Україна опинилася перед черговою фінансовою кризою: на тлі провалу перемовин із ключовими американськими інвесторами постало реальне питання дефолту. І хоча дефолт уже не вперше фігурує в українських реаліях, цього разу ситуація загострилася через невдалі спроби реструктуризації заборгованості на мільярди доларів.
Про це повідомляє Financial Times.
За інформацією журналістів, йдеться про понад 2,6 мільярда доларів – саме на таку суму власники українських цінних паперів відмовились погоджуватись на запропоновані урядом умови.
Загалом мова про боргові інструменти, які були частиною реструктуризації ще у 2015 році – так звані ВВП-варанти, що передбачають виплати у разі економічного зростання.
Згідно з домовленостями минулих років, інвестори можуть розраховувати на прибуток, якщо зростання ВВП перевищує 3%. Хоча українська економіка у 2023 році формально продемонструвала зростання, воно було лише слабким відновленням після катастрофічного 30% падіння у перший рік великої війни.
Міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що ці інструменти “створювались для економіки, якої вже не існує”, і зараз не повинні перешкоджати процесу відновлення.
Наразі українська сторона зіштовхнулась з вимогами інвесторів: ті хочуть отримати 406 мільйонів доларів готівкою та нові облігації на суму 200 мільйонів. Однак Мінфін не погоджується на такі умови, аргументуючи, що це поставить під загрозу як військові витрати, так і співпрацю з міжнародними партнерами, включно з МВФ, котрий уже висловив стурбованість і може призупинити виділення 15,5 мільярда доларів фінансової допомоги.
Провал перемовин із кредиторами може призвести до технічного дефолту, який Україна вже частково пережила влітку 2024 року. Тоді вона вперше офіційно відмовилась від обслуговування частини зовнішнього боргу. Через це міжнародні ринки капіталу залишаються для Києва закритими, а облігації торгуються зі значним дисконтом.
Що таке дефолт і чим він загрожує Україні?
Дефолт – це офіційна заява держави про неможливість виконати свої фінансові зобов’язання. У випадку з Україною — це несплата боргу перед іноземними інвесторами. Існує також поняття технічного дефолту, коли країна тимчасово не може платити, але шукає компроміс з кредиторами: або списання частини боргу, або перенесення виплат.
На перший погляд, дефолт може здатися вигідним для країни: не потрібно сплачувати заборгованість і з’являється можливість спрямувати кошти на внутрішні потреби, як-от армію чи соціальні програми. Але на практиці — це втрата довіри міжнародних партнерів, відсутність нових кредитів, відтік інвестицій та нестабільність валюти.
В умовах війни та повної залежності від західної підтримки, повноцінний дефолт — не просто економічний, а політичний ризик, який може послабити позиції України на міжнародній арені. Саме тому влада й надалі намагається вести діалог з інвесторами, хоча вже йдеться про “пошук альтернативних варіантів”.
Україна вже не вперше стоїть на межі дефолту — подібні загрози з’являлись у 2000 та 2015 роках. Проте досі завжди вдавалось уникнути офіційного визнання дефолту. Чи вдасться це цього разу — покаже найближчий місяць.
Нагадаємо, що за січень сума боргу України збільшилась у гривневому еквіваленті на 87,03 млрд гривень, а в доларовому – на 2,93 млрд доларів та перевищила позначку в 7 трильйонів гривень.
Раніше повідомлялось про рекордний ріст боргу України перед світовим банком. Сумарна заборгованість перед МВФ зросла до $18,9 млрд.
Відомо, що Світовий банк прогнозує уповільнення зростання економіки України 2025 року до 2%, у разі якщо війна триватиме протягом усього року.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Україні загрожує дефолт через борг на 2,6 мільярда доларів: коли його можуть оголосити appeared first on Прямий.
Схожі новини
Про що домовилася Україна в угоді про копалини
Сили оборони за добу відбили 169 штурмів армії РФ: які напрямки найгарячіші
“Священна місія”: КНДР офіційно підтвердила участь своїх військових у війні проти України