Україна мала шанс долучитися до трьох стратегічних проєктів з одним із провідних оборонних гігантів Європи, щоб зміцнити свою систему ППО та ПРО, локалізувати виробництво критично важливих ракет і навіть спільно розробляти новітню ракету для потреб ЗСУ та країн ЄС. Проте цей шанс було втрачено.
Про це повідомив директор Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння Валентин Бадрак, пише Ліга.нет.
Йшлося про проєкти, які могли б дати Україні доступ до найкращих технологічних модулів для оборони неба, що покривають великі, середні та ближні радіуси дії. В умовах війни з Росією партнери були готові відкрити для України власні технології, що раніше не передавалися третім країнам, а також ознайомити з виробництвом зенітних ракет для оцінки можливості їх спільного випуску. Попри те, що черга на такі системи розтягнута на роки, Україні готові були надати пріоритет.
У Європі давно панує “протиракетна лихоманка”, яка лише посилилася після закликів генсека НАТО Марка Рютте збільшити витрати на ППО-ПРО у 4 рази та термінових закупівель систем протиповітряної оборони на мільярди євро. У таких умовах для України відкрилося унікальне вікно для участі в проєктах з виробництва критичних ракет, наближення до технологій протидії балістиці без залучення США, що поки недоступно навіть для самої Європи.
Третій напрям переговорів передбачав спільну розробку і виробництво новітньої ракети, яка мала б надходити як Україні, так і арміям країн ЄС. Це була б перша в історії України участь у проєкті такого рівня, що могла б закріпити нашу державу серед виробників новітніх систем ППО та ПРО.
Переговори тривали кілька місяців, партнери готували доступ до передових технологій, але в останній момент українська сторона без пояснень і вибачень скасувала візит, який мав закріпити домовленості. Після цього представники європейської сторони повідомили, що подальші переговори згорнуті, а двері закриті.
За інформацією, з квітня 2025 року питання військово-технічного співробітництва в Міноборони курує перший заступник міністра Сергій Боєв, а рішення про скасування могло ухвалюватися лише ним або міністром Умєровим.
У підсумку, у момент, коли ракетна загроза Росії лише зростає, Україна втратила реальну можливість посилити власну систему ППО-ПРО та інтегрувати власний ОПК у виробництво новітньої західної зброї.
Нагадаємо, українські розробники створили власний зенітно-ракетний комплекс протиповітряної оборони, але чиновники АОЗ гальмують впровадження його в серійне виробництво.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Втрачене вікно: Україна проігнорувала переговори про спільне виробництво ракет з європейським виробником appeared first on Прямий.
Схожі новини
Українських водіїв очікує зниження цін на пальне
Кава втратила в ціні: причини падіння
Ціни на лохину шокували українців