fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Якщо Конституція більше не працює… Найголовніше питання щодо позбавлення українців частини прав і свобод людини

Джерело: Facebook-сторінка автора
З 2011 року я зробив досить багато особистих зусиль, щоб Україна стала європейською країною не за географією, а за принципом державної організації. Не те, що це вплинуло якось сильно, але принаймні своє право на власну думку з цього приводу, на мій погляд, я маю.
Протягом лише цього місяця Україна вже денонсувала низку статей Європейської конвенції з прав людини, зокрема 4.3, 9, 13, 14 та 16. Крім того, Україна в односторонньому порядку обмежує конституційні права громадян, а також сенси самого існування держави в термінах Конституції України.
Чи може держава сильно обмежити права людей під час війни? Звичайно може, навіть повинна. Але межі таких обмежень визначені як в Конституції, так і в міжнародних договорах.
Зокрема Конституція України визначає, що в умовах воєнного або надзвичайного стану можуть встановлюватися окремі обмеження прав і свобод із зазначенням строку дії цих обмежень, втім такі статті як 24, 25, 27, 28, 29, 40, 47, 51, 52, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63 обмеженими бути не можуть навіть, коли вся територія у вогні.

ТГ-канали, цензура і “марафон”: чому свобода слова в Україні абсолютно необхідна для Перемоги

І це, наприклад, про рівність. Про те, що не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками політичної належності або майнового стану.
Так само й Європейська конвенція з прав людини має чіткі і недвозначні положення, щодо обмежень прав під час війни.
Зокрема зазначено, що під час війни або іншої суспільної небезпеки, яка загрожує життю нації, будь-яка Висока Договірна Сторона може вживати заходів, що відступають від її зобов’язань за цією Конвенцією, виключно в тих межах, яких вимагає гострота становища, і за умови, що такі заходи не суперечать іншим її зобов’язанням згідно з міжнародним правом.
Наведене вище положення не може бути підставою для відступу від статті 2 (право на життя), крім випадків смерті внаслідок правомірних воєнних дій, і від статей 3, 4 (пункт 1) і 7 (тобто заборона катування, заборона рабства та заборонна беззаконного покарання).
При цьому обмеження прав і свобод громадян відбувається в ансамблі з розширеними повноваженнями неконституційного органу (офісу Президента), не дивлячись на пряму конституційну заборону Президенту України передавати свої повноваження іншим особам або органам.
Ба більше, в самого Президента України конституційний термін повноважень завершено, та й інші демократичні інститути не те, що б працювали.
У цих умовах неможливо навіть сформулювати пріоритети держави.
Наприклад, що важливіше 500 працездатних здорових чоловіків або відбиття якоїсь посадки силами та засобами піхотного підрозділу?
І найголовніше питання.
Якщо Конституція України більше не працює, то за що конкретно пропонується воювати?
Якщо відповіддю на це питання буде “а що здатися?”, це означає, що ви навіть не спробували подумати над написаним вище.

РФ вийшла з Європейської конвенції з прав людини: що це означає для жертв російського вторгнення в Україну

Як відомо, 28 квітня ЗМІ повідомили, що Україна відмовилась від дотримання низки статей Конвенції про захист прав людини та основних свобод, зокрема, й права на свободу думки і слова. Втім, згодом з’ясувалось, що насправді це рішення було ухвалене ще у 2022 році, а зараз офіційний Київ навпаки відновив дотримання окремих прав людини на території України. Зокрема, йдеться про заборону дискримінації, обмеження політичної активності іноземців, права на відшкодування, свободи совісті та деяких аспектів примусової роботи. 
Крім того, 29 квітня Telegram заблокував такі офіційні українські боти для інформування Сил оборони: “єВорог” від Мінцифри (@evorog_bot); офіційні боти ГУР та СБУ (Бот Розвідки та Stop Russian War); бот-координатор з півдня України; бот ППО для відстеження “Шахедів”; боти, за допомогою яких відбувалася координація руху опору на півдні України. Замість нихбуло росіянами було створено боти-клони. Згодом у Telegram пояснили свої дії помилкою.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Якщо Конституція більше не працює… Найголовніше питання щодо позбавлення українців частини прав і свобод людини appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією