fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Відсторонення від обов’язків генпрокурора та голови СБУ: що стоїть за рішенням Зеленського

Президент Володимир Зеленський відсторонив від посади генерального прокурора Ірину Венедіктову і усунув від виконання обов’язків главу Служби безпеки України Івана Баканова.
Згодом наступними указами Зеленський поклав виконання обов’язків генерального прокурора на його заступника генпрокурора Олексія Симоненка, а тимчасове керівництво СБУ доручив першому заступнику Баканова Василю Малюку. Також глава держави заявив про необхідність призначення керівників Спеціальної антикорупційної прокуратури та Національного антикорупційного бюро України.
Що вплинуло на такі кадрові рішення президента, наскільки вони є виправданими зараз, та якими можуть бути їх наслідки, PRM.UA. пояснили експерти.
На думку українського політолога, керівника політико-правових програм ГО “Український Центр суспільного розвитку” Ігоря Рейтеровича, відсторонення голови СБУ Івана Баканова слід розглядати у двох площинах: публічно-інформаційній та внутрішньо кулуарній.
“І з боку громадянського суспільства, і з боку військових безпосередньо, і з боку представників експертної спільноти, існував певний запит на зняття очільника СБУ, бо до нього накопичилося дуже багато питань Я думаю, що десь звучали подібні заяви (непублічні – ред)наших західних партнерів. Оскільки ми бачимо, що, наприклад, Головне управління розвідки і військова контррозвідка – вони якось намагались на себе перетягнути деякі повноваження, які раніше належали СБУ, через те, що у них просто не було довіри до тих людей, які там працювали, і, можливо, організувати нормальну роботу”, – зазначив експерт.
Проте з точки зору політолога для розуміння даної ситуації слід зважати на внутрішньо кулуарні причини. Він пояснює, що деякий час тому сформувався “тріумвірат” у складі Баканова, Венедіктової та очільника МВС Дениса Монастирського, які намагалися протистояти розширенню і посиленню впливу очільника Офісу президента Андрія Єрмака.
“І тепер ми бачимо такі зміни, які, в принципі, говорять про те, що знову-таки в апаратній боротьбі переміг очільник Офісу”, – наголосив Рейтерович.
Він звернув увагу на те, що як Василь Малюк, так і Олексій Симоненко, призначені виконувачами обов’язків, відповідно, голови СБУ та генерального прокурора, тією чи іншою мірою якось пов’язані з Олегом Татаровим, який, своєю чергою прямо пов’язаний з Єрмаком.
“Тому я б це розглядав ще з точки переформування різних центрів впливу, які є на сьогодні навколо президента України. І за результатами цього переформатування виходить, що Андрій Єрмак в черговий раз посилить свої позиції. І прибрав, за великим рахунком, будь-які альтернативні центри, які б могли впливати на думку президента, на позицію президента щодо ключових питань, які є в країні”, – робить висновок Рейтерович.
Складнішою, на погляд політолога, ж ситуація з відстороненням Генпрокурора Ірини Венедіктової. Рейтерович звертає увагу на звернення Зеленського, у якому він окремо сказав про те, що треба прискорити призначення очільника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.
“Це трошки дивно виглядає. Тому що всі карти у нього на руках і він це може зробити в будь-який момент достатньо легко”, – зазначив експерт.
Рейтерович пояснює: в конфігурації силових органів, яка наразі є в Україні, ефективна діяльність Спеціалізованої антикорупційної прокуратури можлива, якщо налагоджена нормальна взаємодія з Офісом генерального прокурора, який може за бажанням всіляко перешкоджати і блокувати або саботувати діяльність САП.
Разом з тим, наголошує політолог, попри неоднозначне ставлення до Ірини Венедіктової, їй слід віддати належне щодо того, що вона не хотіла займатися зведенням внутрішньополітичних рахунків.
“Ми можемо історію з тим же Петром Порошенком згадати. Вона просто дуже показова. На неї навіть звернули увагу наші західні партнери. Вона не захотіла цього робити і певною мірою самоусунулася“, – нагадав Рейтерович.
Він прогнозує, що призначений виконувачем обов’язків Генпрокурора Олексій Симоненко буде просто виконувати завдання, сформульовані йому в Офісі президента. На переконання Рейтеровича, кого б не призначили очільником САП, це жодним чином не змінить конфігурацію та вплив на ті чи інші рішення, які будуть прийматися в країні, оскільки Офіс генпрокурора все узгоджуватиме з Офісом президента та зможе в дозволений спосіб в разі потреби блокувати ініціативи САП.
“Тобто вони (Офіс президента – ред) домоглися того, чого хотіли: спеціалізований антикорупційний прокурор буде призначений, ми виконаємо ті вимоги і побажання, які перед нами висував Європейський Союз, але при цьому ця людина, за великим рахунком, залишиться “весільним генералом”. Тому що вона не зможе реально впливати на прийняття якихось рішень, оскільки буде не залежний антикорупційний прокурор”, – підсумував Ігор Рейтерович.
Політичний експерт Тарас Загородній вважає, що президент повинен був зреагувати на численні претензії до керівника СБУ та генерального прокурора, що він, власне, і зробив.
“Особливо це стосується роботи Служби безпеки. Тим паче нещодавно був арештований посадовець СБУ, який відповідав за Автономну Республіку Крим (ексголова кримського управління СБУ Олег Кулініч – ред), який підозрюється у державній зраді”, – уточнив він.
Експерт висловив сподівання на те, що хоча б через тиск наших західних партнерів Зеленський змушений звертати більш пильну увагу на те, що відбувається у владних коридорах.
Те ж саме, на думку Загороднього, стосується і заяви президента про необхідність призначення керівника Спеціальної антикорупційної прокуратури.
“Вже непристойно затягнулася ця історія з призначенням голови САП. Сподіваюся, що це буде вирішено одразу, оскільки, як відомо, конкурс уже був відбувся. То призначайте вже керівника САП, в чому проблема?”, – пояснює свою позицію експерт.
Український політолог, директор Інституту світової політики Євген Магда звертає увагу на те, що рішення Зеленського про одночасне не звільнення, а саме відсторонення генерального прокурора і голови СБУ є безпрецедентним: у новітній історії України такого ніколи не було.
Також він переконаний, що якщо голову СБУ усувають від виконання обов’язків з посиланням на статтю дисциплінарного статуту, виникає питання одночасно і відповідальності найвищого керівництва – тобто президента.
“Плюс, сама процедура – мині дивно, що протягом дня (наступного після відсторонення генпрокурора та голови СБУ – ред), принаймні мені невідомо про це, щоб хтось з народних депутатів збирав 150 підписів парламентаріїв, щоб заслухати Ірину Венедіктову, заслухати Івана Баканова”, – зауважив Магда.
Експерт переконаний: навіть в умовах війни нікуди не зникає необхідність парламентського контролю за функціонуванням Офісу генпрокурора і Служби безпеки України, а нові виконувачі обов’язків повинні отримати вотум довіри.

«Європейська Солідарність» вимагає звіту в парламенті від очільників СБУ та ОГПУ: укази про відсторонення суперечать Конституції

На думку політолога, чим довше СБУ та Генеральну прокуратуру будуть очолювати тимчасові виконувачі обов’язків, тим вищою є імовірність того, що Володимиру Зеленському будуть закидати узурпацію влади.
“Тому що Олексій Симоненко – достатньо сумнівний персонаж, якого щедро було винагороджено ще Януковичем”», – нагадує Магда.
Водночас експерт припускає, що з точки зору розуміння того, як працює СБУ, призначення виконувачем обов’язків її голови Василя Малюка, якого оцінюють, як оперативника з досвідом, може бути очевидним прогресом у порівнянні з Бакановим.
Також на думку політолога викликають сумніви пояснення заступника керівника Офісу президента Андрія Смирнова – про те, що, мовляв, “відсторонили, але Венедіктова та Баканов можуть ще повернутись».
“Це приховує таку логіку – ми їх відсторонили, далі в “ручному” режимі покеруємо, а потім – повернемо – не повернемо – як вони будуть себе поводити. Такі подвійні стандарти не дуже добрі для країни, яка називає себе демократичною”, – переконаний Магда.
Що ж до заяви Зеленського про необхідність призначення керівника САП та НАБУ, політолог пояснює її тим, що цей крок необхідний для отримання Україною фінансової допомоги від західних партнерів.
“Це дуже проста логіка – одна справа цифри, які звучать на високих конференція, а інша справа – реальні надходження до державного бюджету”, – пояснив Євген Магда.
Нагадаємо, 17 липня президент Володимир Зеленський відсторонив від посади генерального прокурора Ірину Венедіктову й усунув від виконання обов’язків главу Служби безпеки України Івана Баканова.
Президент Володимир Зеленський пояснив своє рішення масовими випадками державної зради й колабораціонізму в лавах цих відомств.
До слова, нардеп Микола Княжицький заявив, що відсторонення від посади генеральної прокурорки суперечить Конституції України й створює небезпечне правове підґрунтя для подальшої діяльності органів прокуратури. Зокрема, тепер заблоковано процес призначення прокурора САП.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Відсторонення від обов’язків генпрокурора та голови СБУ: що стоїть за рішенням Зеленського appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією