Верховна Рада 16 січня прийняла законопроєкт № 10 062 про створення Єдиного електронного реєстру військовозобовʼязаних та про автоматичне отримання статусу учасника бойових дій. Про це повідомив народний депутат від фракції «Голос» Ярослав Железняк. За його словами, рішення підтримали 249 народних обранців. Документ розблоковує цифровізацію української армії та дозволить їй діяти більш мобільно та ефективно як на полі бою, так і в тилу. Як зауважують в Міноборони, законопроєкт № 10 062 є критично важливим для обороноздатності України. Реалізація його положень сприятиме швидкому збору, обробці та використанню військових даних, а також нарешті переведе послуги та процеси для військовослужбовців у зручний цифровий формат.
Що зміниться?
Законопроєкт надає Міністерству оборони України можливість посилити кіберзахист та право розміщувати свої ІТ-системи у військових хмарних сховищах країн-членів НАТО.З авдяки цьому:
буде вивільнено засоби ППО, які наразі захищають національні дата-центри від постійних ракетних обстрілів (натомість цей ресурс буде використовуватись для прикриття інших об’єктів військової та цивільної інфраструктури);
прискориться та розшириться доступ Сил оборони України до розвідданих союзників;
прискориться розробка та розгортання нових бойових систем та електронних сервісів для війська;
посилиться захист даних від кібератак ворога тощо.
Законопроєкт передбачає удосконалення реєстру призовників, військовозобовʼязаних та резервістів, зокрема, в частині налагодження взаємодії між реєстрами, використання даних щодо військового обліку тощо. Законопроєкт запроваджує можливість створення і використання цифрового військового-облікового документу (сертифікату). Завдяки законопроєкту буде створено реєстр військовослужбовців ЗСУ та Державної служби спеціального транспорту, який дозволить забезпечити надання онлайн-послуг військовослужбовцям.Також буде створено портал електронних послуг для військовослужбовців та військовозобов’язаних. Наприклад, з’явиться можливість надання статусу УБД онлайн, офлайн та автоматично при наявності необхідних даних в системі.Які дані будуть у реєстрі військовозобов’язанихНайбільш скандальні норми, закладені в цей документ, стосуються створення реєстру військовозобов’язаних.Відомості, які збиралися органами державної влади на цілі, відомі громадянам, тепер за замовчуванням оброблятимуть інші органи — від ТЦК до СБУ — для реалізації інших цілей, про які громадян при зборі даних ніхто не попереджав.
Що це за дані?
Крім стандартної інформації на зразок ПІБ, адреси та місця роботи, на всіх військовозобов’язаних від 18 до 60 років збиратиметься наступне досьє:номери телефонів, адреси електронної поштивідомості про володіння іноземними мовамиінформація про право на володіння зброєюнаявність посвідчення водіядані про батьків військовозобов’язаногореквізити внутрішнього та закордонного паспортів, ІПН — дані про виїзд за кордонінформація про судимості і таке інше.У реєстрі буде також цифрове зображення військовозобов’язаного. Тобто їхні особи оцифрують і надалі зможуть ідентифікувати через вуличні камери.
Схожі новини
Українські пілоти навчаються повітряного бою на літаках F-16 у Франції
У Білому домі та у Конгресі не впевнені, що нового пакету допомоги буде достатньо Україні для перемоги, – Politico
Партнери не допустять перетворення Харкова на “сіру зону” – посол Естонії