова палата, які були сплачені до державного бюджету порушниками штрафів, які були сплачені за попередні періоди, то значна частина цих коштів – це штраф, який був сплачений тютюновими виробниками по справі Тедісу. На сьогодні ця справа вже виграна порушниками у Верховномусуді в тому числі, і зараз вони всі підуть, або вже пішли до державного бюджету щодо повернення їм цих коштів. Що відбувається? Антимонопольний комітет звітує, що штраф сплачено, Рахункова палата рахує, що цей штраф сплачено. Ми з вами дивимось ці суми і дивуємося. А насправді в подальшому ці штрафи скасовуються в судах і ці гроші повертаються фактично компаніям. Тому тут потрібно на ці цифри дивитися дуже уважно, з одного боку. З іншого боку, я взагалі не вважаю, що суми накладених і сплачених штрафів є якимось показником діяльності Антимонопольного комітету. Показник роботи Антимонопольного комітету має бути один основний – рівень конкуренції на ринках. Тобто, якщо у нас більшість ринків перебувають, особливо стратегічних, в стані монопольному. Якщо б Антимонопольний комітет оцінив, як змінився рівень конкуренції на ринках конкуренції порівняно з попередніми періодами і 2020 р., то дані для АМКУ були б невтішними, тому що в нас навпаки – рівень концентрації ринків – він зростає», – зазначила вона.

Експерт вважає, що АМКУ міг би це оцінити, якби був софрмований із фахівців, які здатні мислити загальнодержавними категоріями.

«А тепер давайте повернемося, хто у нас працює в АМКУ – донька викладача, який є колегою Володимира Зеленського. Керівниця АМКУ – це сестра людини, на яку була оформлена вілла Зеленських в Італії. Ще одна працівниця АМКУ, вона до цього не мала жодного досвіду роботи – це перший застпник голови АМКУ – окрім як юристом в компанії її чоловіка. І ми так можемо кожного з вами перелічити», – розповіла вона.

Також вона розповіла, що АМКУ виписує малі штрафи монополістам. Це їхня суб’єктивна оцінк. Тоді як штрафи передбачені до 10% річного доходу. Вона, зокрема, згадала і той штраф, який був накладений на бізнес Віктора Пінчука у справі продажу товару УЗ його компанією «Інтерпайп Україна» за завищеними цінами. За її словами, він не досягав навіть одного відсотка річного доходу цієї компанії. А закон дозволяв накласти штраф у десять разів більший.

«Законопроект про антимонопольний еформу, який знаходиться у парламенті – його можна дуже легко оцінити, якщо ми поставимо кримінальні провадження проти посадовців АМКУ і зміни, які пропонуються в закон. Для прикладу, на сьогодні також перебуває на розслідуванні кримінальне провадження щодо посадових осіб АМКУ за те, що вони штучно занизили штраф на добривний бізнес олігарха Дмитра Фірташа. Що їм дозволило це зробити? Те, що в законі зазначено, що штраф дозволяється накласти до 10% річного доходу. Це може бути одна гривня… а може бути 100 мільйонів. Це суб’єктивна оцінка АМКУ», – наголосила колишня держуповноважена АМКУ.

Поділитися цією публікацією