fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

“Зелена” енергокриза: чи повернеться Україна до залежності від російського газу й вугілля 

Енергетична криза в Україні набирає обертів. Ціна на вугілля у Європі майже втричі дорожча, ніж улітку. Водночас чинна влада другий рік послідовно скорочує національний видобуток вугілля та генерацію з нього струму. Тим часом Росія посилює газовий шантаж Європи й водночас обмежує транзит вугілля, яке Україна планувала закупити у Казахстані. На цьому тлі заяви про віялові відключення світла та холодні батареї взимку здаються цілком реальними.
Наскільки серйозною є енергетична криза в Україні та що з цього приводу думають політики – дізнавався PRM.UA.
Обвал в енергетиці як результат “зеленої” політики

Аналітики неодноразово заявляли про поглиблення проблем з енергетикою та поступове узалежнення України від імпорту енергії з інших країн, насамперед з Росії та її сателіта – Білорусі. У результаті дворічні експерименти президента Зеленського і його команди над енергетикою можуть призвести до віялових відключень мільйонів українських громадян від електропостачання. А будь-які намагання влади приховати обвал видобутку енергетичного вугілля в Україні лише більше привертатимуть увагу до цієї проблеми.

Росія припиняє поставки вугілля в Україну: відома дата

Так, ще у вересні в Держстаті й Міненерго були відсутні дані про видобуток енергетичного вугілля. Це свідчить про невтішну ситуацію з корисними копалинами в Україні.
“Про те, що обвал видобутку у вересні не просто продовжується, а навіть поглибився, дає уявлення загальна цифра видобутку всього вугілля — як енергетичного, так і коксівного. У вересні цього року вона виявилася на 0,26 млн т або 13,4% меншою, аніж у вересні 2020-го”, – зазначають аналітики “Європейського інституту”.
Експерти переконані, що через неефективне регулювання ринок електроенергії доведено до межі колапсу. Українські генерувальні компанії позбавлені фінансового ресурсу, щоб завчасно накопичити запаси вугілля на складах до початку опалювального сезону.
“Спочатку це було наслідком ігрищ з демпінговим імпортом струму з Росії та Білорусі. А потім і зниження ціни струму на внутрішньому ринку нижче від рівня собівартості. Позбавлені попиту на власну продукцію, українські шахти два роки поспіль зменшували видобуток чи й просто закривалися”, – зазначили в організації.
Запаси вугілля на складах сьогодні, на початку опалювального сезону, приблизно такі ж, як були в січні – тобто у розпал минулого сезону, коли ресурси частково були використані. Водночас сьогодні загальних запасів може не вистачити навіть до грудня.
Через нестачу палива зупинили роботу понад 20 енергоблоків різних ТЕС і ТЕЦ. При тому що згідно з офіційним графіком Міненерго, запаси вугілля в Україні мають складати понад три мільйони тонн. Однак, наразі маємо тільки 0,54 мільйона тонн. Наразі лише на трьох ТЕС (Криворізька, Луганська й Добротвірська) рівень запасів вугілля відповідає хоча б мінімально необхідному. Але в усіх трьох випадках необхідний мінімум забезпечується завдяки імпорту вугілля, а не власним видобутком.

“Євросолідарність” в Київраді вимагає від уряду справедливих тарифів на газ та опалення

Системне скорочення внутрішнього видобутку вугілля і збільшення залежності від імпорту енергії з-за кордону наводить на думку, що хтось у владі цілеспрямовано працює над тим, щоб знову посадити країну на енергетичну голку Кремля. Про це свідчить відновлення постачання електроенергії з Білорусії, яка фактично є сателітом Росії. І хоч офіційний Київ не визнає владу Олександра Лукашенка, одна змушений був просити про допомогу, про що глузливо говорив сам білоруський диктатор.
Народна депутатка VIII скликання Тетяна Чорновол зазначає, що “Укренерго” уже з листопада почало імпорт енергії з Білорусі, яку продає самопроголошений президент Лукашенко. Однак він є лише посередником президента Росії Володимира Путіна.

Експертка з енергетичних питань Олена Кошарна розповіла, що купувати у Білорусі це те ж саме, що купувати у держави-агресора, адже нам продають генерацію нової атомної станції, яку для Лукашенка збудував “Росатом” за кошти російського бюджету.

Тетяна Чорновол народна депутатка VIII скликання

Крім того, через брак вугілля Нацкомісія, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг дозволила залучати до виробництва електроенергії газові ТЕЦ і ТЕС. Відповідна постанова була прийнята на засіданні НКРЕКП 8 листопада.
Згідно з документом “допоміжна послуга для забезпечення регулювання частоти та активної потужності в ОЕС України, а саме забезпечення резервів заміщення – це “послуга, яка надається оператору системи передачі акредитованими постачальниками такої послуги та полягає у підтримці енергогенерувального обладнання, основним паливом для якого є природний газ/мазут, у стані готовності для виробництва електричної енергії та забезпечення паливом”.

380 мільйонів на вітер: як міністр Галущенко підвів Україну до енергетичної кризи

Передбачається, що закупівля електроенергії у виробників на газі відбуватиметься на аукціонах із верхнім price cap 2500 грн/МВт-год, а також підписання генкомпаніями довгострокових контрактів на постачання газу з НАК “Нафтогаз України”.
Зазначається, що очікувана потреба у природному газі у виробників може становити 200 млн куб.м на місяць за очікуваного дефіциту генерувальної потужності в листопаді-грудні від 400 до 1500 МВт залежно від температури повітря і режиму роботи атомних енергоблоків.
Спалювання на українських ТЕС природного газу замість вугілля зробить вироблений струм в рази дорожчим. Це негативно відобразиться на економіці й змусить владу шукати компенсатори в бюджеті, аби платіжки українців не злетіли аж надто високо. Крім того, використання газу на ТЕС може суттєво зменшити й без того невеликі запаси у підземних сховищах.
Як відомо, влада не поповнила газові запаси влітку, коли ціна на європейських ринках була більш-менш прийнятною. Зараз тисяча кубометрів коштує близько $840, тоді як влітку була в районі $300.
Тим часом Росія посилює енергетичний тиск на Україну, підштовхуючи її до імпорту електроенергії. Останнім свідченням цього стало введення обмеження на транзит через Росію казахстанського вугілля для України. За офіційними даними, це нібито пов’язано інфраструктурними проблемами в РФ.
Крім того, Мінекономіки РФ відмовилось надавати квоти російським компаніям на експорт енергетичного вугілля в Україну з 1 листопада. У відомстві заявили, що причиною такого рішення є “зростання попиту на енергетичні марки вугілля і необхідність приділяти особливу увагу забезпеченню власних потреб усередині країни”. Однак давно відомо, що енергетична політика Кремля визначається насамперед геополітичними мотивами, а не економічними.

Атомна генерація, імпорт вугілля і збільшення його видобутку: як в кабміні пропонують долати енергетичну кризу

Про згубні наслідки дефіциту вугілля й газу для української економіки вже говорять експерти. Йдеться про те, що через встановлення рекордних цін на газ для підприємств низка галузей в листопаді може стати збитковою.
Очільник Ради Федерації роботодавців України Дмитро Олійник зауважив, що серпнева ціна газу сягнула 14 тисяч грн/куб.м. Унаслідок цього у вересні близько 40% досліджуваних галузей зазнало збитків. У жовтні передбачають уже 60% збиткових галузей.

За нинішньої ціни на газ 100% досліджуваних галузей будуть збитковими. Загалом ідеться про більш як 10 галузей, зокрема: хімічної промисловості, виробництва кераміки й скла, харчової промисловості (молочна, цукрова, хлібопекарська тощо).

Дмитро Олійник очільник Ради Федерації роботодавців України

“Ба більше, ми бачимо, що в листопаді – грудні підприємства декларують, що зупинятимуть виробництво або знижуватимуть потужності. Близько 60% досліджуваних підприємств заявили про такі плани”, – зазначив Олійник.
Що кажуть політики про енергетичну ситуацію в Україні

На думку співголови фракції “Європейської Солідарності” Артура Герасимова Рада нацбезпеки і оборони має негайно провести засідання щодо енергетичної кризи.

Виявилось, що Зеленський – це “майстер спорту” по холодних батареях та відсутності світла в оселях. Якби не аварійні перетоки з Білорусі, то в нас віялові відключення в селах почались би раніше. А що буде, коли вдарять перші морози? Люди залишаться без світла і тепла?

Артур Герасимов співголова фракції Європейська Солідарність

Він переконаний – питання енергетики мало б терміново розглядатись на засіданні РНБО.
“Але вони дуже зайняті розпродажем “помилок” у санкційних списках за сотні тисяч доларів та фальсифікацією справ проти лідера опозиції Петра Порошенка… Не знаєте, як подолати енергетичну кризу – запитайте в тих, хто знає і вміє. Наша команда у 2014-2015 роках не лише уникла колапсу в державі із пустою казною і без енергоресурсів. Ми заклали фундамент енергетичної незалежності від Росії. Те, що ви з 2019 систематично руйнуєте”, – каже депутат.

Не дивуйтеся, що всього за два роки Зеленський перетворився з політика з найвищим антирейтингом. Бо Зеленський виявився не Голобородьком, а професійним брехуном!

Артур Герасимов співголова фракції Європейська Солідарність

Його колега по фракції Олег Синютка також переконаний, що Україна опинилася в енергетичній кризі через провальну політику Зеленського та його оточення. Нардеп зазначає, що чинна влада руйнує енергетичну незалежність, яку величезними зусиллями здобула команда Петра Порошенка.

Цей сценарій прописаний у Кремлі. Що сьогодні відбувається в підготовці до опалювального сезону? Перша і найважливіша річ – це вугілля. З 2,5 млн тонн вугілля, які повинні бути при підготовці до зими, у нас на складах залишається менш як 700 тисяч тонн. І ця кількість кожного тижня зменшується на 6-7%.

Олег Синютка народний депутат фракції Європейська Солідарність

Синютка також наголосив, що сьогодні держава має відключеною половину теплових електростанцій від генерування струму в мережі.
“До чого це веде? До того, що в пікові навантаження нам не буде вистачати електроенергії, щоб забезпечити належним чином побутових і промислових споживачів. По газу влада звітує, що в підземних газосховищах нагромаджено 18 мільярдів кубометрів. Але частина цього газу – це так званий буферний газ, майже п’ять мільярдів кубометрів. Приблизно така ж сама кількість газу – це газ іноземних компаній”, – зазначив народний депутат і зауважив, що влада не зможе відбирати цей газ і дискредитувати Україну.

Не можна допустити енергетичного реваншу Кремля – Порошенко на зустрічі з Головою Делегації Європарламенту Кубіліусом

Синютка нагадав, що шість років тому, в листопаді 2015 року п’ятий президент Петро Порошенко забезпечив відмову від вугілля та електроенергії країни-агресора.
“Проте через шість років функціонування незалежної енергетичної системи України влада Зеленського знову ставить нашу країну на газову і електричну залежність від Кремля”.
Він переконаний, що наміри влади купувати з 1 листопада білоруську та російську електроенергію можна кваліфікувати як фінансування тероризму.

Три мільярди доларів за білоруську та російську електроенергію – це як мінімум дві тисячі нових російських танків, які готуються для вторгнення в Україну. Які сьогодні зосереджені в тому числі й на кордонах України.

Олег Синютка народний депутат фракції Європейська Солідарність

З ним погоджується народна депутатка Вікторія Сюмар. Вона наголошує, що “зелена” влада зруйнувала енергетичну незалежність України й на сьомому році війни веде нас до співпраці з Російською Федерацією.
“Я хотіла б  запитати Баканова: а правда зручно фінансувати країну, яка захопила частину територій і веде проти українців війну, на сьомому році цієї війни, після того, як твої попередники зробили все, аби максимально зробити Україну енергетично незалежною”, – каже депутатка.
“Правда вам не соромно, пане Баканов? Я дивлюся, як маніпулюють якимись одними речами та не бачать реальність, яка наразі є жахливою”, – говорить народна обраниця.

Відключення світла не уникнути: Герус визнав критичну ситуацію з запасами вугілля

Вона пояснила, що попри заяви глави “Нафтогазу” Вітренка запасів газу у підземних сховищах недостатньо на період опалювального сезону.
“Зима 2021-2022 може бути дуже холодною в помешканнях українців. Ми багато разів говорили, що запасів вугілля у чотири рази менше і запасів газу… Як би там не переконував пан Вітренко, що у нас 18 мільярдів кубів у сховищах, ми ж знаємо, що там є п’ять мільярдів кубів технічного газу, який не можна викачувати, там є ще дуже багато газу комерційних фірм” – каже Сюмар.
Вона додає, що попри повну енергетичну незалежність три роки року, через політику чинної влади Київ знову змушений розглядати можливість купівлі газу у Кремлі. Вона нагадала, що чинна влада витратила гроші “Нафтогазу”, які декілька років тому Києву вдалося відсудити у російського “Газпрому”.

Ви отримали від “Газпрому”, попередники вам залишили чотири мільярди доларів на рахунках українського “Нафтогазу”. Ми фактичного його відсудили в Росії. Чотири мільярдів доларів. Скільки можна було весною купити газу, коли ці гроші були на рахунку “Нафтогазу”? Він коштував тоді 100-150, максимум 200 доларів за тисячу кубометрів.

Вікторія Сюмар народна депутатка фракції Європейська Солідарність

Ексміністр інфраструктури Володимир Омелян також вважає, що за два роки президентства Зеленського Україна опинилася на межі енергетичного колапсу. Влада фактично знищила всі здобутки попередників щодо стабілізації енергетичної системи. Він нагадав, як Україна поступово переходила до автономної енергетичної системи і відмовлялася від співпраці з Росією та Білоруссю.

Через нестачу вугілля зупинилися Слов’янська ТЕС

“Після декількох років стабілізації енергосистеми України ми повністю відмовилися від російського газу. Ми були повністю незалежні від електричного постачання чи з Білорусі, чи з Росії, фактично повністю автономно працювали”, – говорить ексміністр.
Він також нагадує, що за попередньої влади відбулась диверсифікація постачання вугілля для українських теплових станцій. До того ж теплостанції модернізували й почали масово використовувати вугілля, яке видобували в Україні.
“А зараз маємо ситуацію, коли ми через два роки президентства Зеленського знову перебуваємо в енергетичному колапсі”, – заявив Омелян.
Він переконаний, що наслідком політики Зеленського стане повна відсутність запасів газу та вугілля просто посеред опалювального сезону.

Так, можна говорити про енергетичні реалії, що ціни на сировину, в тому числі й на енергетичну сировину, пішли у всьому світі догори. Але маємо той факт, що це зумисні дії Зеленського, які приводять нас до ситуації, що в грудні цього року або в січні наступного року ми постанемо перед фактом – у нас немає вугілля, у нас немає газу.

Володимир Омелян міністр інфраструктури України в 2016-2019 роках

Він підкреслив, що енергетична криза є наслідком бездіяльності президента Зеленського щодо “Північного потоку-2”.
“Тому що “ПП-2” і мовчанка Зеленського навколо цього фактично перетворили Україну на такий собі “медвежий кут”. І ще в нас величезна проблема з електроенергією”, – наголосив ексміністр.
Він переконаний, що команда президента веде Україну до енергетичної окупації, яка згодом призведе до зникнення нашої країни під тиском РФ.

Що робити? “Потяги дружби” з так званих “ДНР” і “ЛНР”, прямі постачання російського газу з Росії в Україну, електроенергія з Білорусі, а по факту з Росії. Війна? Про неї забуваємо, про неї Зеленський взагалі не любить говорити. Це те, до чого веде нас президент і його команда – енергетична окупація, потім повна окупація і зникнення України. Я сподіваюся, що ми це зможемо зупинити вчасно.

Володимир Омелян міністр інфраструктури України у 2016-2019 роках

Він також уточнив, що стан “Укрзалізниці” не дозволяє забезпечити українські електростанції запасами вугілля.

Білорусь продовжить постачати електроенергію в Україну

“Хоча суто технічно мене як колишнього міністра інфраструктури дуже турбують слова нинішнього міністра енергетики, який розповідає, що у нас вугілля законтрактоване. Так, є певні проблеми зі складами. В чотири раз менше – це “певні проблеми” вони називають. А ми будемо з коліс завантажувати на наші ТЕС. Я прекрасно розумію, який стан “Укрзалізниці”. Їм фізично плюс мільйон тонн вантажу перевезти додатково не можливо”, – розповідає колишній урядовець.
Нардеп від “ЄС” Олексій Гончаренко відзначає, що сьогодні Україна має зруйновану енергетичну систему та напівпусті склади замість запасів вугілля. Крім того, поступово падає рівень підтримки західних партнерів, які розчаровуються у політиці Києва.

Енергетична система зруйнована, вугілля на складах немає, у сховищах мало газу. Влада каже, що в “Багдаді все спокійно”. Я не знаю, в кого все спокійно, але мені дуже неспокійно на душі. Я вже уявляю, як Путін потирає руки. Йому здається, що наш труп вже несе по річці до нього. Я в це не вірю, звичайно, але я дуже занепокоєний через це. Ми також бачимо падіння підтримки з боку наших союзників. А що при цьому робить влада? Каже: так вони самі нехороші люди і навіщо вони нам потрібні.

Олексій Гончаренко народний депутат фракції Європейська Солідарність

Він розповів, як влада забрала гроші “Нафтогазу” для потреб “Великого будівництва” замість закупівлі газу за нижчими цінами.
“Яскраве свідчення – це ситуація із закупівлею газу. На кінець весни, початок літа “Нафтогаз” мав на рахунках два мільярди доларів. Ці гроші забрали і кинули на “Велике будівництво”, коли їх треба було направити на закупівлю газу, і тоді його можна було закупити по 100-150 доларів. Звичайно, ніхто не знав, що він буде тисячу доларів. Але не треба бути супергенієм, щоб зрозуміти, що взимку він точно буде дорожчим. У будь-якому випадку влітку треба було купити газ”, – говорить депутат.
“Якби ми зараз сиділи на газосховищах з 30 мільярдами кубометрів державного газу, то до нас би всі їхали, у нас би всі просили, ми б ставили умови, самі б не переживали за зиму. Але ніхто нічого не зробив”, – наголошує народний обранець.
За його словами кожен крок чинної влади демонструє їхню непрофесійність.

Через дії чинної влади українська енергетика може залежати від Росії – розслідування

“На кожному кроці вони просто абсолютно ні на що не здатні. Своєю непрофесійністю та нездатністю вони ведуть в прірву країну. І тут уже байдужі ці рейтинги. Ось це мене лякає”, – підкреслив представник “Європейської Солідарності”.
Таким чином, Україна активно повертається до російської енергетичної голки. “Зелена влада” не забезпечила державу необхідною кількістю вугілля, не поповнила запаси газу, попри те, що фахівці ще влітку били на сполох. Наразі Україна купує електроенергію у білоруського диктатора Лукашенка, однак відомо, що енергію для Білорусі фактично виробляє Росія.
Натомість кошти, які мали б забезпечити Україні енергетичну незалежність, були витрачені на сумнівне “Велике будівництво”, про корупційні оборудки неодноразово писали й говорили журналісти-розслідувачі. Тому, навіть якщо влада зможе вчасно закупити вугілля у Польщі чи Південно-Африканській Республіці, це все одно суттєво вдарить по українському бюджету.
Осінь-зиму 2021 року можна назвати однією з найбільш кризових для України. Коронавірус та провал з вакцинацією, спад в економіці, енергокриза, ймовірність загострення на фронті. І найголовніше – неспроможність влади впоратися з усіма цими викликами.
Нагадаємо, 11 серпня Кабінет Міністрів України знизив тариф на електроенергію для домогосподарств, що споживають менш як 250 кВт-год.
Як відомо, у Києві зростуть тарифи на гарячу воду й опалення. Вартість послуг зросте з 1 жовтня. Заступник голови КМДА пояснив, що підприємства теплопостачання не мають обігових коштів.
До слова, Зеленський не виконав передвиборчих обіцянок щодо зниження тарифів. Як порівняти з червнем 2020 року, деякі комунальні тарифи в Україні подорожчали втричі.
Раніше українців попередили про значне підвищення тарифів на комуналку. До зростання тарифів призвели, в першу чергу, скасування ПСО, спецзобов’язань “Нафтогазу” щодо постачання газу для ТКЕ, і формування нових цін на газ для теплокомуненерго.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post “Зелена” енергокриза: чи повернеться Україна до залежності від російського газу й вугілля  appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією