fbpx

Пул Першого

Все про Перших та їх оточення

Україна спільно зі Швецією вироблятимуть БМП CV-90 та вже проводять навчання на винищувачах Gripen: що це за озброєння

Україна та Швеція домовилися про виробництво та ремонт БМП CV-90 на території нашої країни. Також українські пілоти розпочали випробування на шведських винищувачах Gripen, які в подальшому, ймовірно, скерують Повітряним силам ЗСУ.
Про це Президент України Володимир Зеленський розповів під час спільної пресконференції з прем’єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном.
“Сьогодні деталізували домовленість про виробництво CV-90 в Україні, її ремонту тощо. Зробимо все можливе, щоб перша вироблена в Україні CV-90 якомога швидше з’явилася”, – заявив Зеленський.
При цьому очільник Української держави зауважив, що під час його поїздки на фронт українські військові хвалили шведські БМП CV-90.
У свою чергу прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон повідомив, що Київ і Стокгольм підписали угоду для посилення співпраці у виробництві цих БМП, а також у навчанні українських військових.

Швеція оголосила про новий пакет військової допомоги Україні

Окрім того, за словами Зеленського, українські пілоти розпочали випробування на шведських винищувачах Gripen. Україна домовлятиметься про отримання літаків.
“Говорили про літаки Gripen. Це гордість Швеції. Почалися випробування Gripen за участі наших пілотів. Сьогодні детально поговорили про подальші наші кроки для можливості відкрити тему отримання шведських Gripen”, – додав глава держави.
БМП CV-90
Як інформує видання Defense Express, у строю шведської армії є 369 бойових машин піхоти CV9040, із них 54 машини – в командно-штабному варіанті Stripbv 90. Основним озброєнням цієї БМП є 40-мм автоматична гармата Bofors та спарений 7,62 мм кулемет, розміщені в стабілізованій башті. Це означає можливість ведення прицільного вогню на ходу. Бойова маса – 23 тонни.

фото: Defense Express

Пускових установок для ПТРК на шведських CV9040 нема. Але автори The Drive переконані, що 40-мм автоматична гармата – цілком достатня, щоб ефективно боротись проти броньованих цілей рашистів. Справа в тому, що підкалібений 40-мм снаряд APFSDS-T має пробиття у 150 мм на дальності 1,5 км.
Бойові машини піхоти CV9040 відрізняються зокрема посиленим бронезахистом, що має захищати десант та екіпаж від влучання малокаліберних боєприпасів та гранат.

Фото: Försvarsmakten

Зазвичай на шведських БМП CV9040 вміщується десант в сім бійців із повним спорядженням, на таких же БМП модифікації “С” – шість бійців, “зайву вагу” забрав посилений бронезахист. Окрім того, CV9040 відрізняється високою прохідністю, і ця характеристика робить цю шведську БМП буквально незамінною для ЗСУ.
Якщо йдеться про версію CV9040С, то тоді з великою долею вірогідності до номенклатури боєприпасів включено снаряд з програмованим підривом 3P. А це вже дещо більше ніж просто протипіхотний снаряд, бо це справжня 40-мм “протипіхотна мітла”.

Фото: Försvarsmakten

Журналісти The Drive вказують, що CV90 є по суті “панєвропейською” БМП. Тому тут не варто виключати, що країни Європи можуть створити окрему коаліцію для передачі більшої кількості таких бронемашин для ЗСУ. Але треба враховувати, що CV90 можуть вкрай сильно відрізнятися одна від одної у різних країнах, бо шведи активно йшли на зустріч клієнтам та змінювали конфігурацію машини під бажання замовника, включно зі зміною бойового модуля.

Фото: Försvarsmakten

Літак JAS 39 Gripen
У виданні Obozrevatel розповіли про ключові особливості літаків JAS 39 Gripen і як вони можуть посилити Військово-повітряні сили ЗСУ.
JAS 39 Gripen (у перекладі зі шведської – “Грифон”) – це легкий одномоторний багатоцільовий винищувач 4-го покоління, який розроблений і виробляється шведською авіабудівною компанією Saab.

Фото: Försvarsmakten

Роботи над проєктом розпочалися у 1979 році, прототип вперше піднявся у повітря в 1988-му, а на озброєння шведської армії JAS 39 було прийнято лише в 1996-му, що робить його одним з наймолодших літаків на ринку бойової винищувальної авіації. Для порівняння: F-15 був прийнятий на озброєння в 1976 році, F-16 – у 1978-му, Су-27 – у 1982-му, а МіГ-29 – у 1983-му.
Формально JAS 39 Gripen належить до класу винищувачів, однак він розроблювався як універсальний багатоцільовий літак і фактично може використовуватись для різних цілей. Власне, абревіатура JAS розшифровується як Jakt (винищувач), Attack (штурмовик), Spaning (розвідник).

Фото: Försvarsmakten

Станом на сьогодні існує три модифікації літака:
JAS 39A (одномісний)/JAS 39B (двомісний). Це базова версія 1996 року. Більшість літаків цього покоління були модернізовані до наступної версії.
JAS 39C/JAS 39D. Це модернізована у 2000-х роках за стандартами НАТО версія літаків JAS 39A / JAS 39B. Саме вони складають основний авіапарк нинішніх літаків JAS 39 Gripen і, очевидно, будуть передані для України, якщо до цього дійде справа. Її і розглянемо.
JAS 39E/JAS 39F. Це найсучасніша наразі модифікація літака зразка 2019 року, з новим двигуном і в цілому кращими характеристиками, але й водночас вищою ціною і вартістю обслуговування. Навряд чи літаки цього класу опиняться в Україні до завершення війни.

Фото: Försvarsmakten

JAS 39 Gripen має хороше балансування під час надзвукового польоту і високі злітно-посадкові характеристики. Водночас через це JAS 39 є статично нестабільним літаком і під час польотів з високими перевантаженнями існує висока ймовірність, що він може вийти у закриті режими і розвалитися в повітрі. Ця проблема вирішується електродистанційною системою управління польотом, яка дозволяє зберігати керованість літака під час інтенсивного маневрування з високими перевантаженнями.

фото: Defense Express

Це не “панацея”: командувач ВПС США в Європі пояснив, чому F-16 не переломлять ситуацію на фронті

У ближньому повітряному бою JAS 39 може використовувати вбудовану 27-мм гармату Mauser BK-27, яка розташована з лівого боку в нижній частині фюзеляжу. На відміну від багатьох сучасних авіаційних гармат BK-27 – одноствольна, хоча може робити 1700 пострілів за хвилину.
Також JAS 39 були інтегровані ракети середньої дальності AIM-120, що дає літаку можливість знищувати повітряні цілі за межами візуальної видимості (заявлена дальність польоту 180 км проти 75 км у російських ракет Р-77-1).
Для завдавання ударів по великих надводних цілях в арсеналі JAS 39 є протикорабельна ракета великої дальності RBS-15F, яка теоретично може бути замінена на український “Нептун”
А загалом JAS 39 досить гнучкий літак у плані вибору озброєння, і за бажанням замовника на нього можуть встановити ракети та авіабомби різних виробників. Для України це важливо, оскільки в нас у роботі перебуває низка проєктів з розробки і виробництва вітчизняних високотехнологічних боєприпасів.
Слід зазначити, що Міністерство оборони Швеції за підсумками засідання Контактної групи з питань оборони України підтвердило, що українські льотчики візьмуть участь в “ознайомчому навчанні” на шведських винищувачах JAS 39 Gripen.
Також слідкуйте за “Прямим” у Facebook, Twitter, Telegram та Instagram.
The post Україна спільно зі Швецією вироблятимуть БМП CV-90 та вже проводять навчання на винищувачах Gripen: що це за озброєння appeared first on Прямий.

Поділитися цією публікацією