fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Як українцям підтвердити стаж роботи за кордоном

Розбираємося, як підтвердити стаж роботи за кордоном і чи буде він враховуватися при виході на пенсію. З початком повномасштабного вторгнення РФ багатьом українцям довелося покинути батьківщину і забезпечувати себе за кордоном. Чи можуть вони розраховувати на те, що стаж роботи в іншій країні їм зарахують при виході на пенсію? Ми запитали в адвоката, як враховується стаж роботи за кордоном і як у цьому випадку нараховуються пенсійні виплати.

Входить робота за кордоном до трудового стажу чи ніУкраїна має з низкою країн міжнародні договори про пенсійне забезпечення і в них прописано, як відбувається обмін інформацією та документами для зарахування стажу, а також нюанси нарахування та виплати пенсійного забезпечення, розповіла адвокатка Ольга Брус. Зокрема, такі документи підписані з Литвою, Латвією, Португалією, Іспанією, Чехією, Польщею, Болгарією, Словаччиною, Естонією, Бельгією, Азербайджаном, Грузією та Молдовою.

Умови пенсійного договору з різними країнами – різні. Є два варіанти міжнародних договорів про пенсійне забезпечення:той, який застосовує територіальний принцип – він означає, що виплату пенсії здійснює та держава, на території якої проживає пенсіонер, а інша країна може компенсувати якусь частину пенсійних виплат зі своїм перерахунком;який застосовує пропорційний принцип – приміром, українець отримав за кордоном 5 років стажу роботи, а в Україні – 10, тобто, тоді інша держава платитиме за зароблені в ній роки, а Україна – за свої.

“Процес нарахування стажу за міжнародним договором – це дуже довга процедура, вона може тривати і рік, оскільки для цього триває комунікація між державними органами дипломатичними каналами”, – каже юрист.

Як підтвердити стаж роботи за кордоном, якщо країна не має договору з УкраїноюЧи входить робота за кордоном до трудового стажу, якщо країна, в якій працює людина, не має угоди з Україною? Як пояснила адвокатка, оскільки не всі країни мають договір про пенсійне забезпечення, то в липні минулого року в Україні внесли зміни до закону “Про пенсійне забезпечення” – дозволили зараховувати громадянам для призначення пенсії стаж, здобутий під час роботи за кордоном. Але за рік Кабмін так і не зміг визначити порядок, якого потрібно дотримуватися для зарахування такого стажу, і не врегульовано питання, які для цього потрібно подавати документи.

Якщо особа пенсійного віку працювала в державі, з якою не має пенсійного договору, тоді теоретично вона сама має доводити те, що вона заробила цей стаж за кордоном,- каже Ольга Брус.Людині потрібно буде зібрати документи, завдяки яким можна буде довести, що вона офіційно працювала за кордоном:

  • закордонний паспорт;
  • дозвіл на працевлаштування або на тимчасове проживання у зв’язку з роботою;
  • договір, за яким здійснювалася трудова діяльність;
  • підтвердження наявності стажу від компетентного органу держави, в якій призначається пенсія.

Ба більше, ці документи ще доведеться й легалізувати.”Легалізація – це підтвердження юридичної сили документів, – пояснює експерт. – Під час повної легалізації компетентні органи мають підтвердити справжність підписів на всіх виданих довідках. Наприклад, компетентними органами за кордоном можуть бути МЗС або суди. Я думаю, що для осіб пенсійного віку зібрати всі документи для підтвердження закордонного стажу досить складно зробити. Не впевнена, що ця процедура спрацює, навіть якщо зібрати всі документи”.

Якщо людині вдасться довести, що вона отримала стаж за кордоном у країні, з якою немає угоди з Україною, то його врахують – але тільки для призначення пенсії за віком. Тобто, такий стаж не впливатиме на розмір пенсійних виплат, оскільки податки не сплачували до українського бюджету.

Якщо ж людина працювала в іншій країні працювала неофіційно, то стаж підтвердити вона не зможе.

Поділитися цією публікацією