![](https://fstpool.com/wp-content/uploads/2022/09/306914217_576226950960463_5814975900470474278_n-1024x954.jpg)
На 97-му році життя в шотландському замку Балморал 8 вересня померла королева Великої Британії Єлизавета II. Вона зійшла на престол у 1953 році, пообіцявши присвятити все своє життя британській монархії. Тож всі наступні 70 років правління Її Величність вдало виконувала свою обіцянку.
На сьогодні, 19 вересня, запланований державний похорон Єлизавети II. Тож, у день прощання з королевою Великої Британії “Прямий” згадує, яким було життя Її Величності, яка стала взірцем не лише для британців, а й для всього світу.
Дитинство
Єлизавета Олександра Мері Віндзор народилася 21 квітня 1926 року у Лондоні. Вона була старшою донькою принца Альберта Фредеріка Артура Георга, герцога Йоркського (майбутній король Георг VI) та леді Єлизавети Боуз-Лайон.
У своїй статті для Politico письменник Отто Інгліш розповів, “як заведено в ті часи, на пологах був присутній міністр внутрішніх справ сер Вільям Джойнсон-Хікс — на випадок, якщо Єлизавету обміняють на когось, хто не має королівського походження“.
Після народження дівчинка була третьою в черзі на престол, тому спочатку її кандидатуру навіть не розглядали, адже королем мав стати дядько Єлизавети – Едвард, а потім і батько. Проте, всього через 10 місяців правління її дядько зрікся престолу, щоб одружитися зі своєю коханою — розлученою американкою. До слова, Єлизавета так по-справжньому і не змогла пробачити йому цей вчинок.
Майбутня королева — автомеханік
Коли почалась Друга світова війна принцесі було лише 13 років. Вже тоді Єлизавета організовувала пантоміми із дітьми персоналу Королівського дому у Віндзорі, а у 1940 році вона вперше під час Дитячої години Бі-Бі-Сі звернулась до евакуйованих дітей.
Пізніше Єлизавета переконала батька дозволити їй зробити свій внесок у перемогу. На завершенні війни принцеса пішла на військову службу – з лютого 1945 року вона пройшла підготовку у військово-транспортному навчальному центрі та отримала кваліфікацію механіка-водія, а заразом – молодше офіцерське звання.
Це стало першим випадком в історії королівської родини, коли жінка служила у військовому підрозділі.
Фото: інстаграм/royalcollectiontrust
Весілля Єлизавети II та принца Філіпа
Принц Філіп вперше зустрівся зі своєю майбутньою дружиною, тоді принцесою Єлизаветою, коли тій було 8 років. Наступного разу пара зустрілась через п’ять років. Після чого вони листувалися протягом багатьох років, поки їх романтичні стосунки не розквітнули.
Багато хто виступав проти такого шлюбу через православність Філіпа та відсутність у нього статків. Мати Єлизавети також була проти й навіть, як свідчать деякі біографії, називала Філіпа “гуном”.
Попри це у листопаді 1947 року в Європі зіграли перше повоєнне монарше весілля, оголошене як “весілля суворої економії”, але насправді воно таким не було.
Весілля було приводом для всенародних гулянь: тисячі людей зібралися в Лондоні на цей захід. Пара отримала 2500 подарунків, включно з шаллю, витканою Ґанді, і діамантове та платинове намисто Cartier від Нізама з Хайдарабаду.
У подружжя народилося четверо дітей – принц Чарльз, принцеса Анна, принц Ендрю і принц Едвард.
Королева Єлизавета II, принц Філіп, президент США Джон Кеннеді та перша леді Жаклін Кеннеді в Букінгемському палаці 5 червня 1961 року. Фото: Reuters
Коронація Єлизавети II
Король Георг VI помер 6 лютого 1952 року у 56-річному віці після кількох років боротьби з раком легень. Того ж дня Єлизавету проголосили новою королевою. Офіційна церемонія коронації відбулася пізніше, 2 червня 1953 року, у Вестмінстерському абатстві.
Коронація Єлизавети II стала однією з найпишніших в історії та першою, яку транслювали по телебаченню. За церемонією спостерігали одразу 27 мільйонів телеглядачів. Зйомка велася не лише на вулицях, але й всередині абатства, де відбувалась коронація.
Єлизавета II стала головою держави Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, а також 14 країн Співдружності націй.
Фото: інстаграм/theroyalfamily
Зійшовши на трон, королева поклялася присвятити своє життя британському народу, і вона віднеслась серйозно до присяги. Її Величність проводила в середньому по 500 офіційних зустрічей на рік. Вона стала монархом, який найчастіше мандрував у британській історії. На рахунку Єлизавети II сотні візитів за кордон на борту королівської яхти Britannia, включаючи шестимісячне світове турне у 1953-1954 роках.
Королева Єлизавета II у 2022 році під час святкування 70-річчя свого правління востаннє зустрілась з великою кількістю підданих перед Букінгемським палацом. Її Величність жила і правила найдовше з британських монархів, була найстарішою і найдовше правлячою главою держави, а також другим за тривалістю правління суверенним монархом у світовій історії.
Правління
За час свого правління вона стала свідком змін багатьох політичних еліт та режимів. Першим прем’єром, з яким почала працювати Її Величність, був легендарний Вінстон Черчилль. А всього за два дні до своєї смерті королева привітала нового прем’єр-міністра країни Ліз Трасс, перед цим прийнявши відставку Бориса Джонсона. Загалом Її Величність “зустріла” 15 прем’єр-міністрів, 16 президентів США, 7 Пап Римських та численна кількість монархів у Європі.
Також за час правління Єлизавети II уряд вперше очолила жінка – Маргарет Тетчер. Потім лави поповнили прем’єри Тереза Мей та Ліз Трасс.
2003 рік. Фото: Reuters
Також у 2013 році британський парламент зі згоди королеви ухвалив нову редакцію Акту про престолонаступництво, де усувається положення про пріоритет чоловіків перед жінками в черзі спадкоємців престолу по одній лінії спорідненості (молодшого брата перед старшою сестрою).
Після цього лінія успадкування британської корони змінилась, адже після принца Чарльза, принца Вільяма та принца Джорджа (дідуся, сина, внука) право на трон тепер отримала принцеса Шарлотта (донька Вільяма), а вже після неї наступним у гілці став наймолодший принц Луї.
Криза монархії, падіння прихильності до королеви
1992-й став для королівської родини “жахливим роком”, як його назвала сама Єлизавета II. Тоді двоє дітей королеви, принц Ендрю і принцеса Анна, розлучилися зі своїм подружжям, а у стосунках спадкоємця трону принца Чарльза і його дружини принцеси Діани почалися серйозні проблеми, які через чотири роки призвели до офіційного розлучення.
Водночас принц Чарльз зробив надбанням громадськості напружені стосунки, які в нього склалися з матір’ю, а у тої — з принцесою Діаною, яку у народі сприймали, як “королеву сердець”.
Збентежена поведінкою Чарльза, Єлизавета показала своє невдоволення — і позбавила Діану та Сару Фергюсон (дружину її третього сина Ендрю) їхніх титулів.
Діана також втратила свій офіс, захист правоохоронців і добре ім’я — таблоїди тягнули її репутацію по бруду, отримуючи підтримку пресслужби Букінгемського палацу.
У 1997 році принцеса Діана загинула в автокатастрофі в Парижі, і королівська сім’я втратила прихильність та актуальність.
Фото: Reuters
Нова ера: повернення прихильності
Королева Єлизавета II намагалася змінити свій імідж та імідж монархії. Так, у 2002 році – під час святкування 50-річчя (золотого ювілею) її перебування на престолі – у Букінгемському палаці відбувся рок-концерт. А 2005-го вона благословила весілля принца Чарльза та Камілли Паркер-Боулз. Королева встигла відсвяткувати у 2012 році ще один діамантовий ювілей свого перебування на троні й здивувала всіх, з’явившись на відкритті лондонської Олімпіади в компанії актора Деніела Крейга, який зіграв у кіно роль Джеймса Бонда.
Фото: Reuters
Онуки Її Величності також допомогли їй воскресити образ монархії. Принц Вільям та його дружина Кейт Міддлтон настільки подобаються британцям, що ті раді були б бачити на чолі престолу їх, а не Чарльза.
Водночас Єлизавета II не приховувала своє невдоволення одруженням її онука Гаррі з акторкою Меган Маркл, а також подальшою втечею пари до США та їхнім інтерв’ю Опри Вінфрі, в якому членів королівської сім’ї звинуватили в расизмі та знущаннях. Втім, пара більше не є “високопоставленими” членами королівської сім’ї, не претендує на престолонаступництво й не отримує фінансування з державних коштів.
Фото: Reuters
Єлизавета II та Україна
Російські окупанти у 2014 році вдерлись до Донецької та Луганської областей та окупували півострів Крим. 5 червня у своїй щорічній тронній промові з нагоди відкриття сесії парламенту, королева висловила підтримку суверенітету та територіальній цілісності України.
“Велика Британія працюватиме задля миру та безпеки на кордонах Європи, а також для стабільних відносин між Росією та Україною на основі поваги національного суверенітету, територіальної цілісності та міжнародного права“
Єлизавета ІІ королева
Уже наступного дня 6 червня 2014 року королева Єлизавета ІІ привіталася з новообраним президентом України Петром Порошенком. Після революційних подій, втечі Віктора Януковича до Ростова, незаконних референдумів на Донбасі та окупанці Криму — цей жест підтримки першого президента воєнного часу був визнанням, що Україна є. Далі, королева неодноразово заявляла про підтримку України.
А потім сталось страшне 24 лютого. Королева, вся її родина, уряд Великої Британії підтримали Україну в нелегкій боротьбі з окупантами. Її Величність в березні зробила щедру пожертву із особистих коштів комітету надзвичайних ситуацій у Британії, що допомагає українським біженцям. Також королева та члени її родини часто невербально підтримують Україну, одягаючи речі в тонах українського стяга.
Фото: Reuters
Разом з королевою Єлизаветою пішла ціла епоха. Як вважає Отто Інгліш, попри всі відомості життя Єлизавети залишається загадкою.
“Ми знаємо про неї так багато: вона, по суті, була землячкою, певним типом, знайомим серед британських вищих класів. Суха і жорстка. Вихована в особливо ласкавому оточенні, з якого вона ніколи не відходила далеко. Вона обожнювала коней і людей, які любили коней, а також собак і людей, які любили собак”, – написав Отто Інгліш у своїй статті.
За його словами, вона багато знала про те, що отримала у спадок, і мало про щось інше.
Але це було майже так, ніби вона була відсутня у своїй власній історії — її легенда так само суворо підібрана та складена, як легенда про будь-якого автократа. Щоб забезпечити своє Сполучене Королівство монархом, якого вона вважала потрібним, вона пожертвувала звичайним життям та іншими речами, які більшість із нас сприймає як належне. Але тоді цікава природа спадкової монархії ніколи не пропонувала їй іншого шляху
Отто Інгліш письменник
Велика Британія вважатиме, що їй пощастило мати такого стійкого главу держави. Елізабет Віндзор грала роль королеви з непохитною переконаністю понад 70 років. Виконуючи цю роль так добре, вона залишила діру, яку може виявитися неможливо заповнити.
Текст підготувала Іра Вакулюк.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Життя королеви Єлизавети II: як це було appeared first on Прямий.
Схожі новини
Нова форма податкового розрахунку з ПДФО та ЄСВ: деталі
В Україні фіксують здорожчання овочів борщового набору
Українці можуть замінити фізичне пенсійне посвідчення на електронне