fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Вимагання, побої та кумівство: Генштаб перевірить скандальні факти порушень у 211-й бригаді

У Генеральному штабі ЗСУ повідомили, що 16 грудня 2024 року у медіа оприлюднили матеріал, який висвітлює факти можливих зловживань посадових осіб 211-ї понтонно-мостової бригади Сил підтримки Збройних Сил України. За рішенням Головнокомандувача Збройних Сил України Олександра Сирського до військової частини направлено комісію Військової служби правопорядку у Збройних Силах України для перевірки зазначеної інформації.
Про це повідомляє пресслужба відомства.
“На час проведення перевірки командира військової частини відсторонено від виконання службових обов’язків за посадою. Про перебіг і результати перевірки буде поінформовано додатково у встановленому законодавством України порядку”, – сказано в дописі.
Зазначається, що за окремими вказаними фактами у вересні цього року вже була проведена службова перевірка. За її результатами були зібрані матеріали та передані до компетентних органів, де порушено відповідне кримінальне провадження.
Скандал з побиттям та залякуваннями військових
Сьогодні, 16 грудня, журналісти видання “Українська правда” опублікували метаріал під назвою “Інженерна сім’я. Знущання над військовими, вимагання грошей, кумівство та інші секрети 211-ї понтонно-мостової бригади”, в якому розкриваються вищезазначені зловживання посадовців.
За даними журналістів, командир 211-ї понтонно-мостової бригади ЗСУ виявив солдата, який зник із пункту дислокації в Тернопільській області 8 липня 2024 року. Офіцери, які проводили службове розслідування, знайшли його в селі за місцем проживання. Солдат перебував у критичному стані – виснажений, наляканий і під впливом алкоголю. Він заявив, що не повернеться в частину через погрози з боку командира взводу Владислава Пастуха, сина начальника штабу Валерія Пастуха. Солдат стверджував, що від нього вимагали гроші під загрозою фізичної розправи.
Внутрішні перевірки бригади, які проводилися навесні 2024 року, підтвердили численні факти знущань, вимагань і побоїв, що здійснював Пастух-молодший разом із похресником командира бригади Олега Побережнюка. Військові надавали рапорти й фото докази, які свідчили про прив’язування до дерев’яного хреста, побиття та фінансовий тиск на підлеглих. Також виявилося, що деякі військовослужбовці уникали адміністративної відповідальності за пиятику, сплачуючи хабарі.
Попри ці порушення, замість покарання Владислав Пастух був переведений до іншої частини, а його батько виплатив гроші постраждалим. Валерій Пастух продовжує обіймати посаду начальника штабу, хоча суд визнав його винним у недбалості й оштрафував на 34 тисячі гривень. Інші офіцери, які брали участь у розслідуванні, були переведені в піхотні підрозділи.
Ця ситуація демонструє системні проблеми в керівництві 211-ї бригади, де родинні зв’язки домінують над професійними стандартами. Бригада відома тим, що тут служать родичі й близькі командування, уникаючи участі в боях на передовій.
Журналісти опублікували матеріали службових перевірок, які отримала від військових, і закликала до об’єктивного розслідування.
“Наразі жоден із винних не поніс серйозного покарання, що підкреслює безкарність та її руйнівний вплив на військову дисципліну”, – наголосили у статті.

Реакція 211 бригади
Журналісти звернулись до комбрига Олега Побережнюка по коментар щодо правопорушень у бригаді. Він відмовився відповідати на запитання в телефонній розмові. Згодом офіцерка відділення комунікацій бригади Ольга Адамович сказала, що незабаром повернеться з відповіддю. Аж раптом ввечері того ж дня в бригаді передумали.
Будівництво для комбрига замість бойових завдань
Журналісти також розповіли, що у Тернопільській області восени 2023 року старший сержант 211-ї понтонно-мостової бригади виявив порушення: військовослужбовці, які мали виконувати бойові завдання в зоні бойових дій, фактично перебували на території частини.
Згідно з розслідуванням, четверо військових отримали направлення у відрядження до угруповання морської піхоти “Катран” на Херсонщині, яке тоді очолював генерал-лейтенант Юрій Содоль. Документально їм оформили день перебування на лінії фронту (“нуль”), що дозволило отримати премію по 100 тисяч гривень кожному. У реальності військовослужбовці не виконували бойових завдань, а будували будинок на Хмельниччині для командира бригади Олега Побережнюка.
Служба безпеки України зафіксувала ці дії, але розслідування, розпочате у 2023 році, досі триває. У прокуратурі підтвердили факт розслідування за підозрою у використанні військовослужбовців для особистих потреб. Речниця Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Західного регіону Юлія Шевченко повідомила, що очікуються результати економічної експертизи для визначення розміру збитків.
Попри участь у кримінальному провадженні, командир бригади Олег Побережнюк 1 листопада 2024 року був нагороджений орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня президентом України Володимиром Зеленським за “особисту мужність і виконання військового обов’язку”.
На запити журналістів у бригаді відповіли, що слідство триває, тому коментарів надавати не можуть.
У Державному бюро розслідувань відмовилися розкривати деталі справи, але підтвердили її розгляд.
Ця ситуація привернула увагу громадськості через контраст між серйозними звинуваченнями та нагородженням фігуранта справи, що викликало запитання щодо відповідальності та системності в роботі військових структур.
До слова, з початку повномасштабного вторгнення Росії на територію України, уповноваженому Верховної Ради з прав людини надійшло 1964 звернення зі скаргами на військові частини.
Нагадаємо, що у вересні, у Кіровоградській області на навчальному полігоні побили військовослужбовця, працівники Державного бюро розслідувань порушили кримінальне провадження.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Вимагання, побої та кумівство: Генштаб перевірить скандальні факти порушень у 211-й бригаді appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією