fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

В Україні відзначають День захисників і захисниць: історія свята

Сьогодні, 14 жовтня, в Україні відзначають одне із найголовніших державних свят — День захисників і захисниць України. Цьогоріч, ця дата є особливо важливо, адже тисячі українських військовослужбовців та військовослужбовиці боронять нас від російських окупантів.
Окрім того, 14 жовтня — це православне свято Покрови Пресвятої Богородиці, День козацтва та річниця створення Української повстанської армії.
Історія
Свято встановлене указом п’ятого президента України Петра Порошенка 14 жовтня 2014 року.  А 8 жовтня того ж року Український інститут національної пам’яті підтримав ініціативу Президента відзначати День захисника України, обґрунтовуючи це традицією почитати українське військо саме в цей день. Окрім того, своїм указом Петро Порошенко скасував радянську традицію, яку продовжив Леонід Кучма, святкувати День захисника Вітчизни 23 лютого.
5 березня 2015 Верховна Рада України ухвалила за основу та в цілому президентський законопроєкт, яким пропонується зробити вихідним днем свято 14 жовтня.
Втім, через напад російських окупантів цьогоріч в Україні це свято буде звичайним робочим днем, з відповідною оплатою праці.
Про це свідчать умови воєнного стану, який 15 серпня Верховна Рада продовжила ще на 90 днів, до 21 листопада 2022 року, яке призупиняє припис КЗпП про визначення святкових і робочих днів, 14 жовтня, яке припадає на п’ятницю, буде звичайним робочим днем.
14 липня 2021 року Верховна Рада змінила назву “День захисника України” на “День захисників і захисниць України”.

Фото: Генштаб ЗСУ

Кого вітають
З Днем захисників та захисниць вітають усіх, хто присвячує життя захисту країни: військовослужбовців Збройних сил України, Національної гвардії, Державної прикордонної служби, ветеранів АТО та Другої Світової війни.
Зазначимо, що це не лише свято чоловіків. 23 липня 2022 року заступниця міністра оборони Ганна Маляр повідомила, що в ЗСУ понад 50 тисяч жінок.

За цифрами Україна має один з найбільших показників кількості жінок у Збройних Силах серед країн-членів НАТО. Крім 38 тисяч жінок-військовослужбовців, у нас ще є цивільні жінки, які працюють у Збройних силах України. Тому загалом у нас понад 50 тисяч жінок у ЗСУ. На передовій сьогодні у нас понад 5 тисяч жінок.

Ганна Маляр

Традиції
В цей день слід вшановувати героїв та героїнь, які віддали своє життя в битві за Україну. Варто й дякувати за те, що наші воїни боронять небо від ракет ворога та закривають собою мирне населення.
Зазвичай 14 жовтня відбуваються різні фестивалі, концерти, змагання, семінари, виставки. Тому, найкращим способом того, як можна підтримати наших військових — це задонатити на допомогу ЗСУ.
Все ж, попри війну, до Дня захисників та захисниць у 50 містах світу (у країнах Європи, США, Канаді та Австралії) відбудуться мітинги, повідомили в Communities Army Of Ukraine.  Метою компанії є донести важливість незалежності України, зберегти її та відновити цілісність країни завдяки перемозі над країною-агресором.

Поділитися цією публікацією