Експерти Нацбанку спрогнозували пришвидшення економічного зростання в Україні на тлі гальмування інфляції. Однак нещодавно оприлюднений інфляційний звіт НБУ готувався з урахуванням прогнозу, що війна закінчиться не пізніше середини 2024 року.
Про це в ексклюзивному коментарі “Укрінформу” сказав заступник голови Нацбанку Сергій Ніколайчук.
“У 2023-му інфляція знизиться до 10,6%, а реальний ВВП зросте на 2,9%”, – зазначають аналітики. Попри підрив Каховської ГЕС та вихід Росії із “зернової угоди”, економіка України демонструє стійкість і тенденцію до зростання”, – зазначив він.
При цьому, за словами Ніколайчука, у наступні роки інфляція й надалі сповільнюватиметься, а відновлення економіки пришвидшиться, однак цей сценарій ґрунтується на припущенні про суттєве зниження безпекових ризиків із середини 2024 року.
Прогнози українських підприємців щодо результатів їхньої діяльності погіршилися – дослідження Нацбанку
“Ми значно поліпшили свій прогноз на нинішній рік, констатували пожвавлення економіки та поліпшення очікувань. Наш оптимізм ґрунтується на продемонстрованій надзвичайній адаптивності української економіки до викликів повномасштабної війни, а також ефективності заходів для збереження макрофінансової стабільності. Зокрема, завдяки послідовній монетарній політиці та комплексу заходів НБУ зі збільшення привабливості гривні, темпи зростання споживчих цін стало сповільнюються, а валютний ринок залишається стійким”, – розповідає Ніколайчук.
Водночас посадовець зауважив, що необхідно враховувати тривалість збереження безпекових ризиків, бо вони безпосередньо впливають на економічні показники. “Національний банк не має експертизи у військовій справі, тож ми не прогнозуємо тривалість війни. Натомість агрегуємо експертні та суспільні очікування щодо подальшого розвитку подій на фронті у власному припущенні про збереження безпекових ризиків”, – переконаний заступник голови НБУ.
Однак ключовим припущенням прогнозу Нацбанку, за його словами, є збереження безпекових ризиків до середини 2024 року. Це не означає, що регулятор не розглядає інших сценаріїв розвитку. Вони входять до ризиків прогнозу, як негативних, так і позитивних. Довша, ніж припускається, тривалість війни загрожуватиме додатковими втратами для економічного зростання, призводячи до суттєвіших руйнувань та більшої міграції. Натомість швидше, ніж очікується зараз, зниження безпекових ризиків матиме найсуттєвіший позитивний вплив на економіку.
“Драйвером відновлення економіки під час війни є надзвичайна адаптивність українського бізнесу та населення, бажання працювати, допомагати, а не сидіти, склавши руки. На тлі збереження макрофінансової стабільності економічні результати першого півріччя виявилися ліпшими, ніж прогнозувалося”, – зазначив Ніколайчук.
Міжнародні резерви України в липні зросли до рекордних показників – Нацбанк
Тим часом міністр фінансів України Сергій Марченко заявив, що міжнародні партнери розуміють, що “очищення” української влади не може відбутися миттєво, і готові прийняти той факт, що “у нас може бути корупція”.
Як відомо, Нацбанк з 29 липня поновив здійснення планових виїзних перевірок діяльності банків та небанківських установ. Однак проводитимуться вони у дистанційному форматі.
Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №8401, який повертає систему оподаткування до довоєнного стану. Зокрема з 1 серпня 2023 року скасовується 2% єдиний податок і відновлюються перевірки для бізнесу.
Водночас фракція “Європейська Солідарність” напередодні підписання законопроєкту 8401 нагадала, що під час розгляду цього драконівського документу вдалося “збити” частину репресивних по відношенню до бізнесу норм. Народні депутати зауважують: планові перевірки заборонені, як і штрафи за порушення застосування касових апаратів.
Окрім того, фракція “ЄС” закликає продовжити мораторій щодо перевірок підприємців, які зараз тягнуть на собі й економіку, і допомогу ЗСУ. Про це на брифінгу заявила народна депутатка Ніна Южаніна. Також треба внести зміни до закону, які знімуть питання про податки для волонтерів – каже нардеп.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post З суттєвими припущеннями, але в позитиві: як у Нацбанку спрогнозували подальші ризики для української економіки appeared first on Прямий.
Схожі новини
У Базелі стартував перший півфінал “Євробачення-2025”: у ньому виступатиме Україна
Порошенко після засідання Верховного Суду: владі не вдасться уникнути відповідальності за незаконні санкції
Дипломатичний театр і перемовини: Трамп vs Путін vs адекватні люди