fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Як заощадити під час війни: поради експерта

Економіст та фінансовий аналітик компанії ICU Михайло Демків розповів, як заощадити кошти під час війни та як витрачати кошти з розумом лише на найнеобхідніші речі.
Про це йдеться у його статті на сайті видання “Вокс Україна”.
“Окрім людських втрат та страждань, жахлива війна приносить й економічні негаразди. Передусім це інфляція – навіть якщо номінальні доходи залишаються незмінними, купівельна спроможність падає через стрімке зростання цін. В такій ситуації неможливо підтримувати попередній рівень споживання, доводиться шукати способи заощаджувати.” – йдеться у дописі.
За його словами гарним способом заощадити кошти є ведення здорового способу життя, бо за даними Держстату, близько 7-8% всіх кінцевих споживчих витрат складають “Алкогольні напої, тютюнові вироби та наркотики”. Це зовсім немало, враховуючи, що на категорію “одяг та взуття” українці витрачають майже вдвічі менше.
“Ці цифри підтверджуються й даними рітейлерів, у яких саме товари “для шкідливих звичок” роблять непоганий оборот. До того ж алкоголь є високомаржинальним товаром, тобто магазини на ньому заробляють набагато більше прибутку ніж, скажімо, на овочах. Водночас акциз з алкогольних напоїв, та особливо тютюнових виробів, є вагомим джерелом наповнення держказни. Минулого року доходи від нього становили понад 6% доходів державного бюджету (76 млрд грн).” – написав економіст.
Він зазначив, що допомогти заощадити може зміна звичної торговельної мережі, на ту в якій продаються більш бюджетні продукти. Саме тому варто переорієнтуватися з преміальних магазинів на більш економні мережі.
“Підштовхують до надмірних витрат і покупки в кредит. Кредитки є благом, але необачне їх використання може стати проблемою. Втім, зараз ризик надмірних витрат в кредит невеликий, адже банки скоротили ліміти клієнтам, очікуючи падіння їхніх доходів. У купівлі в кредит немає нічого поганого, адже повний візок із покупками – невіднятний образ добробуту при капіталізмі. Однак сьогодні реалії такі, що він може бути доступним далеко не всім.” – зазначив експерт.
Демків також зауважив, що не варто обмежувати “зайві” витрати, такі як похід до кав’ярні чи до кафе, бо це поганим чином відіб’ється на економіці країні. Проте можна відмовитись від імпортних товарів, тобто техніки та електроніки.
За його словами, дуже важливими є заощадження, які мають бути в кожній сім’ї на випадок форс-мажорних обставин. Такі заощадження найкраще формувати з коштів у банках, цінних паперів та, безумовно, готівки.
“В хороші часи просто необхідно заощаджувати, щоб у погані часи мати можливість підтримувати певний рівень споживання. Але навіть зараз можна пробувати заощаджувати. Враховуючи прогнозований рівень інфляції – 30% в цьому році й 20.7% в наступному, дуже важко розраховувати на дохід, який би був вищим. В гривні зараз такий дохід неможливий – більшість банків не підвищують ставки за депозитами, а Міністерство Фінансів утримується від приведення ставок за ОВДП до більш реалістичних значень. Але це може змінитися найближчим часом, адже інфляційні процеси не можна буде ігнорувати. До цього найкращою альтернативою залишатиметься конвертація в іноземну валюту та купівля товарів тривалого споживання.” – додав економіст.
Він зазначив, що після закінчення війни доходи українців почнуть зростати й тоді потрібно буде починати знову заощаджувати иа готуватися до нових викликів, які, безумовно, будуть.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Як заощадити під час війни: поради експерта appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією