Проведення виборів в Україні під час воєнного стану неможливе. Серед головних практичних проблем, наприклад, неможливість забезпечити повноцінну участь у виборах військовослужбовців та українців за кордоном.
Про це розповіла голова партії “Слуга народу” Олена Шуляк в інтерв’ю РБК-Україна.
Наразі Україна має низку перешкод та нагальних питань, які унеможливлюють проведення виборів президента.
Питання військовослужбовців
Перш за все, як пояснила Шуляк, мова йде про мільйон військовослужбовців, які не є наразі представникам політичних партій. Обов’язковою вимогою до них під час мобілізації було призупинення членства в партіях. Після завершення війни вони зможуть поновити членство, втім, військові також мають право бути обраними.
У тому ж числі складність проведення виборів полягає й в реалізації права обирати.
“Тут ти захищаєш країну, тут у тебе окопи, над тобою літають різні види озброєння, а тобі потрібно ще приймати рішення (як голосувати, – ред.). Ну і найголовніше, як ці військові будуть обиратися? А ми ж з вами розуміємо, що саме ці люди є гідними того, щоб бути обраними і на місцевому рівні, і на рівні парламенту. Як ми можемо у них забрати таке право, тому що йде війна?”, – пояснила Шуляк.
Українці за кордоном
Наразі близько 20% населення перебуває за кордоном. Питання полягає в тому, як організувати там вибори. Один із варіантів – розширення консульської мережі, оскільки чинна мережа не зможе прийняти сотні тисяч людей, які, наприклад, наразі перебувають в Польщі чи Німеччині.
Зокрема інший варіант полягає в поштовому голосуванні. Цей метод вже застосувався іншими країнами.
“Зараз розглядаємо таку ж можливість для того, щоб ми були готовими. Війна закінчиться, буде наша перемога, розпочнуться перші післявоєнні вибори. Але нема гарантії того, що всі 100% населення, яке на сьогодні виїхало і перебуває за кордоном, повернеться дуже швидко”, – додала голова партії “Слуга народу”.
Неоновлений реєстр виборців
Іншою проблемою є неоновлений реєстр виборців. Окрім біженців, в Україні також є 6,5 мільйонів внутрішньо переміщених осіб.
“Де вони нині перебувають, де вони будуть голосувати?”, – відзначила Шуляк.
Зруйнована інфраструктура
Сотні дитячих садочків й шкіл, які раніше використовувались як виборчі дільниці – зруйновані. Під час проведення виборів важливо чітко розуміти, де саме їх можна організувати.
Питання територій
“Нікуди не дівається ще й питання наших територій, які зараз, наприклад, під обстрілами, які дуже близько до кордону з Російською Федерацією, які були в окупації. Коли там проводити вибори? За якими критеріями? Хто ці критерії буде встановлювати?”, – заявила Шуляк та додала, що всі ці питання фіксуються та обговорюються.
Схожі новини
Ізраїль звільнив 90 палестинських в’язнів у межах угоди з ХАМАСом
План Трампа: членство в НАТО під питанням
Еліна Світоліна знову у чвертьфіналі Australian Open!