fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Криваві гроші: хто фінансує російських окупантів через закупівлю вугілля в ОРДЛО – Прямий доказ

Спецслужби України знайшли тих, хто фінансує терористів на окупованих територіях через закупівлі вугілля в ОРДЛО. Ні, друзі президента не постраждали. Торгівля кривавим вугіллям також не припиниться. Адже знову йдеться не про інтереси України, а про схеми, брехню влади і розправу з опонентами.
Вугілля з окупованих територій – хто заробляє на пограбованих надрах? На чию користь банкрутують державні шахти? Енергетична блокада як наступ Росії у гібридній війні. Про все це у програмі “Прямий доказ”.
У 2014 Росія відібрала у нас не лише шматок території. Це люди, підприємства, надра. Усе, що можна було зламати і вивезти – вивезли. А з того, що вивезти не можна – як от вугільні шахти, вичавлюють останні соки. При цьому є усі підстави вважати, що вітчизняні електростанції теж працюють на вугіллі, видобутому в ОРДЛО.

Кар’єрне братство або чи варті амбіції Зеленського та заробітки його друзів знищеної природи – Watchdogs. Розслідування

На окупованій території опинилися половина українського вугледобування – це 85 шахт. При чому, лише там добували антрацитове вугілля, яке було вкрай потрібне українським електростанціям.
“40% вугілля, яке спалювалося – це був антрацит. Вугілля антрацитове залишилося тільки на непідконтрольній території, на території України його не добували взагалі”,- говорить ексміністр енергетики (2014-2016) Володимир Демчишин.
Вугілля з Донбасу має певні особливості. У ньому високий вміст сірки. У європейських країнах норми жорсткіші, тож там його не куплять. Найбільше воно підходить саме для українських ТЕС.
“В принципі ця енергетика і створювалася під цей ресурс, під вугілля з Донбасу. Тому це вугілля так чи інакше знову потрапляло на територію України”, – розповідає директор Бюро комплексного аналізу і прогнозів Сергій Дяченко.
Купувати вугілля напряму з так званих ЛНР та ДНР не наважуються навіть пострадянські країни.
“Це загроза світових санкцій. Ніхто його не купує. Оплачувати його майже неможливо, бо банківська система на території не працює, або під санкціями”,- каже Демчишин.
Але вугілля на окупованій території продовжують видобувати, місцевим воно в таких обсягах не потрібне, значить його таки продають.
“Його ж кудись треба дівати. цих же хлопців треба годувати і ще ж добре треба годувати. Щоб вони не ображалися і не відчували, що їх кинули. і тому щоб трошки собі, так сказати, полегшити це завдання, це вугілля продавали Україні”, – пояснює Дяченко.

Через нестачу вугілля: чотири ТЕЦ переходять на природний газ

Продають, звісно ж, не напряму. Журналісти “Прямого” поїхати в окупований Донецьк зі зрозумілих причин не можуть. А от словацький журналіст Томаш Фьорро з польськими колегами наважився. Під виглядом покупця вони зустрічалися із власниками копанок в ОРДЛО, спостерігали вантажні потяги на непідконтрольних Україні ділянках кордону з Росією і далі.
На окупованих територіях вугілля вантажили у вагони на дві третини. Ці вагони прямували на територію Росії й там на місцевих шахтах досипалися вже їхнім вугіллям. Це робиться для того, щоб за експертизою не можна було встановити, де вугілля видобуто. А документи фальсифікують.
“Міняють сертифікати походження і воно попадає вже під виглядом російського вугілля з Кузбасу, чи з Ростовської області – там також є антрацитові марки”, – говорить Демчишин.
Ще на початку року на сайті митної служби Росії можна було побачити статистику щодо імпортованого вугілля з України. При чому, дані української статистики кажуть, що вугілля до Росії не постачається. Тож, очевидно йдеться саме про ОРДЛО. Протягом 2020 року в Ростовську область надійшло 2,5 мільйони тонн вугілля на суму понад 81 мільйон доларів. У цьому світлі нового звучання набувають бадьорі рапорти про зростання добування і збільшення експорту вугільними підприємствами Ростовської області.
Інформація про імпорт вугілля з України на офіційному сайті російської митниці вже зникла. І це ще раз підтверджує, що такі величезні об’єми вугілля не могли роками перевозитися без відома Путіна.

СБУ попередила Кабмін, що Україна за крок від вимкнення ТЕС через нестачу вугілля — ЗМІ

У журналістів опинилися митні декларації з 2019 по 2021 роки. Імпорт російського вугілля – близько половини всього ввезеного в Україну чорного палива. Імовірно, ми купуємо в Росії власне ж вугілля з окупованого Донбасу, але вже за ринковими цінами і в доларах. Хто ж стоїть за схемами вивезення вугілля з окупованих територій і відповідно – заробляє на цьому?
Різні джерела свідчать, що за тонну вугілля на окупованих територіях платять 20-25 доларів. Тоді як на ринку його продавали по 70-80. Це минулого року. Нині ціни на вугілля у рази вищі.
“У цьому році тонна вугілля коштувала до 300 дол., зараз вона 120 дол. на “Роттердамі”. Тому в принципі скажімо так, той, хто отримує можливість на цьому заробляти, той і отримує ті грошові потоки” – говорить політичний та економічний експерт Кушнірук.
Ще донедавна кривавий вугільний бізнес курував Сергій Курченко. Він став олігархом під час каденції Віктора Януковича. І працював на фінансове благо президента-втікача, за що його назвали гаманцем Януковича. Курченко нині мешкає у Москві, а бізнес на Донбасі здійснює через компанію “Внєшторгсервіс” – це відомо кожному мешканцю окупованого Донбасу.

У Краматорську через нестачу вугілля критична ситуація з опаленням

У 2017 році Курченко зайшов на підприємства окупованих територій як інвестор. Аж доки не довів борги підприємств до мільярдів. Це стало приводом до страйків працівників. Зокрема – Алчевського металургійного комбінату.
У Москві вирішили відлучити Курченка від пограбунку Донбасу. Наприкінці 2020 року почали мінятися і вугільні схеми. У інформаційному просторі народних республік з’явився лист, у якому йдеться, що усе вугілля з так званих народних республік має продаватися торговому дому “Донские угли”. Ця компанія створена рік тому і вже має мільярдні контракти та інвестує в розвиток шахт – повідомляє сайт так званої ДНР.
Все сортове вугілля в 2021 році буде відправлятися на експорт. Одним з отримувачів вугілля буде торговельний дім “Донские угли”. Цю компанію пов’язують зі ще одним українським олігархом і кумом Путіна – Віктором Медведчуком. На початку року він отримав від української влади звинувачення у постачанні вугілля з окупованих територій – але ще у 2014 році.
“Це все справжня туфта й результат фальсифікацій”, – коментує ситуацію Віктор Медведчук.
І справді – туфта. Бо постачання вугілля з ОРДЛО не припинилося! Ба більше – як свідчать митні декларації, розцвіло саме за влади Володимира Зеленського. Компанія “Донские угли” напряму вугілля в Україну не постачає. Для цього використовуються посередники. Наприклад, Білорусь. Ця країна, де немає жодної шахти – імпортує вугілля в Україну. Одним із найбільших постачальників, згідно митних декларацій, була компанія “Інтерсервіс”.

Через критично низькі запаси вугілля: українські ТЕС і ТЕЦ можуть перевести на газ

“Інтерсервіс” – вона офіційно належить білоруському олігарху з прізвищем Воробей. Якщо в Україні кажуть Воробей, то мають на увазі Медведчука. Тобто, в дуже багатьох схемах Медведчука бізнес-інтереси прикриваються оцим паном Воробйом”, – розповідає народна депутатка VIII скликання Тетяна Чорновол.
При чому, якщо у попередні роки “Інтерсервіс” був одним з багатьох постачальників, то нині російське вугілля через Білорусь може продавати одна-єдина компанія – “БелКазТранс”. І вона належить тому самому партнеру Медведчука – Вороб’ю. Який приятелює зі ще одним проросійським диктатором – Лукашенком.
Тобто, Росія дала можливість заробляти на дешевому вугіллі з ордло своїм прихильникам – у Білорусі та Україні. Щоб було вигідно і продавати, і купувати. А коли ринок налагоджено – дати усім повчальний урок.
З 1 листопада Росія заборонила постачання вугілля в Україну. На восьмому році війни. Не Україна припинила закупляти, а ворог припинив постачати. Якщо ми самі не навчилися боронити свою енергетичну незалежність, отримуємо болючі уроки від Путіна. Найцікавіше те, куди ж надходило вугілля з Росії. Так, за словами Чорновол, походження товару – РФ, від ООО “Інтерсервіс” Вороб’я-Медведчука, іде на Зміївську ТЕС ПАТ Центренерго.

За Зеленського Україна відновила закупівлю вугілля з Росії й ОРДЛО — розслідування

Центренерго – компанія, яка належить державі. Вона керує трьома теплоелектростанціями. До війни ТЕС працювали на антрациті. Після того, як Україна втратила усі родовища антрациту, державні ТЕС перевели на вугілля інших груп, яке видобувається в Україні.
“2018 рік, державне Центренерго працює вже на українському вугіллі газової групи. І тут до влади приходить Зеленський. І далі відбуваються дуже дивні метаморфози. Раптом Центренерго відмовляється від українського вугілля власного видобутку”, – говорить Чорновол.
Митні декларації показують, що на Зміївську ТЕС, якою керує Центренерго, постачання імпортного вугілля почалося з грудня 19 року і тривало досі. Згодом до імпорту приєдналася і Трипільська ТЕС, яка теж належить державі. Цю станцію не переводили повністю на інші види вугілля, бо вона не працювала. Її потужності перекривала більш дешева енергія – з Рівненської атомної електростанції.
“Так от, 1 блок РАЕС був заморожений, 2 інші переведені на знижені потужності. І в результаті зате – запрацювала трипільська ТЕС. На якому вугіллі – з окупованої території, бо там потрібен був антрацит. Тобто почався імпорт вугілля на Трипільську ТЕС, щоб вона працювала”, – продовжує ексдепутатка.
При цьому українські державні шахти сиділи в боргах, без зарплати і з видобутим вугіллям, яке ніхто не купував. Але Зеленський спростовував заяви про відмову від українського вугілля й початок закупівлі “чорного палива” за кордоном.
“Вже ніхто нічого за кордоном не купує”, – запевняв глава держави.
Однак у витягу з митних декларацій чітко зафіксовано понад сотню поставок вугілля на державні ТЕС із Росії та Білорусі. І це лише за один місяць, коли Зеленський зустрічався з шахтарями. Тобто, Уряд Зеленського фінансував вітчизняні шахти, вугілля з яких не закуповували навіть для державних ТЕС. Відповідно вартість видобутку українського вугілля збільшилася.

“Зелена” енергокриза: чи повернеться Україна до залежності від російського газу й вугілля 

“По факту держава виділила десь близько 2 млрд за рік за 2015 рік на збалансування, на виплати зарплати, збалансування фін стану цих шахт. У 2020 році дотації склали понад 5 млрд, якщо перерахувати на тони видобуті, у 15 році це було близько 200 грн, сьогодні це майже 2 тис.грн на тонну видобутку. це величезні гроші”, – каже ексочільник Міненергетики Володимир Демчишин.
Відсутність попиту на вугілля призвела до того, що і видобуток на українських шахтах зменшився вдвічі.
“Держпідприємства в мій час добували 8 млн тонн, зараз вони добувають порядка 4,5. Видобуток суттєво впав”, – констатує експосадовець.
У надрах України достатньо вугілля для забезпечення власних потреб. Як завжди, бракує стратегічного бачення і грошей.
“Треба просто фінансування. Я не розумію, чому знаходяться кошти на імпорт і не знаходяться кошти на розвиток власного вуглевидобутку, – зазначає аналітик Сергій Дяченко.
Нині, зважаючи на світові ціни, вугілля з власних шахт було б значно дешевшим за імпортне. І це була б відчутна економія для бюджету.
За словами Демчишина, собівартість такого вугілля могла би бути, доларів 80, а не 160-180, – саме по такій ціні закуповують імпортне вугілля. І що найважливіше – Україна була б енергетично незалежною. У першу чергу – від Росії.

“Євросолідарність” в Київраді вимагає від уряду справедливих тарифів на газ та опалення

“Путін, коли почав продавати вугілля в Україну через Медведчука, Коломойського, він якраз і розраховував, що ми прийдемо до цієї залежності, і коли ми прийдемо до цієї залежності, він нам все і перекриє. він на те і розраховував”, – зауважує Чорновол.
Тобто, заради вигоди кількох олігархів, щоб вони заробили на дешевому вугіллі з окупованих територій та Росії, була занедбана ціла стратегічна галузь – вугледобування. Україна опинилася в черговій залежності від Росії і в енергетичній блокаді у розпал опалювального сезону.
Вииникає питання: а куди дивляться наші спецслужби? Розслідують. Є багато відкритих справ щодо постачання вугілля з окупованих територій. Звісно, це все складно, довго і небезпечно. Є значно легші справи, тим більше – політично вмотивовані.
Так, нещодавно СБУ та Державне бюро розслідувань вручили підозру колишньому міністру енергетики Володимиру Демчишину. Його звинувачують у придбанні вугілля у підприємств, які були розташовані на окупованих територіях. Було це у 2014-16 роках. Закупівлі здійснювалися цілком офіційно – і це було політичне рішення.
“Ці підприємства були зареєстровані в Україні, діяли в рамках українського законодавства, оплата відбувалася в рамках української банківської системи. Врешті решт, ці підприємства – навіть я згодом піднімав матеріали – платили податки, в тому числі й воєнний збір”, – говорить Демчишин.

380 мільйонів на вітер: як міністр Галущенко підвів Україну до енергетичної кризи

Тобто, у 2014 році Росія окупувала частину України, де були розташовані усі шахти з видобутку антрациту. А саме на антрациті працювали вітчизняні теплоелектростанції. І вибір був дуже непростий – купити в українських підприємств на непідконтрольній території, чи просто відключити світло у всій країні.
“Скільки було нарікань на те, що в лікарнях на підтримці люди відключались від систем життєзабезпечення, або жінки народжували в ліфтах, які застрягли між поверхами. Ви собі можете представити всі ці жахливі історії”, – зазначає Демчишин.
Та й експерти на той момент не зовсім розуміли, якою має бути політика України щодо окупованих територій. Адже там залишилися наші громадяни, які не прагли собі такої долі.
“Шо правильно – повністю йти на систему блокади цієї окупованої території, чи навпаки – тримати її в гривневому обороті, коли люди отримують зарплату в гривнях, підприємства звітують тощо. І таким чином робити їх залежними від України і зацікавленими в тому, щоби ця територія не відколювалася”, – говорить Кушнірук.
Ще один підозрюваний у справі фінансування терористів – олігарх Віктор Медведчук. Його дружба з Путіним відверта, а бізнес у Росії – квітучий. Все сприяння задля повернення України у підпорядкування Москви.
“Путіну там подарували десь родовище нафтове в Сибіру, на півночі Росії, а віддали НПЗ у Ростовській обл для саме на ці цілі, тобто йому максим сприяли його діяльності, це ж не просто так. Але в Росії просто так нічого не відбувається”, – додає експерт.
Віктор Медведчук під санкціями США ще з 2014 року. Здавалося б, можна вітати, що за нього нарешті взялися спецслужби України. Але Кушнірук зауважує, що “Медведчук – це певне угруповання, яке пов’язане з Путіним”, яке отримувало і мабуть досі отримує значні кошти за намагання повернути Україну в лоно російської імперії. Експерт переконаний, що звинувачення Медведчука – це не боротьба за законність. Це спроба чинної влади усунути олігарха з фінансових потоків і посісти його місце.

Атомна генерація, імпорт вугілля і збільшення його видобутку: як в кабміні пропонують долати енергетичну кризу

“Для мене надто очевидне, що за цим стоїть лише боротьба за російські гроші, і дехто з оточення Зеленського хоче щоб ці гроші йшли саме через них”, – підкреслює Кушнірук.
Що примітно – Росія припинила постачання вугілля в Україну відразу після оголошення підозри Медведчуку в контрабанді вугілля з окупованого Донбасу.
Експерт наголошує, що ситуація в енергосекторі набуває дуже загрозливих умов, коли може бути масовий блекаут у зимовий період. На думку експерта, це гарні передумови для дестабілізації всередині країни, делегітимізації влади і відповідно для передумов для вторгнення Росії.
Отже, влада Зеленського привела країну до стану, значно гіршого за той, в якому ми опинилися на початку війни в 2014 році. Менше запасів вугілля, знову залежність від ОРДЛО та Росії. Щоб не було відключень світла, ми уже експортуємо електроенергію з Лукашенківської Білорусі. Але і там – багатомільйонні схеми.

Як відомо, у Києві зростуть тарифи на гарячу воду й опалення. Вартість послуг зросте з 1 жовтня. Заступник голови КМДА пояснив, що підприємства теплопостачання не мають обігових коштів.
До слова, Зеленський не виконав передвиборчих обіцянок щодо зниження тарифів. Як порівняти з червнем 2020 року, деякі комунальні тарифи в Україні подорожчали втричі.
Раніше українців попередили про значне підвищення тарифів на комуналку. До зростання тарифів призвели, в першу чергу, скасування ПСО, спецзобов’язань “Нафтогазу” щодо постачання газу для ТКЕ, і формування нових цін на газ для теплокомуненерго.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Криваві гроші: хто фінансує російських окупантів через закупівлю вугілля в ОРДЛО – Прямий доказ appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією