fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

XX з’їзд комуністичної партії Китаю: чому за ним стежить весь світ та чого від нього чекати

З 16 жовтня по 22 жовтня у Пекіні проходить XX з’їзд Комуністичної партії Китаю. Понад дві тисячі делегатів від багатомільйонної партії та 83 спеціальних гості прибули до головної зали Будинку народних зборів, за підсумками якого буде визначено найвище політичне керівництво країни, буде підбито підсумки діяльності ЦК КПК за п’ять років від часу попереднього з’їзду та намічено основні напрямки діяльності партії та країни на майбутній період.
Про все це детально в матеріалі PRM.UA.
Регламент XX з’їзду комуністичної партії Китаю
Зазначається, що у з’їзді візьмуть участь 2296 делегатів, які представляють 96 мільйонів китайських комуністів.
“З’їзд Комуністичної партії Китаю є дуже важливим форумом, який пройде у критичний момент, коли вся партія та народи всіх етнічних груп вступають на новий шлях побудови сучасної соціалістичної країни”, – йдеться у повідомленні.
Згідно зі статутом Компартії Китаю, з’їзд – це найвищий керівний орган партії. Наприкінці кожного з’їзду обирається нове скликання ЦК, яке протягом наступних п’яти років реалізовуватиме рішення минулого з’їзду.
Після звіту ЦК зазвичай розглядається звіт Центральної комісії з перевірки дисципліни. Далі за потреби переглядається статут партії. Потім, приблизно 22 жовтня, нарешті оберуть ЦК та новий склад Центральної комісії з перевірки дисципліни. 23 жовтня новообраний ЦК проведе свій перший пленум, на якому обере склад Політбюро ЦК та його постійного комітету. Також ЦК проголосує за свого генерального секретаря.
Лейтмотивом форуму стане зміцнення партійного керівництва всіма сферами політичного, економічного та суспільного життя країни.
На з’їзді також будуть порушені питання економічного розвитку країни. Економіка Китаю серйозно постраждала від пандемії COVID-19, проте китайське керівництво продовжує дотримуватися політики “нульової терпимості” щодо коронавірусу, запроваджуючи жорсткі заходи локдауну в неблагополучних, на його думку, районах.
Загалом спостерігачі сходяться на думці, що серйозних змін у політиці Китаю за підсумками з’їзду не слід чекати. На нинішньому етапі для китайського керівництва важливіше зберігати стабільність, всіляко уникати потрясінь та продовжити шлях розвитку, який уже довів свою ефективність.
Чи залишиться Сі Цзіньпінь на своєму посту?
Очікується, що на XX з’їзді Комуністичної партії Китаю буде ухвалено рішення про те, що генсек партії Сі Цзіньпін залишиться на своїй посаді – і, як наслідок, на чолі КНР – на третій термін. Це не лише стане прецедентом, а й зміцнить позиції Сі як найвпливовішого китайського лідера з часів Мао Цзедуна. У самій КПК, зважаючи на все, немає серйозного невдоволення політикою Сі, попри розвиток китайської економіки, що сповільнюється, і зростання напруженості у відносинах Пекіна із Заходом.
На останній зустрічі вищих партійних керівників перед з’їздом КПК – сьомого пленуму ЦК – Центральний комітет партії дав високу оцінку “незвичайним і екстраординарним” досягненням останніх п’яти років, що говорить про міцність позицій Сі та його вплив на КПК. ЦК також схвалила політичну доповідь, з якою Сі виступить на початку з’їзду і в якій будуть викладені пріоритети політики партії у всіх ключових сферах на наступні п’ять років.
Ву Уе Чанг, професор Інституту досліджень Китаю в Університеті Тамкан на Тайвані, вважає, що Сі обов’язково залишиться на своїй посаді на третій термін. “Причина, через яку Сі обов’язково отримає третій термін, полягає в тому, що у 2018 році він зняв обмеження щодо термінів на посаді голови КНР і не призначив наступника, який підходить під критерії наступного голови”, – пояснює він.
Тим часом існують побоювання, що спроби Сі Цзіньпіна продовжити своє перебування на чолі КПК і на посаді голови КНР на невизначений час можуть мати дестабілізаційну дію на партію. Зокрема, може опинитися під загрозою прийнятий порядок передачі влади та зросте ризик внутрішньопартійної боротьби за владу.
Професор політології Колумбійського університету Ендрю Натан виказав свої опасіння щодо можливості боротьби за владу у Китаї.

Раніше я говорив, що якщо КПК зможе забезпечити впорядковану наступність, за якої кожен генсек залишається на своїй посаді два терміни, а наступник призначається заздалегідь, то вона зможе знизити ризик боротьби за владу. Те, що Сі збирається йти на третій термін, розхитує систему наступності. Якщо щось трапиться під час його перебування на посаді, то існує ризик неврегульованої передачі влади, яка перетвориться на боротьбу за владу

Ендрю Натан Професор політології Колумбійського університету

Доцент кафедри китайської політики Оксфордського університету Патриція Торнтон, нагадала що, коли Сі прийшов до влади в 2012 році, в КПК існував консенсус щодо того, що потрібно виявити рішучість, щоб “виправити дисципліну, що втратила, і партію, що занурилася в корупції”.

Із самого початку Сі Цзіньпін став проводити свій курс при консенсусі вищого партійного керівництва, – підкреслює вона. – Він зумів використати кризу та супутні йому обставини для просування програми лідерства, яка справді дозволила сконцентрувати чимало влади у його власних руках.

Патриція Торнтон Доцент кафедри китайської політики Оксфордського університету

В авторитетному виданні The New York Times вважають, що своєю промовою на відкритті з’їзду він закріпив думку про те, що його оберуть на третій строк на посаду генерального секретаря Компартії Китаю.
“Пан Сі, який готовий претендувати на новаторський третій термін на посаді лідера наприкінці тижневого з’їзду Комуністичної партії, використав свою вступну доповідь, щоб стверджувати, що його десятиліття при владі принесло історичні досягнення. Ключовими перемогами він назвав кампанію проти корумпованих чиновників, очищення навколишнього середовища та придушення антиурядових протестувальників у Гонконзі. Він описав зовнішню політику Китаю як низку успіхів у боротьбі з “залякуванням” і протекціонізмом Заходу, мабуть, маючи на увазі суперечки щодо прав людини, технологій і претензій Пекіна на Тайвань”, – йдеться у статті видання.
Водночас за словами за даними видання BBC, Сі Цзіньпін очолює другу за величиною економіку світу та одну з найбільших військових сил, тому деякі аналітики кажуть, що він, ймовірно, підштовхне Китай до більш авторитарної політичної позиції в третій п’ятирічний термін.

Китай під керівництвом Сі рухається в тоталітарному напрямку. Китай за Мао був тоталітарною системою. Ми ще не досягли цього, але ми рухаємося в цьому напрямку. Конгрес може побачити зміни до конституції партії, де “думка Сі Цзіньпіна” буде додатково закріплена як керівна філософія партії.

Стів Цанг Професор зі Школи східних і африканських досліджень (SOAS) Лондонського університету

Зазначимо, що “Думка Сі Цзіньпіна” — це бренд китайського соціалізму пана Сі, наполегливої націоналістичної філософії, яка дуже скептично ставиться до приватного бізнесу.
Під керівництвом Сі Цзіньпіна китайська влада розправилася з потужними компаніями в кількох секторах економіки.

Якщо це станеться, вони фактично зроблять його диктатором.

Стів Цанг Професор зі Школи східних і африканських досліджень (SOAS) Лондонського університету

Доповідь Сі Цзіньпіня на відкритті XX з’ізду КПК
Після відкриття з’їзду до трибуни було запрошено генсека Сі Цзіньпіня. Він, формально представляючи ще 19 скликання ЦК партії, зачитав доповідь на адресу XX з’їзду.
По-перше, Сі підбив підсумки п’яти років роботи ЦК 19-го скликання. Було відзначено як і складнощі — турбулентність у Гонконгу та сепаратизм на Тайвані, так і досягнення, головне з яких — це перемога над бідністю у лютому 2021 року.

Ми завершили боротьбу з бідністю, виконавши історичне завдання всебічної побудови середньозаможного суспільства, тим самим реалізувавши першу зі сторічних ціле.

Сі Цзіньпін Генеральний секретар ЦК Комуністичної партії Китаю

По-друге — це теоретичний розвиток марксизму. За словами Сі, китайським комуністам необхідно послідовно та безперервно вдосконалювати та модернізувати марксистську теорію.

Китайські комуністи глибоко усвідомлюють, що тільки поєднуючи основні положення марксизму з конкретною реальністю Китаю та китайською традиційною культурою, вони можуть правильно відповісти на основні питання, поставлені часом і практикою.

Сі Цзіньпін Генеральний секретар ЦК Комуністичної партії Китаю

По-третє, він дав завдання побудувати потужну сучасну соціалістичну державу, кінцева мета якої побудова комунізму.

2049 року святкуватиметься 100 років від дня утворення Китайської Народної Республіки. До цього терміну необхідно повністю добудувати у Китаї соціалістичне суспільство, щоб перейти до будівництва комуністичного Китаю.

Сі Цзіньпін Генеральний секретар ЦК Комуністичної партії Китаю

У своїй доповіді Сі Цзіньпін як проміжну дату до 2049 року вказує 2035 рік, до цього терміну необхідно здійснити соціалістичну модернізацію, а до 2049 року перетворити Китай на “багату, демократичну, цивілізовану, гармонійну та чарівну соціалістично модернізовану країну”. Майбутнє п’ять років, на думку Сі, відіграють вирішальну роль на шляху досягнення завдань, поставлених і до 2035 року, і до 2049 року.
Плани Сі Цзіньпіня на майбутній розвиток Китаю
З доповіді вдалося дізнатися, що загальна мета розвитку країни на майбутне полягає в наступному:

Економічна, науково-технічна та сукупна національна міць Китаю значно зростуть, ВВП на душу населення підніметься на новий щабель і досягне рівня середньорозвинених країн.
Китай вийде на високий рівень зміцнення власного науково-технічного потенціалу та увійде до числа провідних держав інноваційного типу.
Буде створена сучасна економічна система та сформована нова архітектоніка розвитку, в основному буде здійснено індустріалізацію нового типу, інформатизацію, урбанізацію та модернізацію сільського господарства.
Зробити нові кроки у проведенні реформ та розширенні відкритості, всебічно просувати модернізацію системи та потенціалу державного управління, сформувати досконалішу систему соціалістичної ринкової економіки, створити загалом нову систему економіки відкритого типу та вищого рівня.
Помітно підвищити рівень інституціоналізації, регламентації та процесуалізації народної демократії у всьому процесі, значно вдосконалювати соціалістичну правову систему з китайською специфікою.
Забезпечити народу більш різноманітне духовне та культурне життя, безперервно зміцнювати консолідуючу силу китайської нації та вплив китайської культури.
Підтримати в цілому синхронне зростання доходів населення та економіки, а також синхронне підвищення оплати праці та продуктивності праці, суттєво підвищити рівень забезпечення рівного доступу до основних громадських послуг, створити більш досконалу багаторівневу систему соціального забезпечення.
Значно покращити житлове середовище у міській та сільській місцевості, досягти помітних результатів у будівництві прекрасного Китаю.
Більш надійно забезпечити національну безпеку, у призначений термін реалізувати мету, намічену до 100-річного ювілею НВАК, ґрунтовно просувати створення “спокійного Китаю”.
У міру помітного підвищення свого статусу та впливу на міжнародній арені Китай відіграватиме більш значну роль у глобальному управлінні.

Сі Цзіньпін, виступаючи з доповіддю на відкритті 20-го з’їзду КПК, перерахував важливі принципи всебічного будівництва модернізованої соціалістичної держави.

На шляху вперед необхідно суворо дотримуватися нижченаведених важливих принципів: відстоювати та посилювати всебічне керівництво з боку КПК; неухильно йти шляхом соціалізму з китайською специфікою; твердо слідувати концепції розвитку, в якій народ займає центральне місце; продовжувати поглиблювати реформи та розширювати відкритість; продовжувати розвивати дух боротьби.

Сі Цзіньпін Генеральний секретар ЦК Комуністичної партії Китаю

Водночас він закликав удосконалювати механізми боротьби з санкціями, а також об’ємну систему нацбезпеки, яка передбачає протидію втручанням ззовні, санкціям та екстериторіальній юрисдикції.
Гостре питання Тайваню
За словами китайського лідера, його країна прагне мирно з’єднатися з Тайванем, проте Китай залишає за собою право застосування сили. Сі Цзіньпін наголосив, що це є “внутрішньою справою китайського народу”.
Він додав, що Китай завжди “поважав і піклувався про Тайвань, приносив користь” народу Тайваню і був відданий сприянню економічним і культурним обмінам через Тайванську протоку.

Ми наполягаємо на прагненні до мирного возз’єднання з найбільшою щирістю та найкращими зусиллями, але ми ніколи не обіцяємо відмовитися від застосування сили та залишаємо за собою можливість вжити всіх необхідних заходів для возз’єднання.

Сі Цзіньпін Генеральний секретар ЦК Комуністичної партії Китаю

За його словами, силовий сценарій передбачається на випадок “втручання” зовнішніх сил та протидії “дуже невеликій кількості” прихильників незалежності Тайваню, а не примусу до возз’єднання переважної більшості народу Тайваню.
Чого чекати у майбутньому?
У посольство КНР в Україні повідомили, що Китай не прагнутиме гегемонії та експансії у світі, натомість Пекін зосередиться на примноженні таких загальнолюдських цінностей, як світ, розвиток, рівність, справедливість, демократія та свобода, повідомляє
“Китай ніколи не прагнутиме гегемонії та експансії, а примножуватиме такі загальнолюдські цінності, як мир, розвиток, рівність, справедливість, демократію і свободу. Китай дотримуватиметься всебічного дотримання суворої партійної дисципліни та просуватиме боротьбу з корупцією з нульовою терпимістю потурання”, – йдеться у повідомленні.
Вже другий з’їзд поспіль Сі Цзіньпін використовує механізм з’їзду на максимум. У 2017 році на XIX з’їзді до статуту КПК було запроваджено “ідеї Сі Цзіньпіна про соціалізм з китайською специфікою нової епохи”. Цього року партія також розгляне нові поправки до головного партійного документа — очікується, що формулювання буде змінено до “ідеї Сі Цзіньпіна” — це буде ближче до лаконічного формулювання про ідеї засновника КНР Мао Цзедуна.
“За підсумками з’їзду Сі Цзіньпін підтвердить свою позицію лідера Компартії Китаю на наступні п’ять років. Це і є головною метою проведення XX з’їзду”, — пояснив професор Королівського коледжу Лондона, директор Інституту Лау, китаєзнавець Керрі Браун.
За словами Брауна, всупереч поширеній думці про існування протиборчих груп усередині компартії, зараз у Китаї лише одна фракція — фракція Сі Цзіньпіна.

На найвищому партійному рівні дуже мало свідчень про існування опозиції всередині компартії. Внаслідок проведення антикорупційної кампанії проти “тигрів” та “мух”, і шляхом запровадження жорсткої національної ідеї — “якщо ти проти Сі, то ти проти національного розвитку” — опозиції вже не лишилося. “Усі ті, хто насмілювався протистояти йому, вже були усунені або змушені мовчати. Зараз у партії — лише прихильники Сі Цзіньпіна.

Керрі Браун Професор Королівського коледжу Лондона, директор Інституту Лау, китаєзнавець

Можливі перестановки у вищому керівництві Китаю 
Ймовірно, на XX з’їзді КПК буде проведено серйозну перестановку в її керівництві. Очікується, що деякі із семи членів Постійного комітету Політбюро ЦК КПК – найвпливовішого органу партії – покинуть його.
Оскільки глава уряду КНР Лі Кецян має піти у відставку у березні 2023 року, за вирішенням питання про те, хто замінить його на другому за важливістю посту в країні, уважно стежитимуть. Серед потенційних наступників – нинішній віце-прем’єр Ху Чуньхуа, а також Ван Ян – голова Всекитайського комітету Народної політичної консультативної ради Китаю (ВК НПКРК), який займає четверту позицію в партійній ієрархії.
Експерт із китайської політики з Національного університету Ченчі у Тайвані Ван Сіньсянь вказує, що остаточне рішення буде продиктоване Сі, а ключовими критеріями будуть його переваги, а також політична лояльність претендентів.

З цієї точки зору, Ван Ян може виявитися більш відповідним кандидатом, ніж Ху Чуньхуа, оскільки Ван успішно працював разом із Сі протягом останніх п’яти років, вирішуючи питання, пов’язані з Тайванем, Сіньцзяном, Тибетом та у Робочому відділі Єдиного фронту ЦК КПК.

Ван Сіньсянь Експерт із китайської політики з Національного університету Ченчі у Тайвані

Ендрю Натан з Колумбійського університету додає, що Сі, швидше за все, оточить себе більш лояльними людьми, які не мають незалежної бази влади, необхідної, щоб кинути йому виклик
Чи варто чекати серйозних політичних змін у КРН?
Попри те, що політична влада Сі Цзіньпін у Китаї здається незаперечною, проте, констатують експерти, він стикається зі зростаючим тиском з інших питань, включаючи швидке уповільнення економіки Китаю, репресії влади щодо технологічних гігантів та економічні наслідки жорсткої стратегії “нульової толерантності” до ковіду.
У доповіді, опублікованій Джеймстаунським фондом у вересні 2022 року, Алісія Гарсія-Ерреро, головний економіст по азійсько-тихоокеанському регіону інвестиційного банку Natixis, спрогнозувала, що Китай не зможе досягти мети економічного зростання в 5,5% у 202 році. Оскільки Китай сигналізує про свій намір і надалі дотримуватись спірної стратегії “нульової толерантності” до ковіда, перспективи зростання в 2023 році, швидше за все, також будуть невтішними, вважає Гарсія-Ерреро.

Через жахливий 2022 рік Китаю не доведеться робити багато для прискорення зростання в 2023 році, але проблеми, які ми спостерігаємо, залишаться і, ймовірно, стануть гострішими з погляду економічних витрат.

Алісія Гарсія-Ерреро Головний економіст по азійсько-тихоокеанському регіону інвестиційного банку Natixis

Ендрю Натан не очікує великих змін у внутрішній та зовнішній політиці Китаю під час третього терміну Сі Цзіньпіна.

Я думаю, що значною мірою це продовження місії, якою є ідея “китайської мрії”, а саме відродження китайської нації. Це те, що він намагається зробити. Дехто вважає, що протягом найближчих п’яти”. років Сі спробує напасти на Тайвань, але я так не думаю. Чи змінить він свою політику боротьби з COVID-19? Навряд чи.

Ендрю Натан Професор політології Колумбійського університету

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post XX з’їзд комуністичної партії Китаю: чому за ним стежить весь світ та чого від нього чекати appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією