Зростання ВВП в Україні відбуватиметься за допомогою подорожчання енергоносіїв і харчових продуктів. Прогнози на розвиток реального ВВП залишаються невтішними.
Про це йдеться в дослідженні громадської організації “Європейський інститут”.
За словами міністерки економіки Юлії Свириденко, 2021 рік Україна завершує з найвищим показником ВВП за всю історію — близько 195 мільярдів доларів. Однак це лише формально.
“У 2017 році ВВП України становив 112,1 млрд доларів (зростання +20,2%), у 2018-му — 130,8 млрд доларів (+16,7%), у 2019-му — 153,8 млрд доларів (+17,5%). Щоправда, після зміни влади, уже в 2020, за збереження ВВП у 155,6 млрд приріст становив лише 1,2%. Враховуючи бездарне управління, навіть оптимістичне зростання ВВП на 3-4% цього року вже буде економічним дивом”, — ідеться в статті.
Скільки українці платитимуть за газ у грудні: постачальники назвали ціни
Справжні результати економічного розвитку будуть відомі пізніше. Оскільки за Зеленського обсяги виробництва в Україні суттєво впали, зростання ВВП буде пов’язане з подорожчанням енергоносіїв і харчових продуктів.
“Інфляція продукції сільського господарства цього року на піку сягала 68%. За даними Держстату, лідерами подорожчання серед продтоварів є олія (зростання за рік на 57,4% станом на жовтень), цукор (48,3%) та яйця (32,4%). Загалом товари першої потреби подорожчали в середньому на 14%, як порівняти з аналогічним періодом минулого року”, — зазначили в організації.
Значно подорожчало й пальне. У першому кварталі — на 34,7%, а в другому — на 31,2%. У жовтні індекс цін виробників (ІЦП) зріс з 45% до 57% — саме через енергетичну складову. Енергетична компонента ІЦП збільшилася з 61% до 148%.
В Україні у 2022 році зростуть ціни на м’ясо
“Загальні темпи зростання споживчих цін в Україні залишаються близькими до максимумів — 10,9% у жовтні та 11% у вересні. Україна може закінчити 2021 рік з інфляцією понад 10%. У такому разі це буде найгірший результат за три роки”, — додали в “Європейському інституті”.
Крім того, не варто забувати й про вторинні чинники інфляції. Ідеться про подорожчання зернових культур, які використовують для виробництва кормів, що спричинить зростання цін на готову продукцію, як-от м’ясо, яйця, молоко.
“З часом дорожчатимуть овочі і фрукти, які зберігаються в холодильниках — що довше зберігається продукція, то більше платять за її зберігання. Зі збільшенням витрат на опалення в осінньо-зимовий період додатково зросте ціна виробництва хліба, макаронних і кондитерських виробів та м’ясних продуктів”, — зауважили в статті.
Таким чином, зростання ВВП ніяк не позначиться на добробуті громадян. Навіть навпаки — цьогорічне “зростання” стане прямим наслідком бездарної економічної політики чинної влади, яка веде лише до зростання цін, тарифів ЖКГ та заборгованості з зарплатні.
Як відомо, в Україні надзвичайно швидко ростуть ціни на харчові продукти. У вересні товари першої необхідності подорожчали на 11%, як порівняти з аналогічним місяцем минулого року.
До того ж за даними Державної служби статистики, в Україні значно подорожчали курятина, рис, цукор, молоко, гречка та свинина. Однак, на думку експертів, у найближчі кілька місяців зростання цін може вповільнитися.
Варто зазначити також, що за інформацією Держстату, харчові продукти в Україні подорожчали, в порівнянні з липнем минулого року, на 29,2%.
Крім того, проїзд у міському транспорті України виріс за сім місяців 2021 року на 17,2% – з 5,5 гривень до 6,5 гривень. Найвищу вартість проїзду зафіксували у Львівській області, де квиток подорожчав на 42,9% – з 7 гривень до десяти.
Нагадаємо, згідно з рішенням Міністерства економічного розвитку в Україні зростуть мінімальні гуртові й роздрібні ціни на алкогольні напої.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Українська економіка зростає, але тільки завдяки подорожчанню товарів і послуг — дослідження appeared first on Прямий.
Схожі новини
Що чекає на долар до кінця поточного тижня
рф завдала ракетних ударів по газосховищах Львівщини
Знижки на комуналку – хто ще з українців може отримати