fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

В планах України – ратифікувати Римський статут: що це за документ і чому він важливий

Українська влада відновила роботу над ратифікацією Римського статуту Міжнародного кримінального суду (МКС), який ще називають Римським статутом. Документ можуть ратифікувати до кінця 2024 року.
Про це заявила заступниця керівника Офісу президента Ірина Мудра в інтерв’ю Голосу Америки.
“Я особисто підтримую ратифікацію. Я знаю, що і Генеральний прокурор підтримує, а також відповідний комітет парламенту. Я гадаю, що ми спільно це зробимо. Я ставлю собі за мету розв’язати питання з ратифікацією до кінця цього року” — сказала вона.
За словами представниці ОПУ, проблеми з ратифікацією у тому числі пов’язані з тим, що попередні роки були не зовсім коректні комунікаційні меседжі, які мали обґрунтовувати доцільність ратифікації Римського статуту.
“Тому склалося насправді хибне враження щодо цього, яке, на жаль, досить вкоренилося у свідомості військових” — сказала Мудра.
За її словами, хибне ставлення полягає у тому, що, начебто, як тільки Україна ратифікує Римський статут, він стане підставою для притягнення українських військових та керівництва до відповідальності в Міжнародному кримінальному суді.
Проте, переконана Мудра, з юридичного погляду, це некоректне твердження. Адже Україна ще у 2014 та 2015 роках прийняла дві заяви про визнання юрисдикції МКС.
“Тобто фактично ми уже визнали його юрисдикцію. МКС вже може притягати наших громадян до відповідальності. Нових ризиків з ратифікацією Римського статуту не виникає. І це треба чітко розуміти та пояснювати військовим, що ми й почали робити” — розповіла вона.
Мудра також розповіла, що з ратифікацією Римського статуту Україна отримає тільки вигоди, адже держава стане повноцінною учасницею МКС.
Слід зазначити, що Міжнародний кримінальний суд (МКС) створили у Римі. Цей орган має повноваження розслідувати та притягувати до відповідальності людей за вчинення міжнародних злочинів на території країн, які визнали юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. Документ визначає майже 50 міжнародних злочинів, за які повинна наступати відповідальність. Багатьох з них немає в українському кримінальному законодавстві. Для України важлива ратифікація цього статуту, бо ми не маємо можливості притягнути всіх відповідальних солдатів РФ, які вчиняли злочини. Нам потрібен міжнародний орган, який міг би за наступні роки у перспективі це зробити.
Як повідомлялося, раніше міністр юстиції Денис Малюська пояснював, що Римський статут, який лежить в основі роботи Міжнародного кримінального суду, Україна ратифікує після війни, тому що внаслідок внутрішніх проблем з комунікаціями в українських військових сформувалась хибна думка про цей документ, яку неможливо змінити в умовах воєнного стану. За його словами, в українських військових сформувалась хибна думка, нібито після ратифікації Римського статуту військових та добровольців почнуть арештовувати за кордоном.
Нагадаємо, що торік у серпні заступник голови Офісу президента Андрій Смирнов заявляв, що розглядати ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду в Україні варто вже після перемоги у війні проти Росії.
Римський статут ратифікували 124 держави. Не підписали і не ратифікували статут, серед інших, Китай, Індія, Білорусь, Туреччина, Казахстан. Росія, як і США, підписувала статут, але згодом відкликала свій підпис.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post В планах України – ратифікувати Римський статут: що це за документ і чому він важливий appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією