fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Західний бізнес масово покидає ринок рф

Західний бізнес масово продовжує покидати російський ринок через наслідки війни та санкційний тиск. Станом на 2025 рік з Росії вийшли 62% компаній із “недружніх” для Кремля країн, найбільше – з Канади, Австралії, Нової Зеландії, Фінляндії, Норвегії та Швеції. Про це пишуть росЗМІ, посилаючись на дані аудиторсько-консалтингової фірми Kept.

Аналітики проаналізували діяльність понад 300 іноземних компаній, які мали “суттєві активи” в Росії і річну виручку не менше 1 млрд рублів.

Станом на кінець 2024 року 183 компанії завершили вихід із російського ринку. Переважна більшість з них (103 компанії) продали свої активи місцевому бізнесу, ще 40 передали управління локальному менеджменту. Крім цього, 17 компаній припинили свою участь у спільних підприємствах з російськими партнерами, а 14 компаній повністю зупинили діяльність або ліквідували бізнес у Росії. У дев’яти випадках угоди про вихід укладалися з іноземними покупцями.

Компанії з Північної Європи найактивніше залишали російський ринок. Зокрема, 94% компаній із цього регіону припинили діяльність у Росії. Серед них – усі 20 фінських компаній, які потрапили до вибірки, а також 13 з 15 шведських компаній. Аналогічно 100% компаній з Норвегії та Ісландії вийшли з російського ринку. Данія дещо відстає, маючи 74% завершених виходів.

Серед компаній зі США, Німеччини, Франції та Великобританії частка тих, що залишили російський ринок, коливається в межах 59-67%. Найбільшу частку виходів продемонстрували компанії з Канади, Австралії та Нової Зеландії – 100%. Водночас країни, такі як Австрія (50%), Швейцарія (38%), Італія (22%) та Бельгія, показали нижчі показники виходу.

Попри значний відтік компаній, 96 іноземних підприємств (близько третини аналізованої вибірки) продовжують працювати в Росії. Ще 19 компаній перебувають у процесі виходу, а сім іноземних активів перейшли під управління російської держави. Серед таких активів – спільне підприємство пивоварних гігантів AB InBev (США, Бельгія) та Efes (Туреччина), а також бізнеси, що виробляють побутову техніку (Ariston, Італія) і сільськогосподарську продукцію (“Агротерра”, США).

За даними Kept, частка компаній, що залишили Росію, зросла з 55% у 2023 році до 62% у 2024 році. Частка компаній, які ухвалили рішення про вихід, також зросла з 64% до 68,5%. Близько 6% компаній наразі перебувають у процесі продажу бізнесу, а їхня подальша доля значною мірою залежатиме від змін у санкційній політиці.

Поділитися цією публікацією