В Україні з вересня-місяця 2022-го року будуть перевіряти витрати на покупки. Якщо українцю не вдасться підтвердити, що кошти підтверджені легальним доходом, доведеться сплатити податок у розмірі 19,5%. Непрямі методи податкового контролю є доволі поширеною світовою практикою.
Її мета – боротьба з відмиванням грошей, махінаціями та податковими злочинами. Як розповідає кандидат економічних наук, незалежний експерт Олександр Хмелевський, ця система вже функціонує у США, Німеччині, Франції, Великій Британії та інших країнах.
“Так, громадянам треба буде документально підтверджувати доходи та великі витрати. У разі виявлення неточностей або відсутності документів, податкова має право самостійно розрахувати суму податку та вимагати його сплати. Працюють податкові агенти, які збирають інформацію про платника податків у сусідів, знайомих, родичів, колег по роботі й так далі”, – каже він.
Проте експерт зазначив, що такі методи не є дієвими, адже створюють конфлікти платників податків та податкової, призводять до тривалих і витратних судових процесів. Водночас Черкашин зазначає, що непрямий податковий контроль добре зарекомендував себе в розвинених демократіях. А ось успішних практик впровадження такої ідеї в країнах, що розвиваються, він не знайшов.
За офіційними даними, зараз законопроєкт про непрямі методи податкового контролю тільки опрацьовується Кабінетом міністрів.
Схожі новини
В Україні планують запустити програму оренди житла з правом його викупу
На який зиск від атак Ірану на Ізраїль очікують росіяни – ISW
“Укрзалізниця” оновила правила купівлі квитків на поїзди