Президент України Володимир Зеленський виступив на загальних дебатах 79-ї сесії Генеральної Асамблеї ООН, які проходять у Нью-Йорку 24–30 вересня. Під час виступу президент висловив в ООН занепокоєння щодо підготовки Росією ударів по атомних електростанціях в Україні та підкреслив, що це може призвести до нової ядерної катастрофи в Європі.
Про це повідомляє пресслужба Офісу президента.
“Будь-який ракетний або безпілотний удар, будь-який критичний інцидент в енергетичній системі може призвести до ядерної катастрофи. Такий день ніколи не повинен настати”,— заявив Зеленський.
За його словами, Росія планує напади на українські АЕС і при цьому використовує супутники іноземних держав, щоби вивчити інфраструктуру цих об’єктів в Україні.
Зеленський також нагадав про Чорнобильську катастрофу, яка свого часу стала джерелом радіоактивного забруднення в Європі, а також про окупацію росіянами в березні 2022 року Запорізької АЕС — найбільшої атомної електростанції в Європі.
“Це був один із найжахливіших моментів війни, коли ніхто не міг знати, чим закінчаться російські удари по атомному об’єкту”, — наголосив він.
Президент підкреслив, що Росія цілеспрямовано вражає енергетичну інфраструктуру в Україні перед зимовими холодами, бо “Путін шукає інші способи зламати український дух”.
“І якщо, не дай боже, Росія спричинить ядерну катастрофу на одній із наших атомних електростанцій, радіація не поважатиме державних кордонів, і, на жаль, різні країни можуть відчути на собі руйнівні наслідки”, — наголосив він.
Зеленський закликав міжнародну спільноту бути рішучими в тому, щоби чинити тиск на агресора, оскільки атомні електростанції мають залишатися безпечними.
Під час виступу Зеленський назвав принципи, на яких мають завершити російську війну проти України.
“Ми повинні відновити ядерну безпеку. Електроенергія повинна перестати використовуватися як зброя. Ми повинні забезпечити продовольчу безпеку. Нам потрібно повернути додому всіх наших полонених солдатів і цивільних осіб, можливо, депортованих до Росії. Ми повинні дотримуватися Статуту ООН і гарантувати наше право, право України на територіальну цілісність і суверенітет, як і будь-якої іншої країни”, — сказав він.
Зеленський наголосив, що необхідно вивести російських окупантів, що покладе край воєнним діям в Україні та притягнути до відповідальності винних у воєнних злочинах.
“Ми повинні запобігти екоциду й зупинити руйнування природи, викликане війною. І ми не повинні допустити повторення цього російського вторгнення”, — додав він.
Президент нагадав, що два роки тому запропонував комплексну стратегію припинення війни — і гарантії безпеки, представивши Формулу миру для світових лідерів, адже Україна хоче закінчити цю війну більше, ніж будь-хто у світі.
“Росія — країна, що більш як у двадцять разів перевищує Україну за територією, хоче ще більше землі… — це божевілля — і захоплює її день за днем, бажаючи знищити свого сусіда. І для цього Росія знайшла дуже особливих приятелів — Північну Корею та Іран, показовий вибір друзів”, — сказав президент.
Він додав, що тепер кожен сусід Росії у Європі та Центральній Азії відчуває, що війна може прийти та до них.
Зеленський подякував майже сотні країн і міжнародним організаціям, котрі підтримали Формулу миру та зауважив, що на Саміті миру, який “нагадував Генеральну асамблею ООН”, усі були рівні.
“Це те, що Росія ненавидить найбільше і не може контролювати, тому Росія каже, що Формула миру їй не підходить. Я зустрічався з лідерами Індії, Гватемали, Японії, Італії, Туреччини, Фінляндії, Канади, Парагваю, Словенії, Німеччини та інших країн. Це абсолютно різні частини світу і різні політичні устрої, але їх об’єднує одне розуміння: мир потрібен, і це має бути справжній, справедливий мир”, — зазначив Зеленський.
Він зауважив, що “дехто пропонує альтернативні, половинчасті плани врегулювання — так звані “набори принципів”, але це не лише ігнорує інтереси й страждання українців та реальність, “а й дає Путіну політичний простір для продовження війни й тиску на світ, щоб узяти під контроль більше країн”.
“І, можливо, хтось хоче отримати Нобелівську премію для своєї політичної біографії за заморожене перемир’я замість справжнього миру, але єдині призи, які Путін дасть вам натомість, — це ще більше страждань і катастроф. Якщо хтось шукає альтернативи будь-якому з пунктів Формули миру або намагається ігнорувати будь-який із них, це, швидше за все, означає: він сам хоче зробити частину того, що робить Путін, — пункт, який вони ігнорують, розкриває бажання, яке вони приховують”, – сказав Зеленський.
Він пояснив, що світ уже проходив через колоніальні війни та змови великих держав коштом тих, хто менший.
“Українці ніколи не приймуть, ніколи не змиряться з тим, чому хтось у світі вважає, що таке жорстоке колоніальне минуле, яке сьогодні нікого не влаштовує, може бути нав’язане Україні зараз замість нормального, мирного життя”, — підсумував Зеленський.
Раніше, під час виступу в Раді безпеки ООН, президент Володимир Зеленський повідомив, що росіяни планують атакувати три українські атомні електростанції.
Нагадаємо, що 24 вересня, президент США Джо Байден виступив на Генеральній асамблеї ООН де запевнив у продовженні підтримки України, а також прокоментував ситуацію на Близькому Сході та пояснив своє рішення знятися з виборів у президенти Штатів.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Зеленський виступив на загальних дебатах Генеральної Асамблеї ООН: основні тези промови appeared first on Прямий.
Схожі новини
Динамо – Лаціо: текстова онлайн-трансляція матчу Ліги Європи
Зеленський у США: візит пошуку винних?
Трамп, США та Україна: як Зеленський повністю провалив зовнішню політику