Заступника директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун заявив, що для збереження населення України 100 жінок репродуктивного віку мають народжувати 210-220 дітей. Враховуючи, що частина жінок не народжує з різних причин, решті українок необхідно мати приблизно по три дитини, щоб населення країни не зменшувалось.
Про це він розповів в інтерв’ю “РБК-Україна”.
“Щоб населення не скорочувалось за рахунок природного чинника, 100 жінок мають народжувати 210-220 дітей. Йдеться про українок репродуктивного віку, у демографії – це від 15 до 49 років”, – пояснює демограф.
Натомість реальна статистика значно гірша: якщо у 2019 році 100 жінок народжували 123 дитини, то у 2021 році цей показник знизився до 116 дітей, а сьогодні, за оцінками експерта, становить лише 95-100 дітей на 100 жінок.
Вплив війни на демографічну ситуацію в Україні
Олександр Гладун зазначає, що війна суттєво погіршила демографічну ситуацію в країні. За оцінками Інституту демографії, населення України скоротилося з 42 мільйонів осіб на початок 2022 року до близько 34 мільйонів на початок 2025 року (враховуючи всі території в кордонах 1991 року).
Війна також негативно вплинула на середню тривалість життя українців. За прогнозами демографів, чоловіки в Україні зараз живуть у середньому 60 років, що значно менше, ніж у доковідний період 2019 року, коли цей показник становив 67 років. Середня тривалість життя українок через війну могла скоротитися на 3-5 років порівняно з доковідним періодом, коли вона становила 77 років.
Старіння нації та його економічні наслідки
Демограф попереджає, що Україна стрімко старіє. На початку ковідного періоду частка осіб віком від 60 років становила близько 25%, а за прогнозами, до початку 2040-х років може досягти 30%.
“Постаріння створює напруження в економіці, бо не вистачає працездатного населення, щоб сплачувати внески в пенсійний фонд. У нас й так пенсійний фонд дотується з бюджету, а ці гроші могли б піти на інші програми”, – підкреслює Гладун.
Експерт додає, що старіння нації також збільшує навантаження на медичну систему, оскільки люди старшого віку частіше хворіють.
Міграція не вирішить демографічних проблем
Олександр Гладун скептично ставиться до ідеї поліпшення демографічної ситуації за рахунок мігрантів з Азії. За його словами, досвід західноєвропейських країн показує, що мігранти часто створюють окремі анклави без інтеграції в суспільство.
“Ніякої інтеграції не відбувається, а створюється паралельне суспільство, яке руйнує ідентичність країни, куди приїхали іноземці. І те, що вони асимілюються – нездійсненні мрії”, – застерігає демограф.
Програми підтримки народжуваності в Україні
Замість залучення мігрантів, Гладун пропонує впроваджувати програми підтримки для молодих українських сімей:
Повернення до виплат, які залежать від черговості народження дитини.
Підвищення розміру допомоги при народженні.
Створення умов гнучкого робочого дня для матерів з дітьми.
“Ми повинні спиратися на власні сили та ресурси, інакше майбутнього в країні не буде. Бо років через 100 в Україні не залишиться українців у нашому сучасному розумінні”, – підсумовує експерт.
Варто наголосити, що з 2014 року допомога при народженні дитини у розмірі 41 280 гривень не переглядалась.
Так, виплата цієї суми здійснюється наступним чином:
10 320 грн — одноразово після оформлення допомоги;
30 960 грн — рівними частинами по 860 грн щомісяця протягом 36 місяців.
Цей порядок виплат залишився незмінним і у 2025 році.
Раніше повідомлялось, що в Україні впродовж 2024 року було зареєстровано 495,09 тис. смертей, що у 2,8 раза перевищило кількість народжень – 176,78 тис.
Нагадаємо, згідно з даними зі звітів ЦРУ про рівень смертності та народжуваності у світі, Україна стала країною з найвищим рівнем смертності у світі та найнижчим показником народжуваності.
Як повідомлялося, за перше півріччя 2024 року в Україні народилось 87 655 дітей – це на 9% менше, аніж за аналогічний період 2023 року за даними Мін’юсту. Водночас зафіксовано 250 972 смертей. Найбільше немовлят та померлих в Україні було на Дніпропетровщині та в Києві.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Українкам потрібно народжувати по троє дітей, щоб врятувати націю — демограф НАН України appeared first on Прямий.
Схожі новини
Як змінилася вартість борщового набору
Нацбанк оновив офіційний курс євро на завтра
Норвезька рада роздасть гроші українцям