fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Ватикан заринувся у затяжну фінансову кризу

Ватикан опинився в епіцентрі затяжної фінансової кризи, що загострилася за час понтифікату Папи Франциска. За даними The Wall Street Journal, бюджетний дефіцит потроївся, а зобов’язання пенсійного фонду, які можуть сягати 2 мільярдів євро, ставлять під загрозу платоспроможність міста-держави. Останній оприлюднений фінансовий звіт, затверджений у 2024 році, показав дефіцит у 83 мільйони євро, тоді як дефіцит пенсійного фонду у 2022 році оцінювався в 631 мільйон євро – і, ймовірно, зріс відтоді. Reuters зазначає, що повного бюджетного звіту Ватикан не публікував із 2022 року, що підкреслює проблему фінансової непрозорості.

Папа Франциск намагався виправити ситуацію, урізаючи зарплати понад 250 кардиналам тричі, скасовуючи субсидії на житло для високопосадовців і вимагаючи “нульового дефіциту”. Ці кроки відображали його бачення скромного духовенства, однак наштовхнулися на спротив. Деякі департаменти почали приховувати кошти, посилаючись на “безпеку місій”, а кардинали з Конгрегації доктрини віри виводили гроші на особисті рахунки, ховаючи готівку в сумках. У 2023 році це призвело до арешту кардинала Джованні Анджело Беччу, якого ватиканський суд засудив до 5 років ув’язнення за шахрайство на 400 мільйонів доларів.

Аудит бухгалтерії ускладнюється архаїчними методами – записи досі ведуться олівцем на папері, а управління бюджетом, що перебуває в руках священнослужителів із мінімальними знаннями про казначейство, лише погіршує ситуацію. Незважаючи на значні багатства, Ватикан не може забезпечити базові функції держави без постійного дефіциту, що ставить під сумнів ефективність його фінансової системи.

Поділитися цією публікацією