13 лютого надзвичайний і повноважний посол України у Сполученому Королівстві Великої Британії і Північної Ірландії Вадим Пристайко не виключив, що Україна може відмовитись від курсу на вступ до НАТО, щоб зменшити військову напруженість на кордонах й запобігти новому масштабному вторгненню збройних сил Російської Федерації.
Ці слова викликали справжнє обурення в українському суспільстві й політикумі, адже курс на НАТО закріплено у Конституції й наразі розглядається як чи не єдиний спосіб нівелювати російську військову загрозу й не дати Кремлю зруйнувати саму державність України. Вочевидь, такий дипломатичний “кульбіт” збентежив й ключових західних союзників нашої країни, які твердо й послідовно захищають від зазіхань Росії право українців самостійно обирати своє майбутнє й вести незалежну зовнішню політику.
Що насправді стоїть за словами Вадима Пристайка про можливу відмову від НАТО — експромт чи виконання таємних директив чинної влади, та чи завдав він своєю заявою шкоду національним інтересам Україні, розповіли опитані PRM.ua експерти.
Відмова від НАТО задля “миру” з Росією: що саме сказав Вадим Пристайко
В інтерв’ю BBC Radio 5 Live український дипломат на запитання чи може Україна розглянути варіант не вступати в НАТО відповів: “Ми могли б”.
Представник України у Британії уточнив, що таким чином можна було б хоча й “вимушено”, але знизити військову загрозу з боку Росії. “Так, ви праві, це те, що записано в нашій Конституції. Я зараз частково йду проти головного документа, що ми маємо. Коли я кажу це, (я маю на увазі – ред.) що ми гнучкі, намагаючись знайти найкращий вихід. Якщо нам доведеться пройти через якісь серйозні поступки, це те, що ми можемо зробити. Безперечно”, – заявив Вадим Пристайко.
Так готується відмова України від курсу НАТО та ЄС — Климпуш-Цинцадзе про скандальну заяву Пристайка
Ця заява пролунала на тлі найбільшого загострення у відносинах між Заходом та РФ й безпрецедентної військової і дипломатичної підтримки України з боку її західних союзників. Тож слова українського посла, по суті, припускали можливість капітуляції Києва перед шантажем Москви, основною вимогою якої є відмова України від наміру стати повноправним членом Північноатлантичного альянсу.
Директиви з Офісу президента або особистий експромт: чи була заява Пристайка щодо НАТО випадковою?
Фахівці сходяться на думці, що заява Вадима Пристайка була спланованою, але розходяться щодо мотивів українського дипломата.
За словами політолога, керівника політико-правових програм ГО “Український Центр суспільного розвитку” Ігоря Рейтровича, це було певне зондування громадської думки в Україні та за кордоном щодо відмови від курсу на вступ до НАТО. А інспіровані такі дії Вадима Пристайка були саме офісом президента Володимира Зеленського.
“Я абсолютно далекий від того, що це була його якась особиста позиція. Я думаю, що якісь відповідні директиви, скоріше за все, загального плану були дані ключовим нашим дипломатам. І тут якраз фігура Пристайка не випадкова. Ми ж розуміємо, які у нас відносини зараз з Великою Британією”, – зазначив експерт.
Я думаю, що певною мірою це було дуже-дуже обережне зондування ґрунту західного, у першу чергу, на предмет сприйняття або несприйняття подібної ідеї
Ігор Рейтерович політолог
Він не виключив, що дії українського посла були узгоджені з чинною владою України – судячи з того, як підтримали розгін цієї теми ці так звані лідери громадської думки, які працюють на Офіс президента.
“Я думаю, що це також була скоординована певною мірою акція, щоб подивитися, як відреагує в черговий раз суспільство, як відреагують представники опозиційних сил та інші. І, судячи з загальної реакції, ця провокація певною мірою спрацювала”, – підкреслив Ігор Рейтерович.
Заява Пристайка про НАТО підриває довіру західних союзників до України — Федина
Він також не очікує, що ця історія з НАТО у найближчому майбутньому матиме якесь продовження, але не виключено, що вона може в якомусь іншому форматі з’явитися у найближчому майбутньому – тільки з подачі якогось іншого дипломата чи інших політиків в Україні.
Як вважає експерт Ради зовнішньої політики “Українська призма” Олександр Краєв, заява українського посла була свідомою дипломатичною провокацією.
“Я сприймаю це скоріше як продуману дипломатичну провокацію. Тобто побачити реакцію Заходу, побачити реакцію Росії й зрозуміти, як “піде” ця тема, чи ні, і в якому форматі її можна подавати. Такі прецеденти вже були в історії протистояння Вашингтона і Москви. Мені здається, це той самий випадок, коли ми просто взяли старі методички та працюємо за старими правилами”, – заявив Олександр Краєв.
Ми знаємо приклади ще з “холодної війни”, коли саме посли робити окремі такі заяви, які трохи йшли в розріз з офіційною позицією, щоб буквально перевірити, яка буде на це реакція союзників і супротивників
Олександр Краєв експерт
Експерт також не думає, що “хід” Вадима Пристайка узгоджувався з Кремлем, оскільки його заява не отримала адекватної й швидкої підтримки жодної зі сторін — ані Заходу, ані Росії.
Втім, політичний експерт Тарас Чорновіл переконаний, що через Вадима Пристайка президент України Володимир Зеленський намагався загравати з Росією.
“Європейська Солідарність” вимагає відкликати посла Пристайка через його заяви щодо членства України в НАТО
“Ні, це була не обмовка. Це так звана “пробна куля” і певне загравання перед Росією. Це абсолютно узгоджена річ. По-перше, Пристайко не є випадковою людиною. Це не є скороспілий певний дипломат, який один з кількох сотень. Це людина, яка мала і має особистий контакт з Володимиром Зеленським. І, мабуть, він єдиний дипломат, крім глави МЗС Дмитра Кулеби, навіть більше ніж Кулеба, може виходити на особистий контакт з президентом”, – наголошує політичний експерт.
І тому ця заява Пристайка – це є зрежисована і зроблена за прямою вказівкою, можливо, не так Єрмака, хоча й узгоджена з Єрмаком, а саме президента України. І тому відповідальність за кожне слово в цій фразі є Володимира Зеленського
Тарас Чорновіл політичний експерт
За словами Тараса Чорновіла, зрозуміти тут мотивацію Зеленського важко, але можливо. Експерт наводить дві можливі причини таких дій чинного президента України, який регулярно хамить західним союзникам України, але не випускає ані пар з вуст про російського лідера Володимира Путіна.
Зеленський втратив історичний шанс України щодо вступу до НАТО — Рева
“Зеленський є залежною людиною від Путіна в силу свого можливого вербування. Він не міг не бути завербований російськими спецслужбами ще тоді, після початку війни у 2014 році, коли ледь не кожного українця, який опинявся в Росії, вербували. Зеленський, який вів і веде бізнес на території РФ, отримує там прибутки, який веде бізнес в ідеологічній сфері, якою є телебачення і кіно, він не міг не мати співпраці. На нього тиснуть. І він є залежним. І незалежно від своїх бажань він мусить працювати у потрібному РФ напрямку”, – зауважив експерт.
Крім того, як вважає Тарас Чорновіл, навіть чисто психологічно Зеленський є радянською людиною: “Це “совок”. І в цьому “совку” Зеленський живе за принципами “все будет хорошо, только бы не было войны”, “мы с Россией братья”, “все прекрасно”, “нужно сесть посередине и посмотреть в глаза”. І ці дві речі якимось чином комбінуються і дають такі наслідки та дії”.
Реакція Кремля та Заходу. Чи завдала заява Пристайка шкоди національним інтересам України?
Слід зазначити, що заява українського посла все ж таки посіяла певні сумніви відданості офіційного Києва євроатлантичному курсу України, який навіть закріплено у Конституції
Так, заступник міністра оборони Великої Британії Джеймс Хіппі повідомив, що офіційний Лондон підтримає будь-яке рішення України щодо відносин з НАТО.
Водночас у Кремлі підтримали позицію Вадима Пристайка щодо вступу України до НАТО. “Безумовно, якимось чином зафіксована відмова України, підтверджена відмова України від ідеї вступу до НАТО – це був би, безумовно, крок, який би суттєво сприяв формулюванню більш значущої відповіді на російські занепокоєння”, – заявив прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков.
Коментуючи реакцію західних країн, Олександр Краєв вказав на те, що велика частина політикуму й істеблішменту Заходу, в принципі, була б не проти, якби на тлі нинішнього загострення поступки Росії робила саме Україна.
“Тому що до цього Москва вимагала від Брюсселю поступок: ви не розширюєтесь на схід, ви відмовте Україні і так далі, і тому подібне. І тому, якщо зі сторони України така ініціатива пішла, це б розв’язало Заходу багато в чому руки. Але це не мейнстрим. Це скоріше маргінальні заяви”, – зазначає експерт.
Макрон запропонував Путіну нейтральний статус України та відмову Києва від НАТО – ЗМІ
Він також не зафіксував різких і негативних реакцій зі сторони союзників на заяву посла України щодо НАТО – завдяки швидкій реакції МЗС та Офісу президента негатив було швидко зведено нанівець.
Олександра Краєва більше турбує, що підтримка цій заяві була зі сторони Кремля: “Це дійсно не дуже гарний показник. Росіяни можуть цю тему далі розкручувати”.
“Росіяни відреагували так, як ми й прогнозували. Але зі сторони Заходу, що позитивно, ми не побачили розкручування цієї теми. Тобто, якщо Захід був готовий іти на поступки, то зараз би ця тема обговорювалась і казали б: так, якщо Україна так зробить, давайте робіть, ми вас до цього підштовхнемо і так далі. Але ми цього не побачили. Ми побачили ще раз, що позиція Заходу неухильна за Україну. І це, до речі, доволі непоганий позитив”, – зауважив експерт.
Ми побачили, що Захід все-таки бачить Україну в НАТО, що у відмові від цього курсу Захід не бачить в цьому правильного кроку. Тобто Захід не хоче робити кроки назустріч Росії. Вони розуміють, що не той момент зараз робити поступки. Бо той, хто зараз перший, умовно кажучи, “скине карти” – той програє партію. І тому вони розуміють, що, можливо, ця тема має місце бути, але не зараз. І все-таки вони не хочуть забирати в України цей шанс стати членом НАТО
Олександр Краєв експерт
Він також переконаний, що заява Вадима Пристайка не сильно послабить позиції України – просто тому що Київ це подав як особисту ініціативу Пристайка, а не як позицію МЗС чи Офісу президента.
“І тому така відкрита провокація – це як стрес-тест, умовно кажучи. І тому, мені здається, саме в такому стрес-тесті це і зробили. Я б сказав, що це був просто крок. Тому що з нього не вийшло нічого дуже поганого, на щастя. Але він і не отримав якихось там блискучих результатів. В принципі, це один з тих інструментів, які можливо застосувати в такий момент”, – підсумовує Олександр Краєв.
Втім, таку його оцінку наслідків заяви українського посла для України рішуче не підтримують інші експерти.
“Шкода українським інтересам завдана безумовна. Ця заява є заявою офіційного представника української держави, яким є посол держави, в якій сказано, що влада в Україні розглядає можливість поступитися ультимативному шантажу з боку Росії”, – підкреслює Тарас Чорновіл.
Це дає Росії додатковий шанс і додатковий стимул тиснути на Україну. Ця заява завдала шкоди нам на Заході серед наших партнерів, оскільки вона їх дезорганізує і, відверто кажучи, вона сприяє тому, що появляється певний спротив допомозі Україні. Це може реально нам багато чого коштувати
Тарас Чорновіл політичний експерт
Політичний експерт також вказав, що слова Пристайка певним чином завдали шкоди й конституційному ладу в Україні – адже офіційний представник української держави заявив, що ми можемо відступитися від виконання прямої норми Конституції, яка ніким не зупинена, не скасована.
“Шкода завдана непоправна. В Путіна вже вхопилися за цю тезу і будуть на нас тиснути. Наші західні партнери вже висловлюють здивування і нерозуміння”, – додав Тарас Чорновіл.
Вступ України до НАТО підриває безпеку Росії – Путін
За його словами, президенту РФ Володимиру Путіну, якого в українському питанні Захід вже фактично “дотиснув”, з подачі офісу президента дали додатковий шанс “вислизнути”.
Шантаж Кремля не вплинув на західні держави. Але Путін побачив, що доки в Україні є ця влада, його шантаж буде мати наслідки. Фактично Зеленський вустами Пристайка сказав Путіну: ми можемо зайняти гнучку позицію щодо будь-яких найпринциповіших питань, ми готові зрадити будь-які питання, коли на нас сильно натиснути… Це найгірше, що міг зробити Зеленський. Він це зробив у той момент, коли Путін уже був на межі відступу
Тарас Чорновіл політичний експерт
Він також звернув увагу на реакцію деяких конгресменів США, які сприйняли слова посла України у Великій Британії саме як офіційну позицію української влади про можливу відмову від членства в НАТО.
“Коли з’являється подібна заява, яка дисонує з заявами й попереднього керівництва України, і навіть з офіційними заявами чинної влади, це деякою мірою б’є по загальній позиції України щодо вступу до НАТО. І коли з’являється такий певний дисонанс, зрозуміло, що це змінює ставлення наших партнерів до України, принаймні в цьому питанні. І не на позитив змінює. Адже ставить під сумнів сам предмет діалогу щодо Північноатлантичного альянсу”, – додає Ігор Рейтерович.
За його словами, слова Пристайка щодо НАТО безсумнівно потрапили на стіл керівництва основних країн-партнерів України — і там розуміють, що це може бути своєрідним спеціальним “вкидом” для перевірки реакції.
“Тому шкода від цього є, принаймні інформаційно. А тепер головне питання, як довго вона буде тривати. Ми, до речі, побачили реакцію деяких британських урядовців, що вони цю ідею сприйняли достатньо позитивно. Тому що вона в їхньому розумінні може дозволити призупинити ескалацію, хоча й за рахунок національних інтересів України”, – додав політолог.
Реакція української влади. Чи потрібно звільняти Вадима Пристайка з посади посла у Великій Британії?
Через значний суспільний й політичний резонанс і сам Вадим Пристайко, і Міністерство закордонних справ України дезавуювало його скандальну заяву.
“Зараз ми не член НАТО, і ми готові піти на багато поступок, щоб уникнути війни, що ми й зробили в нашому діалозі з росіянами. Це не має ніякого відношення до вступу в НАТО, оскільки воно передбачене Конституцією”, – заявив 14 лютого український посол у Великій Британії й натякнув, що тимчасовою альтернативою вступу до Північноатлантичного альянсу може стати військовий союз Києва з Вашингтоном та Лондоном.
Принцип “відкритих дверей” НАТО не матиме компромісів — Столтенберг
В українському МЗС зранку 14 лютого, на наступний день після скандальної заяви Вадима Пристайка, назвали її “вирваною з контексту”. Крім того, у відомстві підкреслили, що перспектива членства України в НАТО закріплена в Конституції, і жодні рішення “не можуть ухвалюватися всупереч Основному закону”. Одночасно цю позицію підтвердив й прессекретар президента України.
Трохи пізніше слова Вадима Пристайка прокоментував й глава української держави Володимир Зеленський, заявивши, що наша країна має “рухатися тим шляхом, який ми обрали” — до НАТО та ЄС.
“Що стосується того – чи правильно ми всі зрозуміли Пристайка, чи не правильно…У тому, що він сказав, потрібно звернути увагу на деякі деталі. Я думаю, що сьогодні багато журналістів і багато лідерів трохи “трохи натякають” Україні, що можна не порушувати постійно питання щодо членства в Альянсі. Оскільки ці ризики пов’язані з реакцією Росії. Мені здається, ми маємо бути відвертими. Але все одно це рішення залежить лише від нас”, – сказав президент.
Він також наголосив на важливості того, щоб НАТО зберігало принцип “відкритих дверей” для України, а Євросоюз все ж підтвердив право України на повноправне членство у ЄС.
Ігор Рейтерович розцінює реакцію МЗС України та Офісу президента як дуже вчасну й оперативну.
“Як це не дивно, але тут влада більш-менш оперативно спрацювала. Фактично відразу йшла заява прессекретаря президента. Потім була заява прессекретаря МЗС. Тобто вони намагалися розставити крапки над “і”, – заявив він.
Проте, як вважає Тарас Чорновіл, ані МЗС, ані Офіс президента, ані сам президент таки не спростували заяву Вадима Пристайка щодо НАТО.
“Вони в черговий раз заявили, що вирвано з контексту. В контексті – те саме. Нічого не спростовано. Це спроба себе виправдати. Виправдовувати можна по-різному. Будь-який звинувачуваний в суді розказує, який він прекрасний. Але суд виносить рішення відправити злочинця в тюрму, а не вислуховувати його казочки”, – вказав політичний експерт.
Зважаючи на резонансність заяви українського дипломата, який поставив під сумнів закріплений у Конституції євроатлантичний курс України, опозиція закликала звільнити Вадима Пристайка з посади посла.
Ми ніколи не будемо в НАТО – Зеленський закликав іноземних лідерів бути відвертими
“Уперше з часів Революції Гідності офіційний представник України на міжнародній арені робить заяву про відмову від НАТО. І цим український посол показав, що шантаж і залякування Путіна України працює. Ми маємо продемонструвати абсолютно зворотне”, – заявив лідер провідної опозиційної партії “Європейська Солідарність”, – наголосив п’ятий президент Петро Порошенко.
Якщо Пристайко пропонує Україні відмовитися від НАТО – краще Україні запропонувати Зеленському відмовитися від такого посла. Якщо завтра Пристайко ще буде в Лондоні, значить він озвучив не свою позицію, а позицію Зеленського
Петро Порошенко
З тим, що Вадима Пристайка необхідно як мінімум відкликати в Україну для пояснень у МЗС згодні й експерти.
“Його зараз мають терміново відкликати з Великої Британії для надання пояснень в МЗС. Після того можна розглядати різні варіанти більшої чи меншої відповідальності. Але зрозуміло, що зараз цього не буде. Він же не від себе говорив. Він говорив від імені свого керівництва, на яке він працює і виконує його, скажемо відверто, антиконституційні накази”, – наголосив Тарас Чорновіл.
Як зауважив Ігор Рейтерович, потрібно ретельно визначити, яку саме шкоду могла завдати заява українського посла інтересам країни.
“Слуга народу” Мазурашу: Зеленський не підтримує членство в НАТО і готує грунт для позаблокового статусу
“Стосовно відкликання посла – треба його запитати, щоб він дав пояснення, що він мав на увазі, чому взагалі прозвучала ця фраза… В принципі, тут треба просто подивитися на ту міру шкоди, яку ця заява нанесла чи нанесе ще Україні в майбутньому, і за результатами приймати рішення стосовно відкликання чи не відкликання посла”, – заявив політолог.
Він підкреслив, що навіть якщо заява посла була особистим експромтом, який “вирвали з контексту”, то тоді постає питання щодо компетентності Вадима Пристайка й відповідності займаній посаді.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Відмова України від НАТО: що насправді стоїть за скандальною заявою посла Вадима Пристайка appeared first on Прямий.
Схожі новини
Як відрізняються ціни на квартири з ремонтом і без у Києві
В Україні змінять стандарт напруги: деталі
У “Дії” будуть тимчасово недоступні деякі сервіси