У ніч проти четверга, 1 травня, Україна та США підписали стратегічну угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови та партнерство у сфері критичних корисних копалин.
Про це заявила перша віцепрем’єрка — міністерка економіки Юлія Свириденко, яка підписала документ разом із міністром фінансів США Скоттом Бессантом.
“Спільно із міністром фінансів США Скоттом Бессантом підписала Угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна” – йдеться у дописі.
Фонд буде спільною ініціативою двох держав із рівним розподілом участі — 50/50. Кошти фонду інвестуватимуться виключно в Україну — у видобуток корисних копалин, нафту, газ, інфраструктурні та переробні проєкти. При цьому повний контроль над надрами та ресурсами залишається за Україною, як і право визначати умови використання національних ресурсів.
Серед головних положень угоди:
Повна власність і контроль залишаються за Україною. Всі ресурси на нашій території та в територіальних водах належать Україні. Саме українська держава визначає, де і що видобувати. Надра залишаються в українській власності – це закріплено угодою.
Рівноправне партнерство. Фонд створюється 50/50. Управлятимемо ми цим Фондом спільно із США. Жодна зі сторін не матиме переважаючого голосу, і це відображатиме рівноправне партнерство між Україною та Сполученими Штатами.
Національна власність захищена. Угода не передбачає змін у процесах приватизації або управлінні державними компаніями – вони і далі належатимуть Україні. Компанії на кшталт Укрнафти чи Енергоатому залишаються у власності держави.
Жодних боргів. Угода не містить згадок про будь-які боргові зобов’язання України перед США. Реалізація угоди дозволить обом країнам збільшити свій економічний потенціал завдяки рівноправній співпраці та інвестиціям.
Угода відповідає Конституції та не змінює євроінтеграційний курс. Документ узгоджується з національним законодавством і не суперечить жодним міжнародним зобов’язанням України. Важливо, що угода стане сигналом і для інших світових гравців, що з Україною надійно співпрацювати довгостроково – на десятиліття.
Фонд наповнюватиметься доходами виключно з нових ліцензій. Йдеться про 50% коштів від нових ліцензій на проєкти в сфері критичних матеріалів та нафти й газу, що надходитимуть до бюджету після створення Фонду. Доходи від уже розпочатих проєктів або заплановані у бюджеті надходження не включаються до Фонду. В угоді йдеться про подальшу стратегічну співпрацю.
Законодавчі зміни – лише точкові. Для функціонування Фонду передбачено лише внесення змін до бюджетного кодексу. Саму ж Угоду має ратифікувати Верховна Рада.
США допоможуть залучати додаткові інвестиції і технології. Фонд підтримується урядом США через агентство DFC, яке допомагатиме нам залучати інвестиції та технології від фондів і компаній як у США, так і у ЄС та інших країнах, що підтримують нашу боротьбу проти російського ворога. Передача й розвиток технологій – важлива складова Угоди, адже нам потрібні не лише інвестиції, але й інновації.
Угода надає податкові гарантії. Доходи і внески Фонду не оподатковуються ні у США, ні в Україні, щоб інвестування дало якнайбільші результати.
За очікуваннями сторін, прибутки фонду в перші 10 років реінвестуватимуться в Україну. Угода передбачає внесення лише точкових змін до бюджетного кодексу і підлягає ратифікації Верховною Радою.
“Це угода, яка відображає довіру та стратегічне партнерство між нашими країнами. США визнають внесок України у глобальну безпеку та підтверджують свою підтримку нашого відновлення й довгострокового миру” – заявила Свириденко.
Міністерство фінансів США також оголосило про підписання угоди щодо створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна.
“Сполучені Штати Америки та Україна підписали угоду про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна. Угода стала визнанням значної фінансової та матеріальної підтримки, яку американський народ надав Україні з моменту повномасштабного вторгнення Росії, і відкриває новий етап економічного партнерства” – йдеться у дописі.
Зазначається, що обидві країни об’єднують зусилля, таланти й ресурси задля прискорення економічного відновлення України.
“Я радий оголосити про підписання цієї історичної економічної угоди між Сполученими Штатами та Україною про створення Інвестиційного фонду відбудови США–Україна” — заявив міністр фінансів США Скотт Бессент.
Нагадаємо, у середу, 30 квітня, підписання угоди щодо надр між Україною та США опинилося на межі зриву. Американські посадовці хочуть, щоб Київ підписав документи без парламенту.
Як повідомлялося, у Мінекономіки України запевнили, що у рамках угоди про корисні копалини визнання боргом допомоги, яку надали Сполучені Штати під час війни, наразі не йдеться.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Україна та США підписали угоду про корисні копалини appeared first on Прямий.
Схожі новини
Рада директорів Tesla шукає заміну Маску
Знекровлена країна: Зеленський може залишитися в історії як останній президент України
Скільки території України окупували росіяни за квітень 2025 року