fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Втрата ілюзій та рік нереалізованих сподівань: як експерти оцінили 2021-й для України

2021 рік став для української держави й суспільства роком поразок, але й водночас він дає надію на оздоровлення українського суспільства й політикуму, проте навіть для цього Україні теж потрібно буде пройти низку непростих випробувань.
Про це PRM.UA розповіли провідні українські експерти за підсумками 2021 року.
Рік втрачених можливостей й позбавлення від ілюзій
“Я б цей рік схарактеризувати дуже просто. Мені здається, що він був роком втрачених можливостей для країни. Я багато спілкувався зі своїми колегами й знайомими, які працюють, у тому числі у сфері бізнесу, і у них всіх дуже схожий підхід. Вони говорять про те, що Україна мала дуже багато викликів: деякі ми змогли подолати, деякі не змогли подолати. В основному, до речі, зусиллями суспільства, а не нашої влади”, – зазначив політолог, керівник політико-правових програм ГО “Український Центр суспільного розвитку” Ігор Рейтерович.
За його словами, наразі Україна знаходиться у стадії стагнації.
“Навіть ті можливості, які у нас були, ми не змогли їх реалізувати якраз через те, що, в принципі, відсутнє стратегічне бачення у нашого керівництва, у влади в цілому, відсутнє розуміння, куди рухається країна, як правильно рухатися в цьому напрямі, що треба робити для того, щоб ми не були на узбіччі”, – розповідає політолог.
Він підкреслив, що після 2014 року було зрозуміло, куди рухається країна та які в неї перспективи, але з 2019 року Україна почала втрачати бачення майбутнього.
“2021 рік в цьому плані був, мабуть, максимально показовим. Це історія, якщо з точки зору економіки, про те, як в першому півріччі у нас була надзвичайно сприятлива кон’юнктура на той асортимент товарів, якими торгує Україна, і навіть цим наша влада не змогла нормально скористатися, щоб підготуватися до другої половини, коли ціни впали, кон’юнктура змінилася і ми опинилися сам на сам з великими цінами на газ і багатьма іншими проблемами”, – додав Ігор Рейтерович.
Експерт вказав і на величезні прорахунки України протягом цього року й у зовнішній політиці, а чинна влада опинилась у вузькому колі можливостей, куди вона сама себе й загнала.

“Чорні лебедята” Зеленського-2021: головні медійні та політичні провали Банкової

“Тут що цікаво? Навіть відкат з попередніми досягненнями й кроками, які робила нинішня влада. Тобто цей рік виявився набагато гіршим за 20-й рік. Чому? Тому що у нас остаточно забули про формулу “нічого про Україну без України”. Ми, за великим рахунком, по більшості питань перетворилися на об’єкт, а не суб’єкт міжнародних відносин”, – заявив Ігор Рейтерович.
Не краще мають вигляд справи й у внутрішній політиці.
“Влада взагалі не займається по суті внутрішньою політикою з точки зору політики не як боротьби за владу, а з точки зору політики як певного набору програм, які треба впроваджувати та реалізовувати заради розвитку країни. У них все звелося до міжвидової боротьби та підготовки до наступних виборів та виключно до утримання цієї влади”, – зазначив експерт.

Ми маємо певний хаос в управлінні державою

Ігор Рейтерович політолог

Втім, навіть у цьому є користь, як для суспільства, так і для українського політикуму.
“Цей рік був корисний для суспільства, тому що в цьому році остаточно розвіялися будь-які ілюзії, які існували в нас в країні щодо того, які люди у нас перебувають при владі й до чого вони ведуть країну. Я думаю, що багато людей зробили для себе відповідні висновки. І це є плюсом”, – наголосив Ігор Рейтерович.
На його думку, для України рік можна назвати успішним – насамперед через збереження її державності.
“Але в загальному підсумку це прохідний рік. Це рік, коли у нас не сталося жодних якихось проривів. Десь ми навіть здали, скажімо, позиції”, – додав політолог.
Наступного року Ігор Рейтерович передбачає посилення політичної боротьби у країні й на спробу президента Володимира Зеленського та його оточення продовжити формування де-факто авторитарного режиму
“Але я переконаний, що 22 рік принесе дуже багато сюрпризів з точки зору громадянської активності й впливу громадян взагалі на політику. Ситуація почне мінятися, і почне мінятися достатньо швидко. Це буде несподіванкою для влади. Але в цьому немає нічого поганого, а це навпаки шанс для України. Громадянське суспільство, скоріше за все, в черговий раз про себе нагадає і змусить владу все ж таки приймати ті рішення, які є в інтересах держави, а не в інтересах окремих осіб”, – підсумував політолог.

Це рік втрачених можливостей і розбитих ілюзій

Ігор Рейтерович політолог

Холодний душ для влади та старт нової виборчої кампанії
“Цей рік був для нас і, в першу чергу, для влади таким охолоджуючим. Вони зрозуміли, що тепер вся відповідальність на них за те, що відбувається в країні. І тому вже немає на кого перекидати відповідальність.
Для України, якщо говорити про міжнародний порядок денний, теж холодний душ, який показує, що треба захищати свої національні інтереси. Бо якщо ти будеш сподіватися, що хтось за тебе щось повирішує, навіть якщо це союзники, які говорять тобі, що все добре, не обов’язково, що це буде так. Треба постійно про себе нагадувати, постійно бути активними й захищати власну позицію. Тоді тільки буде зрозумілий результат. Тому що по-іншому, на жаль, цей світ не живе”, – зазначив політолог Тарас Загородній.
На його думку, українці повинні, в першу чергу, менше керуватися емоціями, й надавати перевагу раціональному мисленню, а також розуміти, що владу слід контролювати не тільки під час виборів, а й між виборами.

В українських умовах влада починає відходити від своїх принципів. Має бути розуміння, що тільки активність у боротьбі за себе гарантує успіх і кожної окремої людини, і України в цілому

Тарас Загородній політолог

На його думку, наступний рік буде турбулентним і для влади, і для країни.
“Ми бачимо загострення соціальної сфери, загострення у міжнародній сфері. І він буде політично активним. Де-факто ми вже вступили в президентську і парламентську кампанії, які накладаються на кризу в країні. У нас традиційно політична активність зсувається десь на весну, але думаю, що зараз вона почне значно раніше. Скоріше за все – одразу після 10 січня”, – зазначає експерт.

Зеленський втратив монобільшість у Раді: в Офісі президента готуються до дострокових виборів президента і парламенту?

Тарас Загородній наголосив, що чинний президент України Володимир Зеленський та його оточення довели до енергетичної, політичної й управлінські кризи.
“Є намагання встановити авторитарну владу в нашій країні, невідповідність того, що говориться і що робиться. Це вже викликає політичну турбулентність. Гоніння на опозицію, порушення кримінальних справ. Через те, що немає чого сказати народу, тепер готуються шоу, які покликані відволікти увагу від головних проблем в країні”, – зазначив експерт.

Це рік великих уроків, які ми повинні вивчити й зробити правильні висновки для того, щоб не повторювати помилок

Тарас Загородній політолог

Провал у зовнішній, внутрішній та безпековій політиці й загроза втрати суверенітету
За словами експерта з безпеки, генерал-лейтенанта Василя Богдана, цього року Україна не дуже просунулась у вирішенні стратегічних для країни питань.
“Стратегічні питання, які стояли перед країною, в контексті звільнення тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму – вони не вирішені. Мало того, дипломатичні зусилля в напрямку консолідації зусиль суспільства і наших партнерів провалилися і не досягли тих параметрів, на які сподівалося суспільство”, – зазначив він.
За словами експерта, на жаль, провалилися і оборонні програми, які повинні були бути спрямовані на підсилення Збройних сил України сучасною технікою бойовою, озброєнням і підвищенням параметрів спеціального забезпечення військовослужбовців, які перебувають на фронті.
“Це і зарплата, це і логістичні питання, це і харчування, і все, що з цим пов’язано в контексті логістичної ситуації”, – заявив Василь Богдан.
А ці проблеми значною мірою залежать від ефективності чи неефективності економічних, фінансових реформ, які теж не вдалося здійснити.
Також в Україні цього року триває відкат й у духовно-культурній сфері, що негативно впливає на морально-духовний стан в країні.
“Гальмується процес становлення Православної церкви України. Московський патріархат за допомогою колаборантських елементів України і російськозалежних олігархів. Роблять все для того, щоб загальмувати процес перереєстрації громад релігійних із приналежності до російського патріархату і долучення до ПЦУ”. – повідомив Василь Богдан.
За його інформацією, лише близько ста приходів за цей рік були долучені через судові різні процедури до ПЦУ.

“Головнокомандувач” та війна: як змінились армія та спецслужби за 2,5 роки президентства Зеленського

“Тут відчувається серйозна бюрократизація органами державної влади і управління, тут відчувається недостатньо лояльна позиція і вищого військово-політичного керівництва держави, і Офісу президента, і Кабінету Міністрів, і, звичайно, структур на місцях, що стосується місцевих органів державної влади і управління”, – додав експерт.
Він додав, що за чинної влади гальмується й питання ефективної імплементації закону про державну мову.
Не може офіційний Київ й похвалитись здобутками на зовнішньополітичному фронті, вважає Василь Богдан.
“Якщо говорити про нашу зовнішньополітичну діяльність, дипломатичні зусилля, то, крім цього Люблінського трикутника, “Кримської платформи” і Асоційованого тріо (Україна, Грузія, Молдова – ред.), на жаль, українській дипломатії чогось суттєво не вдалося здійснити, крім того, що хоча б підтримати на належному рівні стратегічне партнерство зі США, Євросоюзом, НАТО і з окремими країнами”, – зазначив він.
Й попри значну у порівнянні з попередніми роками оборонну підтримку США і Великої Британії, вона все ж не відповідає ані масштабам України, ані тим викликам, які стоять перед нею.
“Єдине, в чому хочеться сподіватися – що в цій ситуації все-таки Україна не стане заручником геополітичних “розбірок” і не стає розмінною монетою в тих домовленостях зі стратегічної безпеки, які нав’язує Росія західному колективному світу”, – підкреслив експерт.
Натомість, за його словами, чинне керівництво країни займає пасивну позицію, що призводить до втрати Україною її суб’єктності на міжнародному рівні.
“Крім заяв і наших західних партнерів, і української сторони, що суверенітет, територіальна цілісність, і інтереси України будуть дотримані… Але як вони можуть бути дотримані, якщо у всіх цих переговорах Україна не бере участі?.. Тобто ми знову там десь сидимо в коридорі і очікуємо своєї долі, як сильні світу цього “снизойдут” до інтересів української сторони”, – наголошує Василь Богдан.
“Єдине, що вселяє певний оптимізм – що все-таки на Заході, у тому числі США і НАТО, на сьогодні усвідомлюють, яку загрозу несе Росія. І тому я не думаю, що будуть подальші якісь дії, спрямовані на те, щоб поступитися принципами, поступитися ідеологією, поступитися цінностями, які, безумовно, не тільки зашкодять Україні, а зашкодять і західному світу в цілому”, – додав він.
Як вважає Василь Богдан, наступний, 2022 рік, залежатиме від того, які будуть досягнуті домовленості у форматі – Росія, колективний Захід і Україна.
“Якщо колективний Захід займе принципову позицію не тільки стосовно своїх інтересів, але й інтересів все-таки України, а в цьому Україна повинна докладати всіх зусиль, щоб це відбулося, то тоді є перспективи, що не буде збройної подальшої ескалації ні на сході України, ні на півночі, ні на півдні. Тому що десь весною наступного року плануються чергові навчання російсько-білоруські, планується зміна конституції. І в цій конституції відсутня фраза чи норма про те, що ця республіка не є ядерною”, – зауважує генерал-лейтенант.
Не менш важливою для безпеки України є й внутрішня політика чинної влади.
“Якщо продовжаться безпідставні політичні репресії, якщо продовжиться посилення цієї політичної гризні, з’ясування стосунків, то, на жаль, це може сильно послабити українські позиції як всередині країни, так і на міжнародній арені. Це може нас скомпрометувати в очах наших партнерів і дати в руки Путіну дуже серйозні карти говорити про те, що ця країна нестабільна, не спроможна існувати як держава і що вона потребує зовнішнього управління”, – підкреслив Василь Богдан.

2021 рік – це рік нереалізованих сподівань

Василь Богдан експерт з безпеки, генерал-лейтенант

Нашарування криз й втрата монополії Зеленського на владу: 2022-й може стати роком “ідеального шторму”
“Перш за все, це рік екватору для парламенту і для чинного президента. Ми побачили одразу два злами. По-перше, в цьому перестала існувати монобільшість і рішення приймаються тепер уже де-факто коаліцією, де частина “слуг народу” плюс дві депутатських групи. Це говорить про те, що президент тепер вимушений в ключових для нього питаннях узгоджувати їх з бенефіціарами цих груп.
По-друге, це екватор президента, де ми побачили злам рейтингових трендів – антирейтинги Зеленського обігнали його рейтинги в цьому році. І це вже ключова загроза амбіцій по другому терміну, і це вже фактично запускає кастинг того, хто вийде з Зеленським у другий тур і зможе закумулювати цей його антирейтинг”, – заявив політолог Олег Саакян.
Тому, на його думку, вже абсолютно інакше буде структуруватися процес серед українських політиків і серед фінансово-промислових груп їх інвестицій в політичний процес.
На зовнішньополітичній арені, у чинної влади є й здобутки – наприклад, проведення “Кримської платформи”, яка, все ж таки, так і не запустилася на постійній основі.
“Але, з іншого боку, ми бачимо ситуацію з переговорним процесом з Росією, яка все більше викручує руки Україні та Заході, і з неприємними прецедентами того, що Україна в недостатній мірі залучена в геополітичні процеси та конструкції навколо російсько-української війни, недостатньо суб’єктно залучена”, – зазначає політолог.

Медійна диктатура? Як Банкова створює провладні телеканали державним коштом

“Також є і внутрішньополітичні перемоги, як от, наприклад, дороги, які, безумовно, стануть частиною виборчої кампанії Зеленського. Але, поруч з тим, накладання одразу декількох криз: і енергетичної, і політичної, Конституційний суд згадуємо, і рішення РНБО тощо, і ризики соціальної кризи як наслідок нашарування декількох криз одночасно”, – додає Олег Саакян.
Він нагадав, що хоча українська економіка й вийшла на довоєнний рівень, але її зростання було загальмовано низкою неефективних управлінських рішень президента Володимира Зеленського та його оточення.
Наступного року на Україну очікує політична турбулентність, яка, зокрема, пов’язана з втратою рейтингу Зеленським та його партією “Слуга народу”.
“Це буде рік парламентських криз. Ціла низка рішень і дій владних, які здійснювалися впродовж цих 2,5 років і “шилися” білими нитками, трималися на ручному управлінні, вони почнуть розходитися по швах. І це буде серйозним викликом як для суспільства, так і для влади. На жаль”, – зазначає Олег Саакян.
“Переживали й не таке. Але це буде серйозним викликом. І ступінь негативних наслідків буде залежати від цілої низки факторів. В тому числі не тільки суб’єктивних в Україні, але й об’єктивних з токи зору зовнішньої ситуації до України. Оскільки, на жаль, але інструменти та можливості впливу третіх сторін на Україну залишаються. Зокрема, з Російської Федерації й не тільки. Тих, хто хочуть скористатися цим. Тому найбільший ризик 22 року – щоб це не став рік “ідеального шторму”, коли відбудеться не тільки нашарування декількох криз, а й резонанс між ними, тож вони можуть взаємопідсилювати одна одну”, – підсумував політолог.

Для влади це рік втрачених можливостей. А для суспільства це рік недоотриманих вигід

Олег Саакян політолог

Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Втрата ілюзій та рік нереалізованих сподівань: як експерти оцінили 2021-й для України appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією