fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Верховна Рада і ЦВК працюють над законодавством для повоєнних виборів: що передбачається

Верховна Рада України разом з ЦВК готують правила для повоєнних виборів. Уже представлено законопроєкт щодо встановлення неможливості організації та проведення виборів/референдумів громадян України на окремих територіях.
Про це пише LB.ua, редакція якого отримала документ. Відомо, що проєкт ще будуть допрацьовувати, хоча робота над ним триває вже не один місяць.
Зазначається, що нардепи хочуть прийняти цілісний закон з урахуванням деокупованих територій, безпекового та інших факторів, викликаних через війну.
Наразі проєкт пропонує зміни до Виборчого кодексу та адміністративного судочинства України.
“Визначення органу, який має встановлювати можливість чи неможливість проведення виборів на окремих територіях. Це питання викликало тривалі дискусії. На початку лунала ідея, аби таким органом була РНБО. Але самі представники РНБО цього не дуже хотіли”, – сказав перший віцеспікер Олександр Корнієнко.

Відтак, запропоновано, щоб органи сектора безпеки, місцеві органи влади чи військові адміністрації, ВЦА зверталися б до ЦВК з клопотаннями щодо неможливості проведення виборів на відповідних територіях. Потім ЦВК має подати пропозиції до Верховної Ради, яка голосує за постанови по кожній дільниці.
Ще одна пропозиція проєкту – внесення змін до Регламенту ВРУ з тим, аби неможливість проведення виборів чи референдуму встановлювала Тимчасова спеціальна комісія.
А от найбільш проблемна частина проєкту – розділ про критерії визначення територій, де не можна буде провести вибори. Вже визначено перелік, що складається з 4-х ознак і у випадку хоча б однієї, вибори відбуватися не мають.
Мова йде про деокуповані території та ті, на яких велися бойові дії, регіони, розташовані в межах області, в якій проходить державний кордон України з РФ або Білоруссю, обстріли протягом останніх пів року та режим обмеженого доступу, у тому числі з урахуванням мінної небезпеки.
Далі ці ознаки дещо конкретизуються переліком критеріїв. Однак, як кажуть нардепи, він доволі абстрактний.

Тим часом Президент України Володимир Зеленський вивчає можливість проведення виборів навесні 2024 року, однак остаточного рішення ще не ухвалив, адже це може спричинити “безпрецедентні виклики”.
Як повідомляв “Прямий”, за результатами опитування КМІС, станом на жовтень 2023 року українці не підтримують проведення виборів під час війни й негативно ставляться до ідеї дистанційного голосування через інтернет через ризики фальсифікацій.
Окрім того, напередодні перший заступник голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко висловив думку, що проведення виборів в Україні під час дії воєнного стану є неможливим. Проте обговорення питань, пов’язаних із проведенням виборів після закінчення війни, є необхідним.
Нагадаємо, 11 жовтня Володимир Зеленський заявив, що якщо війна продовжиться, він піде на другий президентський термін, а якщо закінчиться — ні. За словами Зеленського, він не може втекти під час війни. На запитання журналіста, чи не боїться він програти на виборах, Зеленський відповів: “Я не боюся програти”.
Наприкінці серпня Зеленський також повідомляв, що планує балотуватися на другий термін на президентських виборах у 2024 році, якщо вони відбудуться. Він також озвучив низку умов для проведення виборів під час війни. По-перше, вибори мають відбутися “на всій території України”, щоби солдати на фронті теж могли взяти участь у голосуванні. По-друге, за виборами мають стежити міжнародні спостерігачі.

Поділитися цією публікацією