Джерело
Ми, представники українського суспільства, незалежних громадських організацій, із болем спостерігаємо за подіями в Грузії, що спалахнули під час наполегливих дій чинної влади в Грузії прийняти закон про “іноземних агентів” у грузинському парламенті.
Ухвалений 17 квітня парламентом Грузії у першому читанні законодавчий акт “Про прозорість іноземного впливу”, який має тривожні аналогії з кремлівським законом “про іноземних агентів”, уже вивів на площі й вулиці тисячі протестувальників. Голосування за цей закон у другому читанні, що відбулося 1 травня, ще більше збурило суспільний протест. За цей час проти демонстрантів-протестувальників силовики застосували жорстку силу, почалися масові арешти, багатьох активістів кинуто за ґрати.
У Європарламенті закликають зупинити для Грузії статус кандидата на вступ в ЄС
Наступний етап голосування (третє читання) має відбутися найближчим часом — упродовж наступних тижнів. Як відомо, цей закон у Грузії лобіює найбільша партія в грузинському парламенті «Грузинська мрія», очільник якої вже погрожує подолати президентське вето, в разі непідписання закону. Над Грузією реально нависла загроза остаточного утвердження диктатури та демонтаж євроінтеграційного курсу країни, адже подібний закон, що має чимало спільного з російськими підходами, суперечить принципам і нормам європейського права та демократичного світу.
Оскільки події в Грузії розгортаються непрогнозовано і можуть набути ще драматичнішого наповнення, ми закликаємо міжнародну спільноту, організації та уряди держав рішуче виступити на захист грузинського суверенітету й прав людини, які нині зневажаються діями чинної влади Грузії. Українцям не потрібно пояснювати, хто насправді є головним бенефіціаром цих подій — це путінський режим, який за подібним сценарієм діяв в Україні на початку 2014 року.
Ми висловлюємо цілковиту солідарність грузинському народові у його чесній боротьбі проти намірів поглинути вільну Грузію авторитарною копією “русского міра”.
В “русскій мір” чи в Євросоюз? Ситуація у Грузії — попередження для України
ПІДПИСАЛИ:
01. Український ПЕН;
02. Центр громадянських свобод;
03. Інтерньюз Україна;
04. UkraineWorld;
05. Інститут Масової Інформації;
06. ZMINA;
07. Асоціація єврейських організацій та общин (Ваад) України;
08. Конгрес національних громад України;
09. Центр дослідження Росії;
10. Мережа захисту національних інтересів “ANTS”;
11. Resilient Ukraine;
12. Центр глобалістики “Стратегія ХХІ”;
13. Truth Hounds;
14. Харківська обласна фундація Громадська Альтернатива.
Нагадаємо, 17 квітня парламент Грузії ухвалив калькований з російського закон про “іноагентів” у першому читанні, 1 травня — у другому.. Залишилося третє читання, і навіть якщо президентка накладає вето на закон, парламент зможе це вето подолати.
У Тбілісі через повторний розгляд законопроєкту уже кілька тижнів тривають масові протести у ніч на 2 квітня спецпризначенці поліції знову застосували кийки, водомети, сльозогінний та перцевий газ, а також гумові кулі, є постраждалі та затримані.
Прем’єр Грузії назвав закон про іноагентів запобіжником від “українізації” країни
25 квітня Європарламент проголосував за необов’язкову резолюцію, в якій закликав ЄС не розпочинати переговори з Грузією про членство, поки вона не відмовиться від закону про «іноагентів». Окремі європарламентарі взагалі закликали призупинити статус кандидата в ЄС до відкликання закону.
У Державному департаменті США також попередили, що курс Грузії на вступ до ЄС та НАТО перебуває під загрозою через ухвалення закону про “іноагентів”.
У березні 2023 року законопроєкт про “іноагентів” вже вносили на розгляд до парламенту Грузії. Тоді депутати ухвалили його у першому читанні, що викликало хвилю масових протестів. Акції у парламенту в Тбілісі переросли в зіткнення з поліцією. Протестувальників підтримала президентка Грузії Саломе Зурабішвілі. Незабаром законопроєкт був відкликаний із парламенту.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Заява українських громадських організацій щодо загрози демократії та правам людини в Грузії appeared first on Прямий.
Схожі новини
У Швеції полегшать життя біженцям з України: деталі
Допомога на дитину одинокій матері або батьку: що варто знати
Ціни на деякі овочі в Україні продовжують падати