В ООН вже є проект резолюції щодо трибуналу (за прикладом Нюрнберзького) для притягнення російського керівництва до відповідальності за злочини агресії в Україні.
Про це повідомляє The Guardian.
За словами посла США з питань глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шаак, ключові фігури в адміністрації президента Джо Байдена тепер більш відкриті для створення спеціального трибуналу, зосередженого на ролі російського керівництва в керуванні вторгненням в Україну.
“Ми розглядаємо всі ракурси і, звичайно, підтримуємо вжиття деяких проміжних кроків, особливо коли справа доходить до збереження доказів”, – зазначила Ван Шаак.
У Кремлі прокоментували створення Міжнародного трибуналу щодо воєнних злочинів РФ в Україні
Вона додала, що, можливо, США можуть розсекретити розвіддані, щоб допомогти виявити найбільш відповідальних за підготовку та ведення війни, яка явно порушила статут ООН.
Представниця США повідомила, що розглядаються два варіанти. Перший — це двосторонній договір між Україною та ООН, “у певному відношенні благословенний Генеральною Асамблеєю, що забезпечує політичну підтримку всієї міжнародної спільноти та створює окремий трибунал”.
Другим варіантом, за її словами, є національний суд, створений Україною з ЄС або Радою Європи з доданням міжнародного елементу, можливо, схваленим голосуванням на Генеральній асамблеї ООН.
В обох випадках бачення полягало б у тому, щоб судити за злочин агресії. “Це буде обмежена кількість обвинувачених, ймовірно, вище політичне керівництво, а також, можливо, деякі вищі військові особи”, — сказала вона.
Проривом для українського дипломатичного лобіювання стало те, що президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн минулого тижня вперше підтримала спеціалізований трибунал. Трибунал вже має потужну підтримку Франції, Балтії та Нідерландів, але позиція США та Великобританії була менш чіткою.
В Україні створено робочу групу з підготовки міжнародного трибуналу проти РФ: склад та завдання
Як відомо, Міжнародний кримінальний суд уже розпочав розслідування військових злочинів в Україні, але українське керівництво стверджує, що МКС заважає тому, що, хоча він може судити осіб, обвинувачених в окремих військових злочинах, він не може переслідувати керівництво Кремля за ширший злочин агресії, оскільки Росія є не є підписантом відповідного статуту.
Противники плану створення спцетрибуналу побоюються, що цей крок спричинить дипломатичні розбіжності, зменшить статус МКС або завадить його роботі та стане стримуючим фактором для нинішнього керівництва Росії у досягненні мирної угоди. Існує також занепокоєння, що глави держав і міністри закордонних справ можуть, відповідно до міжнародного права, вимагати функціонального імунітету від судового переслідування в національних судах.
Ван Шаак також не виключила можливості “заочного” розгляду справ про російські військові злочини, це дозволяє й українська судова система.
“Немає нічого поганого в заочному провадженні, якщо воно відповідає стандартам належного процесу. Чи задовольняють вони тих, хто вижив? Чи задовольняють вони спостерігачів правосуддя? Напевно ні. Але вони надають жертвам майданчик для свідчень”, – сказала вона.
Нагадаємо, переважна більшість членів ОБСЄ підтримує створення спецтрибуналу для керівництва РФ.
Національна асамблея Франції ухвалила резолюцію, якою закликає до створення спеціального трибуналу для притягнення до відповідальності усіх російських військових, які коїли на території України воєнні злочини.
Окрім того, міністри юстиції “Великої сімки” ухвалили декларацію щодо розслідування воєнних злочинів росіян в Україні.
Зазначимо, РФ очікувано відкинула пропозицію ЄС створити спеціальний трибунал для розслідування воєнних злочинів російської армії в Україні.
Схожі новини
Туск хоче зупинити блокаду кордону з Україною
Режисер фільму “20 днів у Маріуполі” привіз до України статуетку “Оскар”
Apple сьогодні видалили Telegram, WhatsApp, Threads і Signal із китайського App Store, — WSJ