Джерело: Facebook-сторінка автора
Що робити, коли економіці не вистачає 4,5 мільйони людей?
За оцінками команди “Центру економічного відновлення” для успішної відбудови та економічної стійкості, українське ВВП має зростати щороку на 5-7%. Для такої динаміки зростання Україні до 2030 року не вистачатиме від 3 до 4,5 мільйонів робочих рук.
Бо до 2030 року ще близько 2 мільйони працівників вийдуть з ринку праці банально через старіння населення та недостатню кількість молоді, також частина сімей возз’єднається за кордоном, не всі українці повернуться і так далі.
Якщо не вирішити цю проблему – відбудова займе десятиліття, а економічна стійкість та незалежність будуть просто технічно неможливі.
Взяв участь у панелі “Як побудувати країну, в якій хочеться жити? Як зробити Україну стійкою на тлі демографічних змін?” разом з Дариною Марчак, Еллою Лібановою, Валерієм Пекарем, Галиною Третьяковою, Євгеном Кудрявцем, Павлом Замостяном, Наталією Козловською.
Міністерство соціальної політики України, UNFPA Ukraine та ГО UA Experts провели форум “Демографічне майбутнє України: стратегія стійкості та відновлення”. На події представили проєкт Стратегії демографічного розвитку України до 2040 року. Потужна робота команди Мінцсоцу та партнерів. Стратегічний підхід до однієї з найважливіших тем країни і нашого майбутнього. Документ і про освіту, і медицину, економіку та якісь життя.
Для того, щоб всі були на одній сторінці, могли синхронізуватись та об’єднати зусилля. Після затвердження урядом проєкт стратегії буде доповнений детальним планом заходів, що забезпечить її узгоджену реалізацію всіма дотичними органами влади. “Жирний лайк” керівництву міністерства здорової людини.
Старт масової ДЕГРОМАДЯНИЗАЦІЇ: у рішенні МЗС є ознаки державного злочину
Є два основні способи вирішення проблеми браку працівників для подвоєння ВВП: або десь знайти ці мільйони робочих рук або підвищувати продуктивність праці.
Щодо першого – бачимо три шляхи:
1) Утримання та розвиток людей всередині країни. 30% бізнесу вже заявили, що відсутність кадрів стримує їхній розвиток. У промисловому секторі минулоріч був 1 кандидат на 1 вакансію, зараз на 1 вакансію – 0,7 кандидата.
З іншого боку – безробітні з трьома вищими освітами, які не можуть знайти роботу. Тому потрібне масове перенавчання, перегляд ролі профтехосвіти.
Також необхідна економічна інклюзія. Залучення в економічні відносини тих людей, які раніше не були активно задіяні. Бізнес, звичайно, нині і сам перенавчає і залучає жінок у ті галузі, де їх історично було менше, умовно, професії шахтарів, трактористів, але у держави ще багато домашньої роботи.
Також потрібно вибудовувати ветеранську політику, ветеранське підприємництво. Створювати можливості для ВПО та людей з інвалідністю.
2) Повернення українців з-за кордону. Для цього треба створити економічні стимули: гранти, іпотека, навчання. Але всі ці додаткові умови мають бути однакові і для тих, хто всередині країни, і для тих, хто повертається (як в Ізраїлі колись). У нас є 5 млн ВПО, які втратили своє звичне життя та роботу, але не полишали країну.
3) Зміна міграційної політики. В Україні традиційно був підхід захисту робочих місць, збереження їх для українців. Але проблема в тому, що у нас зараз буде українців менше, ніж робочих місць для відбудови. Бо відбудова буде масова і безпрецедентна.
Країни G7 розпочали роботу над картою інвестиційних можливостей для України: що це означає
Але щодо другого підходу, підвищення продуктивності, – це завжди про інвестиції. Ти можеш бути конкурентноздатним і створювати товари з високою доданою вартістю тільки за рахунок інвестицій – в устаткування, у пакування, у маркетинг…
А з інвестиціями в Україні завжди було погано. І заважає залученню інвестицій ситуація з верховенством права та бізнес-кліматом. Експерти EasyBusiness на платформі Центр Економічного Відновлення розробили Економічний індекс верховенства права. За цим індексом у 2023 році Україні нарахували 58% від нормальності. Це стримує інвестиції не гірше за російські ракети. Це все теж про демографію, бо напряму впливає на швидкість відновлення, наше майбутнє і бажання людей покращувати демографічну ситуацію. “На український вайб”, як було сказано міністром.
Без 4,5 мільйона людей економіка за кілька років не відновиться. Але варіанти порятунку є. Роботи ще багато. Комплексної, складної та не завжди популярної. Але тільки зробивши її зможемо відновитись.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post В Україні дефіцит робочих рук: до 2030 року не вистачатиме до 4,5 мільйона працівників appeared first on Прямий.
Схожі новини
Україна вже таємно отримала ракети ATACMS від Штатів, а ЗСУ встигли застосувати їх проти окупантів в глибокому тилу: деталі
У Миколаєві під час гасіння пожежі постраждало п’ять рятувальників: деталі інциденту
Ухилянт на прикладі сина Портнова: чому нові ініціативи влади щодо мобілізації мають від’ємну ефективність