fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Все, що відомо про новго секретаря РНБО Олександра Литвиненка: біографія, кар’єра, чутки та “компромат”

Сьогодні, 26 березня, президент Володимир Зеленський призначив новим секретарем Ради національної безпеки і оборони України Олександра Валерійовича Литвиненка. Одночасно його було звільнено з посади голови Служби зовнішньої розвідки, яку він обіймав з 23 липня 2021 року.
Місце і дата народження
Олександр Литвиненко народився 27 квітня 1972 в Києві. У 1994 р. закінчив Інститут криптографії, зв’язку та інформатики академії ФСБ Росії в Москві, здобувши кваліфікацію інженера-математика за спеціальністю прикладна математика.
Освіта
У 1994 р. – Інститут криптографії, зв’язку і інформатики Академії Федеральної служби контррозвідки РФ (пізніше перейменована в Академію ФСБ РФ) за спеціальністю “прикладна математика” (люстраційну перевірку пройшов у 2015 році).
У 1998 р. здобув науковий ступінь кандидата політичних наук за спеціальністю “Політичні проблеми міжнародних систем та глобального розвитку”. Дисертацію захистив в Інституті міжнародних відносин Київського національного університету ім. Шевченка.
У 2002 р. здобув найвищий науковий ступінь доктора політичних наук за спеціальністю “Основи національної безпеки держави”. Дисертацію захистив у Національному інституті стратегічних досліджень.
У 2003 р. отримав вчене звання старшого наукового співробітника за спеціальністю «Основи національної безпеки держави», а у 2011 р. – звання професора.
Пройшов курси підвищення кваліфікації в Йоркському університеті в Торонто, Канада (2002 р.) та Маршалл-центрі, Гарміш-Партеркірхен, Німеччина (2005 р.).
У 2009 р. закінчив Київський національний університет ім. Шевченка за фахом правознавство.
2012-2013 рр. – навчання у Королівському коледжі оборонних наук у Лондоні (Royal College of Defence Studies), Велика Британія.
Кар’єра
З 1994 р. по 1998 р. – офіцер, старший офіцер, головний спеціаліст Управління захисту інформації Головного управління урядового зв’язку Служби безпеки України.
З 1997 р. по 2005 р. – асистент, доцент за сумісництвом Інституту міжнародних відносин Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
1998-2007 рр. – старший консультант, завідувач відділу, заступник директора, перший заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень.
З травня 2005 р. по грудень 2007 р. – керівник Управління з питань державної безпеки, керівник Експертної комісії, керівник Департаменту з питань державної безпеки Апарату РНБО України.
Грудень 2007 р. – серпень 2009 р. заступник начальника Департаменту інформаційно-аналітичного забезпечення СБУя. З серпня 2009 по 2010 рік – радник директора Інституту проблем національної безпеки при РНБО України.
З червня 2010 по 26 березня 2014 р.– заступник директора Національного інституту стратегічних досліджень.
З 27 березня по 4 квітня 2014 р. – радник генерального директора Державного концерну “Укроборонпром”.
З 5 квітня 2014 по 13 серпня 2019 р. – заступник Секретаря Ради національної безпеки і оборони України.
З 13 серпня 2019 р. – директор Національного інституту стратегічних досліджень.
23 липня 2021 р. президент В.Зеленський призначив Литвиненка Головою Служби зовнішньої розвідки України.
26 березня 2024 року Президент Зеленський призначив Олександра Литвиненка на посаду секретаря Ради національної безпеки і оборони України.
Відзнаки та нагороди
Відзнака Президента України – ювілейна медаль “25 років незалежності України” (2016).
Заслужений діяч науки і техніки України (2011).
Орден князя Ярослава Мудрого V ст. (21 серпня 2020) – за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм.
Родина
Дружина – Ірина Сатовська-Литвиненко. Разом вони виховують сина Миколу і дочку Ярославу (обоє – 2011 р.н.).
Е-декларація та майно
Вочевидь востаннє публічну е-декларацію Олександр Литвиненко подавав у 2020 р., оскільки вже у наступному обійняв посаду голови Служби зовнішньої розвідки.
За 2020 рік Олександр Литвиненко задекларував нерухомість у Києві, 20 тисяч доларів готівки, 1 мільйон гривень зарплати і два автомобілі своєї дружини.
Згідно з Єдиним державним реєстром декларацій, Литвиненко володіє квартирою площею 60 кв. м в Києві, також в столиці у нього є дачний будинок площею 169 кв. М (вартість 3 млн грн, придбаний у 1993 р.), земельна ділянка (595 кв. м, придбана у 2016 р), і господарський блок площею 54 кв. м.
Його дружина володіє земельними ділянками площею 980 км. м і 3 830 кв. м в Українці Обухівського району Київської області, а також спільно зі своїми родичами володіє квартирою в Києві площею 75 кв. м (куплена у 1997 р.), житловим будинком площею 592 кв. м в Українці Обухівського району Київської області (придбана у 2004 р.).
У об’єктах незавершеного будівництва у Литвиненко значиться гараж площею 41 кв. м в Києві.
На дружину записані два автомобілі – Toyota Corolla 2009 року випуску (куплена у 2009 р., вартість – 149 тис. грн, і Nissan Juke 2017 року випуску, куплений в тому ж році, вартість – 565 тис. грн).
Литвиненко відбив в декларації 1 млн грн зарплати в національному інституті стратегічних досліджень, 132 тис. грн зарплати за сумісництвом в національному університеті “Києво-Могилянська академія”, 29,4 тис. грн зарплати за сумісництвом в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка, 12 тис. грн гонорару від компанії “Київські енергетичні послуги”, 3,9 тис. грн роялті від видання ZN.UA, а також 88 тис. грн пенсії.
Його дружина отримала 100 тисяч гривень гонорару від Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ) в Україні, 164 тис. грн гонорару від Києво-Могилянської бізнес-школи, 70 тис. грн зарплати в громадській організації “Громада. Лабораторія соціальних проєктів”.
Литвиненко зберігає 224 тис. гривень у банку і 20 тис. дол. готівки, його дружина – 91 тис. грн в банку.
Чутки та публічні обвинувачення
Як стверджується окремими ЗМІ, всіх неблагонадійних курсантів і співробітників академії ФСК/ФСБ відрахували ще в 1992 р. Але Литвиненко своєю чергою спокійно довчився в Інституті криптографії, зв’язку та інформатики (ІКСІ) – структурний підрозділ Академії ФСБ Росії, яке спеціалізується на підготовці фахівців в області передачі, захисту і обробки інформації. На сьогодні ІКСІ є першорядним навчальним закладом Росії по утворенню в області інформаційної безпеки.
Крім того, Олександра Литвиненка називали людиною Сергія Льовочкіна — одного з очільників “Партії регіонів” й близького соратника Віктора Януковича. Протягом 2010-014 років Литвиненко працював заступником директора Національного інституту стратегічних досліджень при президенті України (НІДС). Цю посаду він покинув в той же час, коли відбулося звільнення Сергія Льовочкіна з посади голови Адміністрації президента Віктор Януковича.
Після звільнення Литвиненко разом з Льовочкіним, директором НІДС Андрієм Єрмолаєвим і експрес-секретаркою Януковича Даркою Чепак об’єдналися, і стали співзасновниками ГО “Інститут стратегічних досліджень”Нова Україна”.
Крім того, Литвиненко звинувачували у тому, протягом чотирьох років його перебування на посаді заступника НІДС були під нуль знищені основні аналітичні підрозділи РНБО, а саме – Інститут проблем національної безпеки та Інститут проблем міжнародної безпеки. Позбавлення від інститутів через час пояснювали, мовляв, це є необхідністю, щоб зміцнити потенціал НІСД за допомогою концентрації кадрів.
Примітно, що при призначенні Литвиненка директором НІДС 13 серпня 2019 року президент України Володимир Зеленський зобов’язав Литвиненко протягом двох місяців підготувати пропозиції щодо реформування та стратегії розвитку інституту, який буде передбачати реорганізацію і скорочення штату.
Крім того, Литвиненка звинувачували у тому, що у 2014 році він кілька днів пробув у Донбасі, після чого отримав статус учасника бойових дій. У 2016 році він звільнився, щоб отримати зарплату і пенсію, а через два дні знову вийшов на роботу в УДО.

Поділитися цією публікацією