Україна проводить переговори з посадовцями ЄС про те, аби майбутні міграційні правила Євросоюзу допомогли забезпечити повернення більшої кількості українців додому наступного року та підтримати економіку.
Про це виданню Politico повідомили два дипломати ЄС, знайомі з цими переговорами.
У пошуках регулювання, яке б заохочувало українців повертатися, представники України проводять попередні обговорення, щоб визначити, як виглядатимуть правила ЄС після березня 2025 року – особливо якщо Євросоюз візьме на себе зобов’язання підтримувати українських біженців доти, доки триватиме війна.
Хоча Київ не звертався до Євросоюзу з офіційним проханням про сприяння поверненню біженців, дипломати ЄС зазначили, що з української сторони існує певний тиск щодо посилення майбутніх правил для повернення людей.
Один з дипломатів додав, що наразі це не є конкретним проханням від українського уряду, а швидше дослідницьким. Обидва дипломати ЄС говорили на умовах анонімності.
Один з дипломатів ЄС очікує посилення тиску з боку Києва після ухвалення нового закону про мобілізацію.
У четвер міністри з питань міграції Євросоюзу обговорюватимуть правила перебування українців у ЄС.
Якщо країни-члени вирішать дозволити українським біженцям залишатися в ЄС доти, доки триває війна, вони можуть доручити Єврокомісії створити нову систему захисту.
Чинна директива про тимчасовий захист, яка є правовою основою для захисту українців, вже двічі продовжувалася.
Речник Єврокомісії заявив, що “Європейський Союз готовий підтримувати Україну і всіх тих, хто рятується від російських бомб, стільки, скільки буде потрібно”.
До війни в Україні проживали понад 40 мільйонів українців, а нинішня чисельність населення за оцінками становить приблизно 35 мільйонів. ЄС попередив, що населення України може скоротитися до менш ніж 29 мільйонів протягом наступних 30 років.
Нагадаємо, у 20 січня швейцарське видання Tages-Anzeiger опублікувало інтерв’ю радника Офісу президента України Сергія Лещенка.
Під час розмови той висловлювався, зокрема, щодо життя в Україні в період війни.
“Звичайно, це дуже небезпечно (жити. – Ред.) в містах за п’ять кілометрів від лінії фронту, які можуть бути обстріляні з артилерії. Там живе дедалі менше людей. Але є міста за 30–40 кілометрів від фронту, до яких російська артилерія не може дістатися, наприклад Краматорськ, де зароджується нова економіка”, – вважає він.
Окремо Лещенко висловив думку, що тим, хто лишається в Україні, та тим, хто був вимушений поїхати, “стає все важче знаходити спільну мову”.
“Тому, що люди, які виїхали з України, ніколи не зрозуміють людей, які залишилися. Я вважаю, що країни, які приймають, повинні припинити підтримку біженців, щоб вони могли повернутися додому”, – сказав він.
На уточнювальне питання журналістки, як посадовець збирається переконувати людей, що в Україні безпечно жити під час повномасштабного вторгнення росіян та ракетних атак, Лещенко відповів таке:
“У нас у Києві живе 3 мільйони людей, зокрема сотні тисяч дітей. Аргумент про те, що це небезпечно, – нісенітниця. Поверненцям не довелося б воювати в окопах. Але вони можуть купувати українські продукти в супермаркеті в Україні й платити за оренду квартири в Києві, користуватися поліклініками та аптеками й платити податки, щоб ми могли фінансувати школи. Ваші гроші відсутні в економіці. І ситуація стає дедалі складнішою”.
Зазначимо, на початку грудня Єврокомісія оголосила про рішення спрямувати чотири мільйони євро в рамках спеціалізованої програми EU4Health на покращення медобслуговування українських біженців, які скористалися можливостями Директиви тимчасового захисту ЄС.
Схожі новини
Росія готується до наступу в червні, – Буданов
Польські фермери відновлюють блокування двох ПП на кордоні з Україною
У НАТО оцінили прогрес України у реформуванні системи оборонних закупівель